Južni tok i Srbija - šta će biti sad?

  • 8

Srbija će u slučaju potrebe izmene akata o Južnom toku postupiti u skladu sa dogovorenim između Gasproma i Evropske komisije, kažu u Ministarstvu energetike.

Pitanje usaglašavanja postojećih sporazuma o Južnom toku sa pravnom regulativom EU rašava se u okviru razgovora Gasproma i EK, a ukoliko bude bilo potrebno da se nešto od potpisanih akata unapredi, Srbija će postupiti u skladu sa dogovorenim i u skladu sa postupcima drugih zemalja na trasi gasovoda, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu energetike i rudarstva.

- Do tada će Srbija poštovati sve svoje već preuzete obaveze - navode u ministartsvu i ističu da ovaj gasovod ima veliki značaj za Srbiju, kako zbog same investicije, tako i zbog poboljšanja energetske bezbednosti zemlje.

Pitanje realizacije projekta Južžni tok kroz Srbiju je samo deo pitanja koja se rešavaju na relaciji Evropska unija - Moskva, a Srbija je samo jedna od zemalja na trasi ovog gasovoda i jedina koja nije članica Evropske unije, napominju u Ministarstvu.

Što se tiče posledica koje možžemo trpeti od strane EU, ako kao jedna od zemalja učesnica u tom projektu ne suspendujemo taj projekat dok se ne revidiraju bilateralni ugovori koje je Rusija sklopila sa zemljama kroz koje gasovod treba da prođe, u Ministartsvu energetike ističu da su te posledice više vezane za proces pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, a ne za eventualne sudske sporove kakvim bi mogla biti izložena Bugarska.

- Što se tiče posledica odlaganja projekta, za sada o njima uopšte ne razmišljamo, jer posmatrajući činjenicu da Evropa u narednim godinama povećava potrošnju gasa za 30 odsto, smatramo da će ipak doći do dogovora između EU i Rusije - kažu u tom ministarstvu i navode da još jedna veoma bitna stvar ne ide u prilog EU, a to je činjenica da je Ruska Federacija počela pregovore o isporuci gasa sa Kinom.

U Ministarstvu energetike podsećaju da Srbija, bez obzira na Južni tok, uveliko radi na alternativnim gasovodima i interkonekcijama sa Bugarskom, Rumunijom, Makedonijom i Hrvatskom.

(Telegraf.rs)

Video: Novi upad u institucije u Kosovskoj Mitrovici, Srbi u strahu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • olga

    4. jun 2014 | 12:51

    Lično me nebi začudilo da Srbi krenu u radove bez obzira na druge zemlje čak i ako Bugarska prekine.Ićiće cevi nebom jer ako tako kažu Rusi ,a vi ste braća treba im verovati.Samo Rusija Srbiju spasava to je već poznata istorijska činjenica.

  • BGD

    4. jun 2014 | 13:06

    Sta mislite da ce biti..

  • Sinisa

    4. jun 2014 | 13:36

    Isto kao i sa Beogradom na vodi,a i sa ovom vlascu za godinu dve!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA