TIKET I KNJIGA SU NAM ISTO: Na kladionice i kulturu dajemo dve crvene!
Nekada je Srbija imala puno bioskopa, kao i publiku koja je redovno odlazila na koncerte i kupovala knjige. Nažalost, daleko su ta vremena, a kultura nam je sada na poslednjem mestu
Naši građani na kulturu mogu da izdvoje maksimum 2.000 dinara. Isto toliko se, u proseku, ostavlja i u kladionicama, koje su kod nas sve popularniji način klađenja.
Nekada je Srbija imala puno bioskopa, kao i publiku koja je redovno odlazila na koncerte i kupovala knjige. Daleko su ta vremena, u međuvremenu smo drastično osiromašili i sa prosečnom platom od oko 40.000 dinara kultura nam je, nažalost, na poslednjem mestu.
Na lutriju i klasične igre na sreću daje se otprilike isto toliko novca. Ipak, loto, bingo i greb greb mahom igra najstarija populacija, dok kladionice posećuju mlađi, spremni da ostave i više novca u nadi da će baš njihov tiket biti pobednički.
Istraživanje Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka pokazalo je da je, na primer, čitanje knjiga relativno nepopularna aktivnosti svuda u svetu, dok čitanje dnevne štampe i časopisa predstavlja rasprostranjenu i uobičajenu aktivnost u svakodnevnom životu u većini savremenih društava. Pokazalo se da ovi trendovi važe i za Srbiju.
Procenat onih koji nisu pročitali nijednu knjigu za potrebe posla, ili iz obrazovnih razloga kreće se od 75% do 80%. Nešto povoljnija slika dobija se kada se u obzir uzmu knjige koje su ispitanici čitali za vlastito zadovoljstvo - tu se više od 60% ispitanika izjasnilo da je pročitalo bar jednu knjigu.
Za ogroman broj građana mediji, a posebno televizija, predstavljaju glavni izvor kulturnih sadržaja. Najveći broj građana pored malih ekrana provede jedan do tri sata svaki dan.
S druge strane, u Udruženju "Herc Time", koje se bavi prevencijom patološkog kockanja, procenjuju da jedan čovek, u proseku, mesečno potroši od 1.500 do 2.000 dinara na "loto", "bingo" i druge "grebalice".
Dejan Stanković iz ovog udruženja smatra da se u kladionicama minimum ostavlja 2.000 dinara ali ističe da je ta suma neretko i duplo veća.
(N. S.)
Video: Šarac: U pojedinim delovima Valensije nema ni vode ni hrane, saobraćajna infrastruktura je razorena
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vladimir
Ja ne razumem mentalni sklop ljudi koji pare ostavljaju u kladionici. Ali ja sam žestoko u manjini pa nisam u pravu.
Podelite komentar
П.Ф.К.!
Ми смо културу сахранили одавно!
Podelite komentar
Mordecai
sad kladionica i rulet za 20 dina tombola...nesretnici
Podelite komentar