PUTIN ŽELJNO IŠČEKUJE CIPRASA: Brisel u strahu od postizanja ekonomskog dogovora!
Dan uoči posete grčkog premijera Moskvi, u Briselu vlada nervoza uz spekulacije vezane za pitanje da li bi Grčka mogla da iskoči iz evropskog spoljnopolitičkog voza u kontekstu krize u Ukrajini, kako bi na taj način pridobila ekonomsku pomoć iz Rusije, prenosi "Dojče vele".
Demonstrativna blizina stranke Siriza premijera Aleksisa Ciprasa ruskom predsedniku Vladimiru Putinu razlog je nervoze pojedinih zvaničnika u Briselu, objašnjava se u tekstu.
Nemački radio u tom kontestu navodi upozorenje koje je izneo šef nemačkih konzervativaca u Parlamentu EU Herbert Rojl: "Članstvo u EU znači pouzdanost i poverenje, a ne trikove. Ko se igra vatrom i sad traži pomoć u Rusiji, taj može opeći prste".
U intervjuu s ruskom novinskom agencijom TAS S, Cipras, kojeg u Moskvi očekuju u sredu 8. aprila, rekao je da smatra da je politika sankcija EU prema Rusiji zbog krize u Ukrajini „besmislena" i da vodi "u ćorsokak", te najavio otpor produženju sankcija EU, o čemu bi odluka mogla biti doneta krajem juna.
- U proteklim godinama je zadat udarac (grčko-ruskim) odnosima pošto prethodne vlade u mojoj zemlji nisi činile ono što su mogle kako bi izbegle ovu besmislenu politiku sankcija, usred tenzija u Ukrajini - rekao je Cipras ruskoj agenciji.
S druge strane, Mina Andrejeva, portparolka Evropske komisije, podsetila je da je grčki premijer na poslednjem sastanku na vrhu Unije pre dve nedelje podržao sankcije.
Primećujući da se između Atine i Moskve "rađa proleće" i da "Grčka flertuje sa Rusijom", "Dojče vele" ističe da je Cipras najavio kako iza sebe želi da ostavi "zimske" odnose prema Rusiji i poručio da Grčka može biti "most između Rusije i Zapada".
- Za ruskog predsednika Putina gost iz Grčke u Moskvu stiže u pravo vreme. On se, po svemu sudeći, nada da će Cipras sledeći put biti protiv produženja sankcija Rusiji - ocenjuje nemački radio.
Da je Grčka iz istorijskih, kulturnih i religioznih razloga lojalna Rusiji uočio je i moskovski stručnjak za spoljnu politiku Fjodor Lukjanov, koji smatra da je to „dobar instrument uz pomoć kojeg je moguće uticati na politiku Brisela", kako navodi "Špigel onlajn".
Uoči Ciprasove posete, Moskvu je prošle nedelje posetio i grčki ministar energetike Panajotis Lafazanis, koji je tom prilikom razgovarao sa ruskim liderima o saradnji dve zemlje u energetskom sektoru.
Atinski dnevnik "Katimerini" je preneo da će Grčka i Rusija najverovatnije ove nedelje, tokom Ciprasove posete, potpisati energetski sporazum kojim se, između ostalog, predviđa i učešće ruskih kompanija na tenderu za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa u Jonskom moru.
Ključni stub saradnje biće podrška Grčke takozvanom "Turskom toku", gasovodu koji će prolaziti i preko grčke teritorije, dodaje atinski dnevnik.
Energetski sporazum će, pored učešća ruskih kompanija na tenderu za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika u Grčkoj, podrazumevati i smanjenje cene prirodnog gasa koji Grčka uvozi iz Rusije.
U razgovorima Lafazanisa sa ruskim domaćinima bilo je reči i o ukidanju ruskog embarga na grčke proizvode, navodi se u tekstu.
Cipras u Moskvu ponovo putuje već 9. maja, na svečanu proslavu 70. godišnjice završetka Drugog svetskog rata, zaključuje "Dojče vele" i konstatuje da su zbog ruske okupacije Krima brojni evropski zvaničnici i političari odustali su od učešća na proslavi Dana pobede.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Đukić Dejanović uručila Svetosavske nagrade pojedincima i ustanovama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Detektiv Džido Mova
Kad žena ne da, ideš kod druge i to je normalno, jel tako? To nam stalno serviraju. Onda je normalno ako ne da EU, idemo kod Rusa. Ako je EU muž, zemlja članica EU je žena, u tom slučaju je EU tipičan zlostavljač nasilnik u porodici.
Podelite komentar
Komsija
Nemci prete...opet.
Podelite komentar
ja
Napred braco !
Podelite komentar