Kako banke u Srbiji zarađuju na strancima?
Devizni priliv od turizma bio bi neuporedivo veći kada bi poslovne banke prestale da devize, kojima stranci plaćaju usluge hotelima, turističkim i rent-a-car agencijama, prebacuju u dinare, čime su na gubitku i putnici i agencije.
Prošle godine u Srbiji je boravilo oko milion stranih turista, ali novac za usluge koje su platili deviznim karticama banke sa njihovog računa prebacuju u dinare i taj novac se ne vodi kao devizni priliv.
Banke zadržavaju kursnu razliku prilikom uplate dinara hotelima i agencijama, a zarađuju i kada korisniku fakturišu uslugu, jer i njemu računaju srednji kurs. To, naravno, umanjuje i prihod u budžetu Srbije.
U Srbiji se usluge naplaćuju deviznim platnim karticama. U isto vreme nema zakonskih smetnji da se promet između domaćeg preduzeća i stranca odvija preko deviznog računa. Međutim, banke to primenjuju samo kada se plaćanje odvija u inostranstvu, a ne i u Srbiji.
- Naše agencije imaju obaveze prema stranim partnerima da plaćaju u devizama koje ponovo moraju da kupuju od istih tih banaka po visokom kursu - objašnjava direktor Udruženja turističkih agencija JUTA Aleksandar Seničić.
Kursne razlike su ogromne, a banke dva puta bez razloga zarađuju, prvi put kada nama stranac plati uslugu u devizama i ponovo kada mi te dinare vraćamo u evre. Na toj razlici gube se milioni evra koji se državi i Narodnoj banci uopšte ne prijavljuju kao devizni priliv.
- Zbog toga ćemo tražiti da nam se vrati status izvoznog preduzeća, jer kada banke ne bi zarađivale na kursnoj razlici, sve naše usluge bi pojeftinile i bili bismo konkurentniji na tržištu, a i našim turistima bi bilo jeftinije. Radi se o milionima koje banke zarađuju na bespotrebnoj transakciji, a to bi se sprečilo kada bi se ponovo otvorile devizne blagajne u agencijama - kaže Aleksandar Seničić.
(Telegraf.rs)
Video: Virusne infekcije haraju Srbijom, doktorka upozorava da mogu ostaviti posledice
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dalibor
STA CEKAS JORGOVANKA?
Podelite komentar
Ljiljanа.
И онда те паре (зараду) износе из земље. Да ли би странци онда боље прошли ако девизни кеш претворили у динаре и тако плаћали за услуге?
Podelite komentar
nole
Sve lopov do lopova
Podelite komentar