Polaganjem venaca obeležen dan i slava policije i MUP-a

  • 8

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović položio je danas, povodom Dana policije i tog ministarstva, venac na spomen-ploču jednom od najistaknutijih vođa Prvog srpskog ustanka vojvodi Jakovu Nenadoviću.

Stefanović je na spomen-obeležje u Kneza Miloša 101 u Beogradu položio venac u pratnji direktora policije Milorada Veljovića, načelnika uprava u sedištu MUP-a i državnih sekretara. Ranije jutros Veljović je u Dobračinoj ulici položio venac na spomen-obeležje na Čukur-česmi.

Delegacija Policijske uprave Valjevo takođe će položiti venac na spomen-ploču vojvodi Jakovu Nenadoviću u Brankovini.

U sedištu MUP-a, gde je sečenjem slavskog kolača to ministarstvo obeležilo svoj dan i slavu Duhovi (Trojice), ministar Stefanović poručio je da je policija oslonac države. On je zahvalio svim pripadnicima tog ministarstva na uloženom trudu i naporu u očuvanju mira, sigurnosti i bezbednosti građana Srbije, navodi se u saopštenju MUP-a.

Dan Ministarstva unutrašnjih poslova, Slava i Dan policije, obeležen je sinoć svečanom akademijom u Sava centru. Za dan MUP-a i policije uzima se dan kada se, pre 150 godina, odigrao sukob kod Čukur-česme u Beogradu kada je 1862. ubijen srpski dečak Sava Petković, posle kojeg je ubrzana borba za konačno oslobođenje Srbije od Turaka.

Sukobi kod Čukur-česme 1862. počeli su kada su turski vojnici, pošto se u to vreme unutar beogradske tvrđave još nalazila turska vojna posada, iz obesti razbili krčag o glavu dečaka. Sukob dve strane ubrzo je prerastao okršaj, koji se potom dalje širio i preneo i na prostor obližnje Velike pijace, sada Studentskog parka, kod Rektorata.

Pošto je formalno primirje potpisano u zoru narednog dana, očekivalo se smirivanje situacije, ali je potom, 17. juna po novom kalendaru, usledilo bombardovanje beogradske varoši od strane Turaka sa tvrđave, koje je nastavljeno i tokom noći.

Zahvaljujući diplomatskoj veštini Mihaila Obrenovića, koji je tada bio knjaz Srbije, ti događaji su doveli, postupno, do povlačenja Turaka sa teritorije tadašnje Srbije.

Dečak Sava Petković, koji je tragično stradao, došao je neposredno pre ubistva iz sela Lukova u okolini Kuršumlije, kod svoga rođaka Milenka Petrovića u Jajince kod Beograda, kako bi u Beogradu izučio sarački zanat.

Kod Čukur-česme, u Dobračinoj ulici, 1931. podignut je spomenik, koji je delo srpskog vajara Simeona Roksandića.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Knindza

    8. jun 2014 | 14:57

    Jos da imamo pravog ministra (jaku i stabilnu i obrazovanu licnost) pa da im i cestitam.Policija je vazna kao i Vojska i najmanje sto drzava moze da uradi je da strucne ljude dovede na pravo mesto.Ako vec nema novca za opremu,nova vozila i MIG-ove.... strucnjaci nam bar nisu problem- celi svet "snabdevamo" njima, a u Srbiji, Micini sokolovi sa megatrenda vladaju.Pozdrav iz Australije

  • Napaćeni penzioner

    8. jun 2014 | 15:25

    Nema policijskih atašea totalno su neaktivni kao i za vreme vanredne situacije sa poplavama. Nigde nismo pročitali za bilo kakvu njihovu aktivnost po svetu. Sramota a troše ogromnu lovu nizašto!

  • Ланистер.

    8. jun 2014 | 15:18

    Нема више коментара само два. Народ незаинтересован.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA