Evo kako da startujete poplavljen automobil!

  • 9

Automobili su samo jedan od elemenata koji su pretrpeli štetu u poplavljenim područjima u Srbiji, a mnogi vozači verovatno nikad nisu ni pomišljali da će se naći u situaciji da im vozilo pluta. Iako ne postoji hermetički zatvoren motor u koji ne probija voda, ne znači da poplavljen auto ne može više da se vozi.

Sve predstojeće radnje za pokretanje automobila koji je bio poplavljen, trebalo bi da uradi stručno lice, tvrdi za "Mondo" Vojislav Janković iz autoremontne radionice "Univerzal".

Prvi korak: Ispustiti svo ulje iz motora i menjača, zato što se izmešalo sa vodom, i ostavite da se ocedi.

Drugi korak: Skinite sve filtere za vazduh i za ulje, i zamenite ih novim.

Treći korak: Skinete svećice ili dizne, i više puta zaverglajte motor na prazno, kako biste izbacili vodu iz tog dela automobila, iz gornjeg motora.

Četvrti korak: Zatvorite štoplove za ulje i nalijete odgovarajuće ulje u motor i menjač.

Peti korak: Skinite karburator i rezervoar, očistite ih, a cevi koje dovode gorivo do motora izduvajte vazduhom i izbacite vodu.

Šesti korak: Sve delove sklopite, sipajte novo gorivo i tek onda osušite kablove za svećice, ukoliko se radi o "benzincu".

Sedmi korak: Sipajte manju količinu ulja na mesto gde su bile svećice, a potom malo zaverglajte motor da bi se podmazali cilindri. Tek onda mogu da se vrate svećice na svoje mesto.

Osmi korak: Startujte motor automobila.

Janković dodaje da poplavljen automobil treba i dobro oprati, iznutra i spolja, a kada je u pitanju elektronika, trebalo bi sve izvaditi iz automobila, dobro osušiti i isprskati odgovarajućim sprejom pre nego što se ti delovi ponovo povežu.

Obavezno treba proveriti da li je voda ušla u farove i stop svetla, koja u tom slučaju takođe treba izvaditi i dobro osušiti.

- Ne vraćajte sedišta u automobil pre nego što ste ih dubinski oprali, dezinfikovali i poptuno osušili. I spoljašnjost treba dobro oprati i namazati voskom za automobile - kažu iz autoremontne radionice "Univerzal".

Ako ste automobil pokrili kasko osiguranjem, nemojte ga aktivirati, niti prati, pre nego što kontaktirate vašu osiguravajuću kuću. Oni će vam objasniti kakva je procedura, kao i kolika je nadoknada u slučaju štete nastale usled poplave.

Dešavanja uživo u vezi sa poplavama, najugroženijim mestima u Srbiji i vanrednom situacijom možete pratiti OVDE.

(Telegraf.rs)

Video: Magistrala kao put duhova tek poneko vozilo prođe

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • VULE

    20. maj 2014 | 09:55

    Bas bih voleo da vidim te osiguravajuce kuce po Srbiji koje ce da isplate stetu svim osiguranicima i kolika ce ona da bude u banana drzavi?!Sudice se do besvesti i nuditi uvredljive sume da maltretiraju ljude kao sto rade to kada neko polomi ruku ili nogu pa daju male suma ali kada se osiguravaju ljudi uzimaju pare pricajuci kako je bajno biti osiguran...Zamislite ko je osigurao kucu i sve aparate u istoj pa jos i auto a oni treba da sve to isplate svima?!?Odakle pa bankrotirace prije nego da isplate svima stetu..

  • Milan

    20. maj 2014 | 09:49

    90 procenata automobila nisu Jugo i Lada tako da je besmisleno pričati o ovome. Šta se dešava sa kompjuterima,displejima,itd.? Sadašnji automobili su puni elektronike koja se ovde ne pominje

  • Vlada

    20. maj 2014 | 10:03

    To mozda vazi za juga i da upali nekako a ovi noviji mogu da se bace. Elektronika,dizne sve je to otislo milion posto

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA