NE VERUJTE SVEMU ŠTO ČUJETE: Ovo su najveći mitovi o bogatašima!

 
  • 4

Da su nasledili novac, ili se bave investicionim bankarstvom, da poseduju avione i jahte, smao su neki od najuvreženijih mitova o najbogatijim ljudima na svetu

Prema istraživanju, u 2013. ovakvih osoba na planeti je bilo 199.235, odnosno 0,003 odsto svetske populacije.

Međutim, zajedno oni raspolažu imovinom od preko 38% globalnog BDP (koji je iznosio 27,7 biliona dolara prošle godine). U svakom slučaju, predstavljamo vam osam mitova koji kruže svetom, a ti ču se bogataša:

1. Oni su nasledili sav svoj novac: Uprkos ovom uvreženom mišljenju, samo 19% bogataša dobilo je svoje bogatstvo u nasledstvo.

2. Oni su svi investicioni bankari: Svakako su finansije, bankarstvo i investicije ukupno gledano najveća kategorija delatnosti iz koje dolaze bogati pojedinci, ali ipak samo njih 19% posluje u tim oblastima.

3. Super-bogati imaju obrazovanje sa Ajvi Lige: Ajvi Liga (Ivy League) obuhvata najprestižnijih osam američkih visokoškolskih ustanova. Međutim, samo 3,5% bogataša, odnosno oko njih 7.000 poseduje diplome sa ovih univerziteta. S druge strane, njih 27.000, odnosno 13,6% uopšte nema završene fakultete.

4. Tehno-preduzetnici su poispadali sa koledža i fakulteta u svojim dvadesetim: Za ovaj stereotip je najzaslužniji Mark Cukerberg, osnivač Fejsbuka. Uprkos popularnom mišljenju, prosečna starost bogataša u tehnološkoj industriji je 54 - i većina njih ima završene fakultete.

5. Bogataši su imuni na svetske ekonomske cikluse: Opet pogrešno. U periodu 2008-2009. Broj pojedinaca sa bogatstvom iznad 30 miliona dolara smanjio se za čak 20% u čitavom svetu, a ukupni obim njihovog bogatstva bio je smanjen za 22%.

6. Kineski super-bogataši "preplaviće" svet: Decenije ekonomskog razvoja u Kini dovele su do stvaranja klase "kineskih super-bogataša", ali njihov broj je prošle godine zapravo opao, a broj milijardera u SAD i dalje je skoro trostruko veći nego u Kini.

7. Bogati ne poklanjaju svoj novac: Prosečni bogataš tokom svog životnog veka donira oko 25 miliona američkih dolara. Koliko se njihovo bogatstvo povećava, tako su i donacije sve veće: Bogataši sa imovinom iznad milijardu dolara u proseku doniraju oko 100 miliona dolara za svog životnog veka.

8. Super-bogataši imaju jahte i avione: U principu, samo oko 20% ovih pojedinaca zaista može da priušti posedovanje i stalno održavanje jahti od preko 30 metara ili privatne avione. Iznajmljivanje jahti, doduše, veoma je popularno među ovom populacijom, a što se tiče letova velika većina njih se opredeljuje za biznis ili prvu klasu na redovnim linijama.

(Telegraf.rs / BIF)

Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • @tilt

    12. jun 2014 | 05:09

    Šta ti lupetaš Zion ?

  • Zakon

    12. jun 2014 | 04:06

    Da li cu nekada biti ono pravo bogat ??

  • Zion

    11. jun 2014 | 23:20

    Ne zaboravite da u americi milijarda iznosi 100 000 000 dolara a u ostalim zemljama 1 000 000 000, zato mislimo da najbogatijih ima u americi

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA