Sindikati traže da rad na određeno vreme traje dve godine

  • 11

Na današnjem sastanku Radne grupe za izmene Zakona o radu sindikati su tražili da rad na određeno vreme u svim firmama koje imaju kontinuitet u radu mora da bude ograničen na 20 odsto od ukupnog broja zaposlenih, sa čime se ne slažu poslodavci, izjavio je potpredsednik Saveza Samostalnih sindikata Srbije, Zoran Mihajlović.

Mihajlović je Tanjugu rekao da postoji saglasnost da se rad na određeno vreme pomeri sa godinu na dve godine, a da sindikati insistiraju da treba da postoji mehanizam zaštite, odnosno da radnici ne budu zloupotrebljeni.

Takođe, ako radnik radi dve godine na određeno mora se zakonom predvideti da je poslodavac dužan da mu nakon tog perioda produži ugovor, ali na neodređeno, a ako ga otpusti da na njegovo mesto ne prima novog radnika, dodao je on.

Što se tiče otpremnina, Mihajlović je rekao da se sindikati slažu sa time da se one isplaćuju za godine staža provedene kod poslednjeg poslodavca, ali da to ne bude trećina od osnovne zarade, vec trećina od prosečne plate.

- Sada smo bliži dogovoru u vezi toga - rekao je Mihajlović.

Kako je dodao, danas je bilo reči i o minimalnoj ceni rada, koja bi, kako sindikati smatraju, trebalo da se utvrđuje jednom godišnje, i to u oktobru i da iznosi najmanje 70 odsto od minimalne potrošacke korpe.

Sa time se, kako je naveo, ne slažu predstavnici Ministarstva finansija. Cena rada po satu u Srbiji sada iznosi 115 dinara, odnosno oko 20.000 dinara na mesečnom nivou.

Nastavićemo razgovore idućeg četvrtka, a očekujemo da će se će po formiranju nove vlade konkretnije i preciznije razmatrati i postići dogovor oko spornih odredbi, naveo je Mihajlović.

Na sastanku predstavnika sindikata i poslodavaca sa predstavnicima vlade početkom januara dogovoreno je da se Nacrt izmena Zakona o radu završi do 1. maja, a njegovo usvajanje se očekuje do kraja juna.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Raša

    28. mart 2014 | 00:03

    A posle dve godine otkaz. Zar iko misli da neko ko nema nameru da da posao za stalno može da se prisili na to? Više ni značilo kada bi davali plate u skladu sa prometom firme, a ne da uspešne privatne firme daju ljudima minimalce!

  • Reptil

    28. mart 2014 | 00:19

    Minimum 5 i da mininalac bude polovina poslanicke plate!!!!

  • Max

    28. mart 2014 | 07:23

    Vidim ja opet po sirotinji najbolje da se u novom zakonu i ustavu stavi da poslanici,ministri,vladini sluzbenici imaju platu 40.000 din platu da se ukinu sluzbeni automobili raznim nikogovicima,da se ukinu nepotrebne agencije gde niko nista ne radi a prima platu, da ukinu upravne odbore jer to jer to je cist lopovluk, i tek tad taj zakon ce funkcionisati.....a sve ovo je zamajavanje naroda,pa zar tim ljudima nikad nije dosta!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA