Rušenje Prvog amandmana: SAD će svaki protest smatrati krivičnim delom

  • 0

Baš kada se činilo da američke vlasti ne mogu više narušiti Prvi amandman njihovog Ustava, Kongres je prošlog nedelje odobrio predlog zakona kojim se bilo kakav protest proglašava krivičnim delom, bez obzira na to učestvuje li osoba svesno u protestu ili se tamo slučajno zatekla.

Predlog zakona H.R. 347, poznatiji kao Federal Restricted Buildings and Grounds Improvement Act, Senat je odobrio jednoglasno, dok su u Zastupničkom domu samo trojica zastupnika bili protiv, a među njima je bio i predsednički kandidat Ron Paul. Da bi H.R. 347 postao zakon, treba ga još potvrditi Obama, ali to se čini kao formalnost.

U SAD-u više ne smete bez odobrenja doći u zgradu ili područje gde se nalazi bilo ko koga prati tajna služba. Policija ima pravo da vas uhapsi, a tužilaštvo vas može teretiti za ugrožavanje nacionalne bezbednosti.

Ometanje nekog događaja kojem prisustvuje osoba koju čuva tajna služba postalo je federalni prekršaj. To, naime, spada u sferu ometanja uobičajenih državničkih funkcija.

Osim toga, bitno je naglasiti kako su područja s "ograničenim pristupom" u zakonu definisana vrlo neodređeno, tako da se ostavlja mogućnost da se praktično svako područje ili događaj proglasi "nacionalno važnim", na temelju čega automatski na snagu stupaju kaznene odredbe iz ovog zakona.

Tajming zakona takođe sa sobom vuče brojna pitanja. Jedno od njih je i to što zakon dolazi samo dva meseca nakon što je Obama odobrio National Defense Authorization Act, koji mu daje pravo da bilo koga uhapsi i drži u zatvoru bez optužnice i suđenja.

Baš kao i u slučaju ACTA, sve se događalo daleko od očiju javnosti i medija.

Džastin Amaš, jedan od svega trojice zastupnika koji su glasali protiv predloga zakona, smatra kako je H.R. 347 neustavan.

-  H.R. 347 proširuje postojeći zakon na način da svaki ulazak ili ostanak osobe na prostoru gde se nalazi dužnik čini zločinom, čak i kad ta osoba ne zna da je ilegalno biti na tom prostoru ili kad uopšte nema razloga sumnjati da je to ilegalno, objasnio je Amaš.

- Nekim dužnicima možda i jeste potrebna dodatna zaštita da im se osigura sigurnost, ali kriminalizovanje aktivnosti koje su legalizovane Prvim amandmanom, čak i kada su one nepovoljne za vlasti, jest kršenje naših prava -dodao je Amaš.

(Izvor: Index)

 

 

Video: Sastanak Brnabić sa novoimenovanim predsednikom Venecuele

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA