Evo šta znači proglašenje vanredne situacije
Vanredna situacija se proglašava ukoliko su rizici i pretnje ili posledice određenih katastrofa u toj meri opasne po stanovništvo, životnu sredinu i materijalna dobra, da ih nije moguće sprečiti ili otkloniti redovnim delovanjem nadležnih organa i službi.
Zbog toga je za njihovo ublažavanje i otklanjanje neophodno upotrebiti posebne mere, posebne snage i sredstva uz pojačan režim rada, piše u Zakonu o vanrednim situacijam, a odluku o proglašenju vanrednog stanja donosi Vlada Srbije.
Premijer i šef Štaba za vanredne situacije Aleksandar Vučić najavio je da će Vlada Srbije danas doneti odluku o proglašenju vanredne situacije na teritoriji cele Srbije.
Zakonom je uređeno delovanje, proglašavanje i upravljanje vanrednim situacijama, kao i sistem zaštite i spasavanja ljudi, materijalnih i kulturnih dobara i životne sredine od elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških nesreća, udesa i katastrofa, posledica terorizma, ratnih i drugih većih nesreća.
Regulisane su i nadležnosti državnih organa, autonomnih pokrajina, jedinica lokalne samouprave i učešće policije i Vojske Srbije u zaštiti i spasavanju, ali i prava i dužnosti građana pri zaštiti, spasavanju i otklanjanju posledica elementarnih nepogoda i drugih nesreća.
Pored primarnog, a to je zaštita ljudi i materijalnih dobara, zakon predviđa i finansiranje, inspekcijski nadzor, međunarodnu saradnju i druga pitanja od značaja za organizovanje i funkcionisanje sistema zaštite i spasavanja.
Za rukovođenje u vanrednim situacijama za teritoriju Srbije zadužen je Republički štab za vanredne situacije, koji obrazuje Vlada Srbije. Za teritoriju autonomne pokrajine izvršni organ obrazuje pokrajinski štab, a za teritoriju upravnog okruga - okružni štab za vanredne situacije. Gradski štab obrazuje skupština grada.
Definisane su i snage zaštite i spasavanja i to u štabovi za vanredne situacije, jedinice civilne zaštite, vatrogasno-spasilačke jedinice, policija, Vojska Srbije, oni čija je redovna delatnost zaštita i spasavanje, kao i privredna društva i druga pravna lica, zatim Crveni krst Srbije, Gorska služba spasavanja Srbije, i udruženja koja su osposobljena i opremljena za zaštitu i spasavanje.
U objekte i sredstva za zaštitu i spasavanje spadaju skloništa i drugi zaštitni objekti, skladišta, zaštitna i spasilačka opremu i oruđa, oprema za osposobljavanje i obuku, prevozna sredstva, telekomunikacioni i alarmni uređaji i drugi materijali koji se koriste za zaštitu i spasavanje.
Zbog obilnih padavina vodostaj na više reka u Srbiji je danas iznad grance redovne odbrane od poplava. Prema izveštaju Sektora MUP za vanredne situacije, u Srbiji je trenutno vanredna situacija u 22 grada i opštine.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bata-Nis
A sad se pozivaju javne sluzbe kad je frka kao sto su milicija,vojska i zdravstvo a ovamo hoce da im skinu i ono malo plate koje primaju.
Podelite komentar
Marrina
Sve se to ne bi desilo da je sistem kanalizacija odrzavan kako treba..
Podelite komentar
Milena
Gde je Velja Ilić? Nigde se ne spominje! Pa on je ministar bez portfelja, zadužen za vanredne situacije. Ili je samo zadužen da bude ministar i prima platu?!!!
Podelite komentar