UDARILA KRIZA: Cene stanova za 20 odsto manje, ali ih niko ne kupuje!
Cene stanova u Srbiji opala je za oko 20 odsto od početka godine, ali je potražnja manja za oko 50 odsto u odnosu na prošlu godinu!
U Beogradu se pre svega kupuju veliki stanova, mada retko, a najviše je manjih stanova koje, nažalost, retko ko merka.
Na Starom gradu kvadrat se kreće od 1.800 do 2.000 evra, dok cena luksuznih stanova ide i do 2.500 evra. Stanovi na Dedinju nude se u rasponu do 1.800 do 2.500 evra po kvadratu, a na Vračaru od 1.800 do 2.000 evra.
"Jaku" cenu drže i bolji stanovi na Senjaku (2.000 evra) kao i nekretnine na Dorćolu iznad ulice Cara Dušana. Ispod ove ulice, na takozvanom donjem Dorćolu, stanovi se prodaju za oko 1.500 evra po kvadratu.
Izgradnja novobeogradske "Arene" povećala je cenu stanova u neposrednoj okolini, ali su u tom delu prestonice oni sada na nivou od oko 1.500 evra. Nekretnine u Blokovima na Novom Beogradu niže su od toga (900-1.100). Kod hotela "Jugoslavija" prodaju se za oko 1.200 evra po kvadratu.
Na Banovom brdu stanovi se mogu pronaći u rasponu od 1.200 do 1.500 evra. Stanovi u Rakovici koštaju oko 1.000 evra, a povoljni mogu da se kupe i u Borči i naseljima Kotež i Krnjača. Njihova cena je od 600 do 800 evra po metru kvadratnom.
Katarina Lazarević iz agencije "Alka" navodi za Telegraf.rs da je u Beogradu velika ponuda malih stanova, koji se jako teško prodaju.
- Najviše se prodaju veliki stanovi, ali i to ide teško. Stanovi se zapravo prodaju iz muke, zbog razvoda ili ostavinske rasprave - kaže Lazarević.
Ona dodaje da naši građani ne vole dupleks stanove, kao ni one na visokim spratovima.
Stanje tržišta nekretnina u Šumadiji je, takođe, u padu, a prodaje stanova na kredit, beleži smanjenje od čak 80 odsto.
Ljubinka Todorović iz Arena nekretnina kaže da je nakon najave Vlade o izgradnji jeftinih stanova, usledio još jači pad prodaje. Ona objašnjava da se u Kragujevcu sada prodaju samo stanovi ispod realne cene, ali i da je trenutno teško odrediti tu realnu cenu.
Kvadratni metar u centru grada košta od 900 do 1.100 evra za novogradnju, a za staru gradnju 850 evra.
Stanovi na periferiji mogu da se pazare po ceni od 600 evra do 800 evra po kvadratu, zavisno od kvaliteta gradnje, spratnosti i opremljenosti.
Cena kvadrata stambenog prostoru u Jagodini kreće se od 600 do 800 evra u novogradnji. Uprkos krizi iz jagodinskih agencija poručuju da kupovina stanova nije drastično opala, ali da nije kao 2008. godine kada je prodaja stanova bila na najviše nivou.
U Jagodini stanove najčešće kupuju gastarbajteri.
- Živim u Švajcarskoj i kupio sam stan u Čočetovoj ulici. Ona se nalazi kod akva parka što meni odgovara. Deca kada dođu sve im je blizu, akva park, ZOO vrt, stadion. Stan ima 70 kvadrata i vrlo sam zadovoljan. Mi imamo i kuću u okolini ali stan je uvek dobro imati, možemo i da ga izdamo - kaže Jovan Milivojević.
Najviše se traže mali stanovi ali i veliki mogu da se nađu po isplativijim cenama. Jagodina je pomoravska prestonica pa je i interesovanje za kupovinu stanova u ovom gradu najveće.
(Ekipa Telegrafa)
Video: Jailbreak i Zrenjaninska filharmonia u mts Dvorani: Izveli najveće hitove grupe Guns N' Roses
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Stanko
I dalje je visoka cena za kvadrat...nesto i ne vidim da su pale cene
Podelite komentar
.....
Nema narod leba da jede a ne da kupuje stanove..
Podelite komentar
Ana
Ovo uopste nije istina, cene koje navodite su nize od onih u oglasima
Podelite komentar