KATASTROFA: Tek svaka peta plata stiže na vreme!

 
  • 3

Prema podacima Unije poslodavaca 39 odsto firmi u isplati zarada kasni do dva, a još toliko i duže od dva meseca

Prema podacima Unije poslodavaca 39 odsto firmi u isplati zarada kasni do dva, a još toliko i duže od dva meseca.

Prosečno domaćinstvo u Srbiji u poslednjem tromesečju 2013. raspolagalo je mesečno u proseku sa 58.368 dinara, saopštio je Republički zavod za statistiku. Kako mesečni izdaci za ličnu potrošnju takvog domaćinstva iznose 55.881 dinar, kad podmire sve potrebe, pretekne im tačno 2.487 dinara, navodi Politika.

Na osnovu navedenih podataka reklo bi se da se u Srbiji, naravno u proseku, živi skromno. Sastavlja se početak s krajem, pa nešto malo i pretekne.

Srećni su oni koji su u 2013. godini u proseku mesečno zarađivali po 44.000 dinara. Ali, sigurno nije lako ni samcu da preživi mesec dana s važećim "minimalcem” od 20.000 dinara, kao ni sa prosečnom penzijom od 23.000 dinara.

Najteže je, ipak, onima koji su bez posla. Državna statistika zna da je takvih među radno aktivnim stanovnicima Srbije u februaru bilo oko 770.000. Koliko je među oko 1,7 miliona zaposlenih onih koji rade, a ne primaju platu – niko u državi ne zna. Za njih se čuje kad izađu na ulicu, dođu u Beograd pred zgradu vlade, ili preseku put, prugu…

Podatke o redovnosti isplate zarada u privatnom i javnom sektoru traženi su i od Ministarstva finansija i Ministarstva privrede, ali ih nije dobili.

- Poreska uprava nema bazu podataka, na osnovu koje bismo dostavili podatke o redovnosti isplate zarada, procentu ukupnog broja privrednih subjekata koji redovno isplaćuje plate kao i o procentu ukupnog broja zaposlenih koji redovno prima plate. Poreska uprava će dobiti takve podatke u sistemu objedinjene naplate, koji je uspostavljen 1. marta 2014. - rekli su u ovoj državnoj službi.

U Poreskoj upravi znaju da su im poslodavci na ime poreza na zarade 31. decembra 2013. godine dugovali 42,28 milijardi dinara, a od tog iznosa zakonski je nenaplativo – zbog toga što je firma u stečaju, likvidaciji, privatizaciji ili zato što je brisana iz registra – 37,85 milijardi dinara.

(Telegraf.rs)

Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Hmm.

    31. mart 2014 | 11:01

    Ja cekam novembarsku platu.

  • Ukradeno ime Vozd

    31. mart 2014 | 11:59

    Ja je ne čekam jer neradim tehnoloski visak.Zovu banke stizu računi nek se obrate drzavi u kojoj vuku za rukav da radis.

  • Haha

    31. mart 2014 | 21:14

    Sta je tu cudno?? Tako je vec decenijama!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA