ZMIJE I POPLAVE: Evo šta raditi ako naletite na zmiju!
Srpsko herpetološko društvo "Milutin Radovanović" iz Beograda na svom zvaničnom sajtu objavilo je apel korisnicima društvenih mreža, štampanim i elektronskim medijima da ne šire paniku u javnosti zbog sve češće pojave zmija u poplavljenim područjima jer realna opasnost od njih ne postoji.
Kako se navodi u apelu, zmije u ravničarskim predelima su najčešće neotrovne i potpuno bezopasne pa širenje panike i histerije može samo još više otežati posao spasiocima u ovako teškoj situaciji.
- Kako navode izvori na internetu, ljudi u pomoć zbog pojave zmija već zovu i vojsku. To je stvarno neracionalno i samo dodatno komplikuje spasavanje ljudi, domaćih životinja i domova. Zmije u ravničarskim područjima Srbije su neotrovne i potpuno bezopasne, ako se izuzme nekoliko lokaliteta u Vojvodini na kojima ima šarki - navode herpetolozi.
Prema saopštenju, u poplavljenim područjima najčešće se sreću "smukovi i vrste vezane za vodu, ribarice i belouške. Sve navedene vrste mogu da narastu do 1,5 pa čak i 2 metra pa mogu da izgledaju zastrašujuće, ali su potpuno bezazlene", navodi se u apelu i dodaje da se na osnovu fotografija dostupnih na internetu i društvenim mrežama vidi da su sve zmije, viđene ili ubijene bile smukovi i ribarice.
Herpetolozi kažu da nije nemoguće sresti i otrovnice u poplavljenim područjima, ali, kako kažu, čak ni od njih ne preti neminovno smrtna opasnost.
- Naše otrovnice se od drugih vrsta zmija lako razlikuju, duž smeđih ili sivih leđa imaju tamnu cik-cak šaru. Šarke mogu biti i potpuno crne. Kao i druge vrste životinja zmije samo pokušavaju da se spasu i pobednu na suvo. I njih voda isteruje iz skloništa - kažu herpetolozi i dodaju da zapravo mnogo veća opasnost dolazi od pacova, koji su pak pretežna hrana zmija.
"Glodari prenose zarazne bolesti koje mogu biti pogubne po ljude. Često su pacovi osnovni faktor u izbijanju i širenju strahovitih epidemija, dok zmije ne prenose nijednu bolest na ljude, zapravo se hrane glodarima. Odrasli smuk može da pojede čitavo leglo pacova. U uslovima kada se na potopljenim područjima nalazi veliki broj lešina, kada su izlivene septičke jame i raznete deponije, a temperature rastu, vrlo je verovatno da će doći do pojave i širenja infekcija. Najezda glodara je ono što treba da nas brine", kaže se u apelu.
Dešavanja uživo u poplavljenim područjima možete pratiti OVDE.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Tubić: Pacijenti povređeni na Železničkoj stanici potpuno svesni
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
LL
Ja ako naletim na zmiju,mogu samo da umrem.
Podelite komentar
Sve tačno i jasno!
Treba samo objasniti ljudima činjenice. Ubijati blavora skoro da je greh....
Podelite komentar
Pero
Tacno!
Podelite komentar