STROGO POVERLJIVO: Srbija izbegla čak 7.000 mrtvih i biokatastrofu! (FOTO)
U izveštaju koji je prosleđen Vladi upozorava se da bi se žrtve merile hiljadama da je probijen nasip kod Šapca i Sremske Mitrovice, a šteta bi bila pet puta veća
Najmanje 1.000, a najviše 7.000 žrtava i strašna hemijska katastrofa sa decenijskim pogubnim posledicama po životnu sredinu, bio bi bilans poplava u Srbiji da je probijen nasip kod Šapca i Sremske Mitrovice.
Ove informacije navode se u strogo poverljivoj proceni bezbednosnih i stručnih službi, koji je u petak 16. maja dostavljen Vladi Srbije. Kako prenosi "Informer", kada su stigle prve strašne vesti iz Obrenovca, premijer Srbije Aleksandar Vučić i njegovi saradnici, suočili su se i sa dramatičnim upozorenjem da zemlji preti kataklizma ukoliko padnu Šabac i Sremska Mitrovica.
- Najstrašnija od svega bila je mogućnost da poplava razori hemijska postrojenja u okolini tih gradova, što bi dovelo do užasne katastrofe! Taj izveštaj bio je direktan povod za dramatičnu sednicu kriznog štaba na kojoj je naređena "odbrana Šapca po svaku cenu" - kaže sagovornik "Informera" iz Vučićevog kabineta.
Kako se navodi, pune razmere moguće katastrofe osim premijera, znali su samo još načelnik Generalštaba, ministri policije i odbrane, šef diplomatije i direktor BIA. Procenjeno je da bi svako širenje tih informacija moglo da izazove paniku.
- Ne bih ulazio u bezbednosne procene, ali postojala je velika opasnost! Bili smo svesni ozbiljnog rizika i zbog toga smo angažovali sve kapacitete, prvenstveno da sačuvamo živote ljudi. Apsolutno je urađeno sve što je bilo u našoj moći i mogu da kažem da smo, hvala Bogu, uspeli da sačuvamo Šabac - kaže general Ljubiša Diković.
Plan za poslednju odbranu Šapca, takozvani ratni plan, podrazumevao je, tvrdi "Informer", i miniranje određenih nasipa i putnih pravaca.
Ministar odbrane Bratislav Gašić istakao je da je plan za Šabac i Sremsku Mitrovicu bio važan za bezbednost.
- Ne samo da smo mislili na fizičku bezbednost ljudi, već i na hemijsko-biološki rizik ukoliko bi ti gradovi bili poplavljeni. Zato su oni bili toliko važni i zato smo im poklonili toliko pažnje - objašnjava Gašić.
Dešavanja uživo u područjima najugroženijim od poplave možete pratiti OVDE.
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Veritas
Od kada mi imamo strucne sluzbe? Svi se jave kada sve prodje...
Podelite komentar
neko je kriv
To što je dobro urađen posao u Šapcu i Mitrovici, ne znači da za katastrofalnu reakciju u Obrenovcu, Svilajincu, Paraćinu, Krupniju, itd niko nije odgovoran. Naročito ako se uzme u obzir da do katastrofe u Obrenovcu ništa ozbiljno nije ni rađeno... Postoji i zakon o vanrednim situacijama, gde tačno piše i kako je trebalo da se radi i kad se donosi odluka o vanrednoj situaciji, pa i ko je za šta odgovoran.
Podelite komentar
ICA CZV
Hvala Bogu da se nije ovo desilo. I nemoj ni da se desava...A inače,stvarno je strogo poverljivo - da svi znamo,i znali smo za "ZORKU" iz Šapca.....dal' uopste postoji neko ko nije znao.... teško
Podelite komentar