KONAČNO: Podignuta optužnica za ubistvo Slavka Ćuruvije!

  • 10

Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv osumnjičenih za ubistvo novinara i vlasnika lista "Dnevni telegraf"  Slavka Ćuruvije, 15 godina nakon njegove smrti.

Optuženi su tadašnji načelnik Resora DB Radomir Marković, načelnik beogradskg centra DB-a Milan Radonjić, glavni obaveštajni inspektor u Drugoj upravi resora Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak, rekao je Tanjugu tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević.

Oni su optuženi za krivično delo teško ubistvo.

Istraga za ubistvo Slavka Ćuruvije okončana je 4. juna svedočenjem Dušana Mihajlovića, nekadašnjeg ministra policije.

Očekuje se zvanično saopštenje iz Tužilaštva za organizovani kriminal.

Radonjić i Romić su u pritvoru, Marković je u zatvoru u Požarevcu na izdržavanju kazne zatvora od 40 godina, a Kurak nije dostupan pravosudnim organima i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Ključni svedok u ovoj istrazi nakon čijeg iskaza su uhapšeni oprtuženi 13. januara ove godine je nekadasnsji pripadnik DB, odnosno komadant jedinice za specilane operacije Milorad Ulemek Legija.

Ulemek je na svoju inicijativu, bezuslovno, 8. januara dao iskaz tužilaštvu u kom je detaljno ispričao svoja saznanja o toj likvidaciji.

Ćuruvija je ubijen na Uskrs, 11. aprila 1999, tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije.

Ubistvo je izvršeno oko 17 časova u Beogradu, u Svetogorskoj ulici (u to vreme Ive Lole Ribara), u prolazu ispred broja 35, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa, a na četvrtom spratu i stan u kome je Ćuruvija živeo.

Ubice su u Ćuruviju ispalile 17 metaka, a zatim ga „overile" i jednim pucnjem u glavu.

Sa njim je tada bila njegova nevenčana supruga, istoričarka Branka Prpa, koja je svedočila u istrazi tokom koje je saslušano više desetina svedoka.

U vreme ubistva Ćuruvije na vlasti u Srbiji je bila koalicija SPS, JUL i SRS.

Radomir Marković je uhapšen u februaru 2001. Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. godine i četvorice članova SPO u atentatu na vođu SPO - Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999.

Radonjiću i Romiću sudi se u Višem sudu u Beogradui za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine.

Prvostepeno su bili osuđeni na osam i sedam godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta i u toku im jeponovljeno suđenje.

(Telegraf / Tanjug)

Video: Zagrebačka policija pretražuje Savu u potrazi za nestalim detetom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • UNITEDSTATESOFSERBIA

    6. jun 2014 | 19:36

    Ćuruvija nije ubijen iz niskih pobuda ,ubijen je zato što je naslutio za koga je radio milošević, a to je bio mnogo skup projekat.

  • Mirce

    6. jun 2014 | 21:43

    Veoma važni trenuci za Srbiju i pobedu istine. Nadam se dobroj kordinaciji policije i pravosudnih organa koja puno znači.

  • Rubiroza

    6. jun 2014 | 20:20

    Zasto je ubijen? Hocemo pravi razlog da cujemo sa sudjenja. Navodne organizatore kojima ce se suditi je Seselj javno pokazao odavno.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA