Novi šef NATO voli Kalemegdan, pasulj i ćevape!
Bivši norveški premijer Jens Stoltenberg, koga su ambasadori država članica NATO danas imenovali za novog generalnog sekretara Alijanse, nekoliko godina svog detinjstva proveo je u Beogradu, gde je njegov otac Torvald od 1960. godine bio prvi sekretar norveške ambasade.
Stoltenberg (55), koji će na novu dužnost stupiti 1. oktobra, rođen je marta 1959. u Oslu, a u Beogradu je živeo od 1962. do 1965. godine.
Bio je predsednik norveške vlade ukupno devet godina, najpre nepunih godinu dana početkom 2000-ih, a potom tokom dva četvorogodišnja mandata od oktobra 2005. do oktobra 2013. godine, kada je poražen na izborima od predstavnika umerene desnice.
Stoltenberg je predsednik radničke (Laburističke) partije od 2002. godine. Bio je državni sekretar u Ministarstvu za životnu sredinu, zatim ministar industrije, ministar finansija od 1996. do 1997. godine.
Tokom njegovog poslednjeg premijerskog mandata, 22. jula 2011. godine, dogodio se teroristički napad Andersa Beringa Brejvika u Oslu kada je u tom gradu i na obližnjem ostrvu Utoja ubijeno 77 ljudi.
Predmet napada bilo je i središte vlade, tako da je i Stoltenbergov kabinet bio oštećen, pošto su tada od siline udara popucala gotovo sva stakla na dvadesetospratnici.
Na beogradske dane Stoltenberg je podsećao u susretima sa srpskim zvaničnicima.
- Kao dete sam imao privilegiju da živim u Beogradu tri godine i još uvek se sećam Kalemegdana. To je divan i prelep grad - izjavio je.
Osim kuće u kojoj je odrastao, na Dedinju, njegovo omiljeno mesto je Kalemegdan, gde je, kako je rekao, naučio da skija. Stoltenberg je svojevremeno govorio da je kao dečak voleo srpske specijalitete, i to punjene paprike, pasulj i ćevapčiće.
Norveški mediji Stoltenberga porede sa bivšim američkim predsednikom Džonom Kenedijem, imajući u vidu, pre svega, njegovu harizmu i dobar izgled. Sklon je neobaveznom ponašanju, te je tako tokom predizborne kampanje jednog popodneva vozio taksi kako bi se bolje upoznao sa biračima.
- Ako postoji mesto gde ljudi zaista govore ono što i misle, onda je to taksi - objasnio je potom putem video-snimka koji je objavljen na društvenim mrežama Fejsbuk, Tviter i Jutjub.
Godine 2012. čestitao je Evropskoj uniji na dobijanju Nobelove nagrade za mir, ali je isključio mogućnost ulaska Novreške u Uniju. Stoltenberg je povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve holokausta, 28. januara 2012. godine izjavio da je vreme da Norveška prizna da su pojedini političari i građani te zemlje učestvovali u progonu Jevreja.
Sadašnji generalni sekretar Severnoatlantske alijanse Anders Fog Rasmusen ocenio je danas da je Stoltenberg pravi izbor za njegovog naslednika na čelu NATO, preneo je Rojters.
- Stoltenberg je pravi čovek koji će nadograditi snažne i uspešne rezultate NATO - napisao je Rasmusen na svom nalogu na Tviteru, dodavši da je kriza u Ukrajini pokazala da je potrebno da NATO i dalje ima snažno i odlučno liderstvo.
Norveški dnevnik "Aftenposten" objavio je pre nekoliko dana da se očekuje da će Stoltenberg biti zvanično imenovan za 13. generalnog sekretara Alijanse na sastanku ministara spoljnih poslova zemalja članica NATO 1. i 2. aprila u Briselu.
Stoltenberg je, u vreme dok je bio premijer Norveške, produbio veze sa susednom Rusijom, što će mu, kako primećuje "Aftenposten", ići u prilog u doba zategnutih odnosa između Rusije i NATO zbog ukrajinske krize.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Sneg na Goliji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
serdar
Mozda nas bombarduje kao Medlin Olbrajt, posto je i ona zivjela u Beogradu ! I ona je voljela cevape i zbog njih je stala na stranu muslimana i siptara ! Svi oni vole cevape ali mi placamo cehove !!!!!
Podelite komentar
Milan
Oduvek sam znao da ce pasulj i cevapi odigrati jednom znacajnu ulogu !
Podelite komentar
стрептомицин
Како год, на челу је злочиначке алијансе. Потање је само кога ће напасти исто као и сви његови претходници?
Podelite komentar