Zbogom rukovanju: Strah od virusa jači od tradicije?
Tradicionalno britansko pozdravljanje moglo bi da ode u istoriju, posle saveta Olimpijskog komiteta Velike Britanije sportistima da se, zbog bojazni od prenošenja virusnih oboljenja, na OI u Londonu ne rukuju sa rivalima
Preporuka Olimpijskog komiteta Velike Britanije svojim sportistima da se, zbog bojazni od prenošenja virusa i bolesti, na Igrama u Londonu ne rukuju sa protivnicima, izazvala je oprečne reakcije u britanskoj javnosti.
Doktor Čarls Mekerdi potvrđuje da je najveća pretnja po sportiste mogućnost da se razbole ili da se povrede.
- Mislim da to nije tako loš savet. Teško je kada treba da prođete red od dvadesetak ljudi sa kojima treba da se rukujete, a da ih pre toga nikada niste videli u životu - rekao je Mekerdi.
S druge strane, u Velikoj Britaniji se mogu čuti i kritike zbog preporuka britanskih lekara. Neki komentatori ističu da je rukovanje tradicionalni pozdrav u engleskom maniru i da bi izbegavanje takvog kontakta moglo da bude protumačeno kao nepristojan gest i znak negostoljubivosti domaćina.
Ako zavirimo u istoriju, prvi američki predsednik Džordž Vašington je takođe izbegavao rukovanje. Smatrao je da je rukovanje za "obične ljude" i umesto rukovanja često je služio "naklon" kao način pozdravljanja.
U seriji "Sajnfeld", koja je emitovana i u Srbiji, takođe je bilo reči o rukovanju. Džeri Sajnfeld je jednom prilikom istakao da je ljudima potreban "trening socijalizovanja".
- Rukovanje je najgori mogući pozdrav, ne postoje smernice za "dobro rukovanje". Nikad ne znam da li je ok i nasmejati se prilikom rukovanja, nekada isuviše čvrsto stegnem šaku sagovorniku. Ne volim rukovanje, dodao je.
Američki milijarder Donald Tramp veliki je protivnik pozdrava “prsa u prsa”, i taj proces opisuje kao varvarski. Pre rukovanja je novinarima na jednom skupu prvo ponudio tečnost za dezinfekciju ruku iz straha da mu ne prenesu neki virus. Za Trampa, rukovanje je “američka kletva” koja bi mogla da donese mnogo bolesti.
Ukoliko bi odlučio da se kandiduje na izborima, Tramp je rekao da bi napravio izuzetak što se tiče rukovanja.
Profesor Džefri Biti sa Univerziteta u Mančesteru, napravio 2010. godine formulu za savršeno rukovanje. Istakao je kontakt očima, čvrst stisak ruke i osmeh prilikom kontakta očima kao presudne. Ove tri varijable samo su neke od obaveznih 12 koje je profesor uvrstio.
- Rukovanje je stvar prisnosti, ljubaznosti pa i poštovanja. Sumnje o bolesti koja se prenosi rukovanjem su mi besmislene - dodao je Biti
Tradicionalni načini rukovanja širom sveta:
U Švajcarskoj kada se uđe u prostoriju prvo se rukuje sa ženama koje su prisutne.
U Austriji se rukuju i sa decom i smatraju ih potpuno ravnopravnim kada je rukovanje u pitanju.
U Maroku se prilikom rukovanja ljube u oba obraza. Tako se pozdravljaju zaposleni ali i ukućani u Sudanu, čak i muž i žena se tako pozdravljaju.
U Sudanu se umesto rukovanja potapšu po ramenima.
(Isidora Danić)
Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.