ZBOG STRESA: Godišnje deset policajaca izvrši samoubistvo, čak 130 prošle decenije!

  • 10

Suicid i pokušaj samoubistva među zaposlenima u MUP-u postaje sve češća pojava. Prema statistikama, svake godine oko deset pripadnika policije podigne ruku na sebe, a tokom prošle decenije to je učinilo više od 130 njih.

Poslednja u nizu ovakvih tragedija je samoubistvo pukovnika MUP-a Bože Đukića, koji je 25. marta, nakon završenog radnog vremena u svojoj kancelariji izvršio samoubistvo

Stresne situacije kojima su svakodnevno izloženi pripadnici policije, nošenje oružja i neretka potreba da se ono upotrebi, loša materijalna situacija i loši uslovi rada, samo su neki od razloga zbog kojih su ovakve tragične situacije postale sve učestalije.

Portparol Sindikata srpske policije Dragan Žebeljan kaže da su učestali suicidi među pripadnicima MUP-a rezultat, s jedne strane, nagomilanog stresa, a sa druge strane loše ili nikakve selekcije kadrova.

- Jedan od najvažnijih razloga je svakako akumulirani stres i činjenica da ne postoji sistem za njegovo oslobađanje. Zatim tu su loši materijalni uslovi, koji muče sve ljude, pa tako i pripadnike policije, ali mnogo utiču i uslovi rada, naročito za one ljude koji putuju do svog radnog mesta. Zamislite da morate da krećete u ponoć da biste na poslu bili ujutru - kaže Žebeljan.

- Neophodno je postojanje i rad službe za psihološku prevenciju. Ti ljudi bi trebalo da pričaju sa psihologom svaki put kada upotrebe oružje ili prođu kroz neku tako stresnu situaciju - dodaje on.

U prilog ovoj tezi ide i podatak koji smo dobili iz Sindikata srpske policije da mnoge policijske uprave nemaju službenog psihologa. Kao primer oni navode podatak da "PU Novi Sad nema službenog psihologa, ali i da na teritoriji AP Vojvodina radi samo jedan psiholog i to u PU Sremska Mitrovica, dok je u ostalim PU to mesto upražnjeno."

Psiholog Aleksandra Janković potvrđuje tezu da specifičnost profesije utiče na broj tragedija u kojima su glavni akteri pripadnici MUP-a.

- Hronična izloženost stresu, kao i činjenica da se nalaze u okolnostima gde su stalno životno ugroženi. Sem stalnih kontrola koje moraju da obavljaju, teško da se može odrediti u kakvim se situacijama nalaze svaki dan. Neophodna je psihološka podrška tim ljudima koji veliki broj informacija, zbog tajnosti, ne mogu da podele sa drugim ljudima, te najčešće gomilaju stres i postaju usamljeni - kaže Janković.

Prema statističkim podacima, u Srbiji, u proseku, svakog dana, tri osobe izvrše samoubistvo. Podatak koji zabrinjava je i da je sve više samoubistava mladih, koji suicid vide kao jedini izlaz iz svojih problema. Prema podacima kojima raspolaže MUP Srbije, u 2013. godini samoubistvo je izvršila 1.161 osoba.

(Telegraf.rs)

Video: Sa čamca nasred Drine zaprosio devojku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • MMilan

    26. mart 2014 | 17:52

    Ne zna Srbija kakvu policiju ima,zbog sacice probisveta generalno je svi osudjuju,ogromna vecina je postena i jedva sastavlja kraj sa krajem,ubijaju sebe a ne oko sebe,razmislimo o tome

  • Laki

    26. mart 2014 | 22:56

    Katastrofalan materijalni položaj policijskih službenika,nerešeno stambeno pitanje, učešće u ratovima, nebriga države, loša opremljenost, loša kadrovska politika u MUP-u, zloupotrebe i nenamensko trošenje srestava od strane rukovodilaca, apatija, potrebna kompletna reorganizacija.Opšte rasulo.

  • Saba

    27. mart 2014 | 01:11

    Tuga je i sramota za ovu državu kakve uniforme nose policajci u Kragujevcu, idu pocepani i pokrpljeni... Užas i beda.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA