Da li znate zašto se u tenisu poeni broje 15, 30, 40, a ne 1, 2, 3 i da li znate da se "nula" ne zove "nulom"?

 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 7

Ima dosta smisla i ima isto toliko nejasnoća, ali niko ne može da pobije činjenicu da je tenis postao jedan od najgledaniji i najpopularniji sportova

Tenis je u Srbiji dobio neku novu dimenziju popularnosti od dolaska Novaka Đokovića na scenu, pa se svaki korak i svaki meč srpskog asa prati sa velikom pozornošću. U toj veličini i bitnim istorijskim momentima zaboravlja se na ono bitno pitanje na koji mnogi traže odgovor, a tiče se samih osnova "belog" sporta - zašto se poeni broje kao 15, 30, 40, a ne 1, 2, 3?

Ukoliko se gledaju istorijske činjenice, postoje dva objašnjenja za takav način brojanja.

Prvi leži u samom u nastanku tenisa, njegovim samim počecima. Naime, ukoliko niste znali, ovo pravilo je nastalo po ugledu na sat, te je zato 15, 30 i 45.

Međutim, pošto je važilo pravilo da se gem mora osvojiti sa dva poena razlike (zato postoji „djus“), morali su podeliti kraj tog kruga na više delova, pa su odlučili da treći osvojen poen ide „samo“ do 40, i ako bi se desilo da oba takmičara osvoje po tri poena (40-40) to bi značilo da je za osvajanje gema nekome od njih bilo potrebno da osvoje dva uzastopna poena – prvo za 50-40, pa tek onda sledeći poen bi donosio 60-40.

Teniski reket Foto: MN Press

Drugi razlog leži u francuskoj igri zvanoj „jeu de paume“ (igra dlanova), preteči modernog tenisa.

Igra je potekla iz Francuske još na početku 19. veka, a igrala se golim rukama umesto reketa. Naravno, takođe je bila prisutna mreža i sva ostala slična teniska pravila.

Vremenom, takmičari su počeli da koriste rukavice, a onda i neku vrstu štapa, a onda su prešli na rekete.

Iako sada igre dlanova više nije toliko popularna (ili se igra drugačijim reketima od sporta koji je ovde tema), sumirano se može reći da je tenis praktično preuzeo sva pravila od svoje preteče koja se igrala rukama.

"U tom grmu leži zec" - razlika između dva sporta bilo je ta u kojoj se jedan takmičar približava za 15 stopa, zatim za još 15, a onda i za još 10, tako da mu na samom kraju ostaje samo pet stopa od mreže odakle završava poslednje poene.

Naravno, teško je to sada i zamisliti, ali rezultatski se može poistovetiti sa današnjim tenisom.

Eto, tu su suštinska objašnjenja mogućeg brojanja rezultata, a još jedna stvar je verovatno zapala za uvo mnogim ljubiteljima tenisa - sudija u stolici nikada ne izgovara "nula" pri rezultatu, već neku drugu reč!

Naime, arbitar će kada želi da kaže 15-0 izgovoriti (fiftin - lov).

Kako mnogi poznavaoci istorije tvrde, lov je modifikovano od reči francuske reči "l'œuf" što znači jaje.

Ima dosta smisla i ima isto toliko nejasnoća, ali niko ne može da pobije činjenicu da je tenis postao jedan od najgledaniji i najpopularniji sportova.

(Telegraf.rs)

Video: Pojačano obezbeđenje oko Bele kuće: Ograde ojacane ovim betonskim blokovim

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Beli

    10. oktobar 2023 | 11:42

    Ok sve, samo mi nije jasno zašto se tenis naziva još i belim sportom? Šta je belo u tenisu nije mi jasno, dal majce igrača ili vrh mrežice, pa zbog toga ha ha. Najviše me nervira proseravanje kad kod servisa gledaoci ne smeju da dišu, mora biti apsolutna tišina. U košarci recimo, kod izvodjenja slobodnih bacanja, košarkašu ne treba ništa manje koncetracije nego teniseru, a svi znamo šta navijači rade iza koša kako bi omeli protivničkog košarkaša u izvodjenja slobodnih bacanja i u tome je draž sporta. Šta fali da navijači navijaju, zvižde i sl kod servisa u tenisu? Ne, mora tenis da fura fensi fazon.

  • milenko

    10. oktobar 2023 | 12:55

    To brojanje je smešno . U nemačkoj se broji 15 : nula . A englezi se prave francuzi 15 : jaje. A kod nas 15 : ništa . Svašta !

  • Vitez Koja

    10. oktobar 2023 | 15:57

    I dalje mi nije ništa jasno i nema nikakve logike,ali više nije ni bitno, to je tako kako je prihvaćeno.Ja kada igram tenis igram po računanju kao taj-brejk.To je po meni najbolje računanje poena i najpoštenije.Dešava se jako često da uzmete više poena od protivnika, ali izgubite, a kod taj brejka nije tako, već ko osvoji više poena taj je pobedio.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA