JEZIVO: U 2013. godini čak 37.127 saobraćajnih nesreća!
Sumorna slika stanja na našim putevima godinama u nazad ne jenava. Uprkos brojnim apelima stručnih službi da vozači preduzmu sve mere zarad povećane bezbednosti, broj saobraćajnih nesreća se ne smanjuje.
Tokom 2013. godine dogodile su se 37.127 saobraćajne nesreće, od kojih se 7.340 dogodilo na raskrsnicama, a u kojima su poginule 643 osobe, a povređeno njih 18.444. U protekloj godini najviše su ginuli vozači, pešaci, zatim putnici u vozilima i biciklisti.
Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja, ova "slika" malo je bolja od one iz 2012. godine kada se na putevima Srbije dogodilo 37.559 saobraćajnih nesreća, u kojima je poginulo 684 osobe. Prema podacima ove agencije najveći broj sudara dogodio se pri vožnji u istom smeru, zatim slede bočni sudari, a nakon njih udaranje u parkirano vozilo.
Ono na šta stručnjaci godinama unazad upozoravaju jeste da se najveći broj saobraćajki dogodi zbog neprilagođene brzine, a za njima slede nepropisne radnje u saobraćaju. Najveći broj nesreća dešava se u oktobru, a najviše poginulih u saobraćajkama je tokom jula. Kao najrizičniji dan u nedelji pokazao se četvrtak, dok je najviše smrtnih ishoda u nesrećama koje se dešavaju nedeljom.
Kada je reč o tome kojim prevoznim sredstvom je najbezebednije da putujete - tačnog odgovora nema. Nesreće se dešavaju i pešacima, kao i putnicima aviona. Ipak, u najvećem broju saobraćajnih nesreća učestvovala su putnička vozila.
Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja za njima mnogo ne zaostaju ni teretna vozila, koja su u 2012. godini ( poslednjoj godini za koju su obrađeni detaljni podaci) učestvovala u 5.054 saobraćajke, u kojima su poginule 103 osobe, a prate ih i nesreće u kojima su učestvovali autobusi (u 2012. godini učestvovali u 2.047 saobraćajnih nesreća, u kojima je poginulo 34 osobe).
Vozači motocikala tokom 2012. godine učestvovali su u 1.124 saobraćajnih nesreća, a bezbedni nisu bili ni vozači bicikala, koji su učetsvovali u čak 1.913 nesreća. Tokom 2013. godine u brojnim nesrećama poginulo je čak 115 ljubitelja dvotočkaša.
Oni koji veruju da je drumski saobraćaj bezbedniji od vazdušnog, trebalo bi da znaju da je tokom 2012. godine u svetu bilo devet avionskih nesreća sa smrtnim ishodom i da su u njima stradale 372 osobe.
(M. B.)
Video: Vučić: SAD sankcijama žele da Rusi nemaju više nikakvog interesa u NIS-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milan
Državu ne interesuje bezbednost u saobraćaju,već samo da uzmu pare! Ko hoće i ume to da vidi,jasno mu je iz mnogo primera!
Podelite komentar
andrej
Ma sta receeee o visini kazni i zatvorskim guzvama pa ubice na putu idu opusteno kuci da se lecee od stresa.Losiii zakoni i nesprovode seee.
Podelite komentar
Boki
Jos pre 30 godina u Nemackoj su postojale kamere koje slikaju vozaca koji napravi prekoracenje brzine. Kod nas u 21. veku ne postoji nijedna kamera koja snima brzinu na auto-putu i magistralnim putevima. Presretaci jurcaju i prave cirkus od zakona i drzave, uhvate ponekog, a velika vecina prolazi. Gotovo normalo je postalo prekoraciti 30 - 40 km/h brzinu. Kad se postave uredjaji koji svakog uslikaju i bude kaznjen kad prekoraci brzinu na kriticnom delu puta, onda se moze pricati o nekom napretku u bezbednosti.
Podelite komentar