Na Kosovu bitka za vodu i struju između Srba i Albanaca
U naredna dva meseca Srbija bi Albancima trebalo da preda kompletan elektro-energetski i telekomunikacioni sistem na KiM
U naredna dva meseca Srbija bi, tokom pregovora s Prištinom, uz posredovanje predstavnika EU Roberta Kupera, Albancima trebalo da preda kompletan elektro-energetski i telekomunikacioni sistem na Kosovu i Metohiji što, između ostalog, podrazumeva predaju jezera i brane Gazivode kod Zubinog Potoka.
Albancima "mora da se pokloni" i velika tranzitna trafo-stanica "Elektro Srbije" u Valaču kod Zubinog Potoka preko koje se struja iz Srbije doprema u Zvečan, Kosovsku Mitrovicu i Zubin Potok.
Ovo je najavljeno iz Međunarodne upravljačke grupe (MUG) koja će, posle pregovora Prištine i Beograda i kandidature Srbije za članstvo u EU, ovaj zahtev staviti na sto srpskom pregovaraču Borku Stefanoviću.
- Za nas ovo nije nikakvo iznenađenje, mi smo godinama na udaru Kfora i Euleksa upravo zbog jezera i brane Gazivode. Zbog tih resursa Kfor ovde izvodi vežbe i zvecka oružjem. Zbog jezera koje pijaćom vodom snabdeva pola Kosova i termolektrane u Obiliću na nas su prošlog leta ustremili silnu vojnu mašineriju, zbog toga je bilo onoliko žestoke tuče na Jagnjenici i Zupču - kaže Miodrag Andrić, potpredsednik opštine Zubin Potok i dodaje:
- Nećemo im dati naše bogatstvo, branićemo jezero, branu i trafo-stanicu pregovorima i svim demokratskim sredstvima. Ako nam uzmu Gazivode i Trepču, uzeli su nam sve što imamo na severu Kosmeta. Mi sada godišnje gubimo šest do deset miliona evra, jer voda s Gazivoda preko sistema Ibar-Lepenac napaja celo Kosovo i termolektrane u Obiliću (koje bi bez Gazivoda odmah stale), a sav novac se sliva u Prištinu.
Postoje i najave da će Kfor već narednih dana pokušati da pod kontrolu stavi ove resurse i da ne dozvoli pristup nikome ko u njima ne radi.
- Neće to moći da realizuju, jer i mi imamo naše planove, neće im ni narod to dozvoliti, bila bi to drska otimačina, ali od njih nas ništa, pogotovu ako dobiju i signal iz Beograda, ne može iznenaditi - napominje Andrić.
I predsednik Srpskog nacionalnog veća Milan Ivanović strahuje da je Beograd, zarad dobijanja kandidature i određivanja datuma početka pregovora, pristao na otimanje vredne srpske imovine. Ivanovića brinu moćni Kforovi punktovi u Jagnjenici i Zupču, koji su upravo na saobraćajnicama koje vode ka Gazivodama i Valaču.
- Srbi svim demokratskim i raspoloživim sredstvima treba da brane Gazivode i Valač i da nipošto ne dozvole da padnu u ruke Hašima Tačija - zaključio je Ivanović.
Zbog izgradnje brane Gazivode i formiranja istoimenog jezera, koje se prostire u tri opštine: Zubin Potok (gde je brana), Novi Pazar i Tutin, potopljen je ceo Ibarski Kolašin, a oko 8.000 Srba moralo je prisilno da ode u Šumadiju. Srbi veruju da je još tada na delu bila separatistička politika Albanaca koji su izgradnjom brane u Gazivodama postigli dva cilja: raselili su veliki broj Srba i dobili vodu za elektrane u Obiliću i navodnjavanje pola Kosova.
(Telegraf.rs / Vesti online)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Borka
A UNMIK izvestaj na svom sajtu kaze da je KIM peta u Evropi po rezervi Lignita,a svi znaju koliko je ta ruda vazna za proizvodnju elektricne energije,za potrebe proizvodnje bitumena,arhitekturi,i kucno grejanje,...dokle nasu dedovinu,krvlju odbranjenu da nam okupatori sad pljackaju ,moje meni da prodaju i da me u geto oteraju,....jer ce mi Ceda,Vuk,..i njihovi kvisling sluge vratiti vekovnu kulturnu bastinu ,uplatiti Srbima kes odjednom ,odmah 300 miliona milijardi Evra,,to je procena prirodnih resursa KIM,(izvor sa Berlinskog univerziteta) i to zajedno sa ovom vladom Srbije ,pa onda nek poklanjaju KIM za EU,a Srbski narod za te pare moze kupit rudnike, terirorije,vojnu odbranu pa da mirno zive sledecih 400,godina samo od tog kapitala,
Podelite komentar
Borka
I prema planu okupatora sad su posle UNMIK,kontrole i privatizacije dosli na red privatizacije rudnika sa zakonskim osnovo na davanje koncesije na rok od 45 godina do sada godisnje eksploatacija rude bez ijednog ulaganja na KIM,je u budjet donosila milijardi i dvesto miliona ,ako znamo da je budjet Srbije za oko 9 miliona stanovnika 7 milijardi pa procenite ,tko je na dobitku u budjetu,Beograd ili Pristina,koja ne ulozi ni jedan evro a stigne joj od taksi i poreza na eksploataciju rudnika tolika para u budjet godisnje,i o cemu raspravlja Vlada Srbije da pomogne okupatoru da pljacka nase prirodne resurse,UZAS!
Podelite komentar
Borka
US STIL ,JE OTISLO JER JOJ JE JEFTINIJE DA DOBIJE BESPLATNI CINK ZA ZELEZARU AKO ODE IZ SMEDEREVA PA PREKO PRISTINE NAS CINK IZ TREPCE SA OPSTINE ZUBIN POTOK U PODRUCJU BOGATOG NALAZISTA CINKA PRODAJE ZA RAD ZELEZARE SMEDEREVO,IZ CESKE,SVIMA LEPO A SRBI U GETOU ,
Podelite komentar