OTKRIVAMO: Zašto srpski muškarci uzimaju ženino prezime?!

 
  • 49

Muškarci pri sklapanju braka uzimaju ženino prezime iz praktičnih razloga ili ukoliko je njena porodica znatno imućnija od njegove

Tek nekoliko muškaraca tokom godine odluči se da, kada sklopi brak sa suprugom, umesto svog, uzme ženino prezime. Razlozi su uglavnom praktični, a iako je broj onih koji se na to reše mali, smatra se da je to, ipak, napredak.

- Ne dešava se često da muškarci preuzmu ženino prezime, mada je ovih dana već bilo dva slučaja. Običaj je da žena uzme muževljevo prezime, a muškarci menjaju svoje samo iz nekih drugih, praktičnih razloga. Ipak, iako se sve češće događa, nije uobičajeno - kaže Snežana Lakčević, šef odseka Zvezdara, u Sektoru za lična stanja građana, vođenje matičnih knjiga i izbornih prava grada Beograda.

Muškarci će svoje prezime promeniti tek ukoliko im to predstavlja olakšanje zbog papirologije ili ukoliko, primera radi, zajedno sa svojom ženom poseduje firmu. Praksa pokazuje da će muškarac posegnuti za ženinim prezimenom i ukoliko je njena familija imućnija.

Zvanični podaci i statistika o tome koliko muškaraca promeni svoje prezime, preuzimajući ženino, ne postoji u našoj zemlji.

- Radim kao matičarka na venčanjima godinama. Susretnem se, u proseku 2-3 puta tokom godine sa situacijom da muškarac želi da preuzme ženino prezime. To se retko dešava, ali mislim da to jednostavno nije deo naših običaja. Kada na venčanju kažemo muškarcima da i oni imaju pravo da uzmu ženino prezime, kao da se uvrede. Ukoliko može da se govori o napretku, onda bi ovi brojevi svakako to trebalo da predstavljaju - kaže matičarka Mirjana Sikimić.

Jedni od pobornici shvatanja da supružnici treba da imaju ista prezimena su i sveštenici. Uobičajeno objašnjenje je da zadržavanjem svojih prezimena muž i žena ne mogu da ostvare neophodno zajedništvo u braku u pravoj meri.

Neki muškarci, sa druge strane, na ovaj način pokušavaju da "prevare" zakon, nadajući se da će promenom prezimena izbeći neku zakonsku obavezu. Međutim, to im skoro nikad ne uspeva.

Prema Porodičnom zakonu, supružnici se prilikom sklapanja braka mogu sporazumeti da svaki od njih zadrži svoje prezime, kao i da umesto svog uzmu prezime drugog supružnika. Takođe, mogu svom prezimenu da dodaju prezime drugog supružnika ili da prezimenu supružnika dodaju svoje.

Osim što se retko dešava da muškarci preuzimaju ženino prezime, neobična pojava je i da svom prezimenu dodaju njeno. Uglavnom se na ovaj korak odlučuju ukoliko njihova buduća supruga ima strano prezime.

Ipak, ono što matičari ističu kao trend jeste da žena zadrži svoje i doda muževljevo prezime. Prema grubim procenama, svaka druga žena ima dva prezimena.  Zakon sa druge strane, ne ograničava broj puta koliko jedna osoba može da promeni prezime.

(M. S.)

Video: Promocija knjige Darka Bajića "Film davne budućnosti" na Sajmu knjiga

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milica

    26. april 2014 | 17:31

    Moj muz uzeo moje jer se njegov otac odrekao njega kad je imao bio mali.

  • Axsis

    26. april 2014 | 18:03

    Moj prijatelj je uzeo zenino prezime iz fazona jer su se isto prezivali pre braka.

  • Pedja

    26. april 2014 | 15:04

    Nikada ne bih promenio prezime. Ali isto tako ne bih zahtevao da ona uzme moje ili da ga doda uz svoje.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA