Evo zašto izložba fotografije ne može da se realizuje za 50 evra i pola sata! (FOTO)
Specijalizovana fotografska galerija Artget nastavlja s realizacijom izlagačke koncepcije u kojoj jedan umetnički direktor, stručnjak u oblasti fotografije i vizuelnih umetnosti, u jednoj godini predstavlja svoje viđenje sveta fotografije.
Ova koncepcija je za prethodnih 12 godina postojanja Galerije omogućila veliku raznovrsnost pristupa domaćoj i svetskoj fotografiji, kako istorijskoj tako i aktuelnoj produkciji.
Umetnički direktor u 2014. biće Aleksandar Kelić, aktivan i uspešan fotograf i docent na Katedri za fotografiju Fakulteta primenjenih umetnosti i dizajna u Beogradu.
U sezoni, koju je nazvao "Prijatelji fotografije" Kelić želi da na konzistentan, a istovremeno i ispitivački način prikaže savremene stvaraoce i dela koje smatra amblematičnim za određene "klasične" fotografske žanrove i teme.
Odabrane autore smatra važnim ličnostima u svetu savremene fotografije danas "čuvarima plamena" kvalitetne fotografije, posebno u eri hiperinflacije slika, a time i prijateljima fotografije.
Njegova koncepcija je da na deset izložbi prikaže po dva umetnika čiji su radovi kontrapunktni (po srodnosti ili različitosti pristupa) u istraživanju fotografskih žanrova: pejzaž, akt, portret, dokumentarna fotografija, konceptualna fotografija.
Neki od radova domaćih autora biće u dijalogu sa delima stvaralaca iz zemalja u kojima sada stvaraju ili u kojima su se umetnički formirali. Tako će na 10 izložbi biti zapravo predstavljeno 20 autora i tematskih celina.
- Živimo u digitalnom vremenu u kojem se fotografija vulgarizuje samim tim što je iz magičnog prešla u komunikativni prostor - počinje priču za Telegraf Kelić i dodaje - Ideja ovog programa jeste da se kroz ovaj koncept na neki način iz različitih diskursa podrži ono što fotografiju čini zanimljivom i magičnom van te sveopšte "buke". Otud i simboličan naziv "Prijatelji fotografije"... Prijatelji pokušavaju da sačuvaju strast i ljubav prema fotografiji, koje su se izgubile u šumu koji je nastao kao posledica velikog broja korisnika.
Aleksandar pritom insistira i na svojevrsnoj "priči u priči", koja se u ovom slučaju ogleda u činjenici prema kojoj u našoj izlagačkoj praksi egzistira iluzija da izložba fotografija može da se realizuje za pola sata i 50 evra.
- Ovaj program ima za cilj da to demantuje - objašnjava Kelić ističući da medij fotografije podrazumeva razumevanje u svim segmentima od ideje do realizacije!
Saznajemo da izlagači dolaze iz Srbije, Makedonije, BiH, Slovenije, Češke, Grčke, Crne Gore i Francuske.
Prva izložba autora Milana Tvrdišića i Andreje Leka biće otvorena 8. maja u galeriji Artget s početkom u 19.00 časova, a do kraja sezone publika će imati prilike da se upozna sa radom sledećih autora: Milomira Kovačevića Strašnog i Žaka Borgeta, Maje Šivec i Geza Lenarta, Milana Živkovića i Branislava Brkića, Saše Preradovića i Vladimira Tatarevića, Bore Rudića i Zorana Milovanovića, Zorana Purgera i Sratisa Vogiacisa, Milene Đorđević i Dejana Kalezića, Nebojše Bašića i Nenada Tomića.
(Katarina Vuković)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mitar Dodic
Super, bravo! Ali niste objasnili zbog cega ne moze za pola sata i 50 evra! Ili je u pitanju neka greska, ili je to cenovnik neke druge vrste.
Podelite komentar