Uperio pištolj u Noleta i rekao "Koliko bi Nadal platio da povučem oroz?" Tipsina priča iz karijere
Janko Tipsarević porazom od Japanca Jučija Sugite u četvtfinalu Stokholma okončao je svoju karijeru na ATP turnirima, ali je učinio sve da ljubitelji tenisa uživaju još jednom! Janku je ovo poslednji ATP turnir u karijeri, a očekuje ga nastup za selekciju Srbije na Dejvis kupu u Madridu u novembru posle kog je najavio i definitivan kraj bogate karijere.
Fotka sa pištoljem i Novakom izazvala burne reakcije i kontroverze
Zato nije loše da uradimo retrospektivu i podestimo se blistave karijere jednog od najboljih srpskih tenisera ikada (posle Novaka Đokovića).
Pogotovo se malo zna o njegovom privatnom životu. Ako niste znali, Janko Tipsarević je ljubitelj klasične literature. Kao takav i ljubitelj tetovaži, uradio je jednu na Japanskom jeziku na levoj ruci, a to je bio citat iz romana Dostojevskog- Idiot, a citat je: „Lepota će spasti svet“. Oženjen je Biljanom Tipsarević i imaju ćerku Emili.
Od pisaca voli još da čita Artura Šopenauera i Fridriha Ničea. Ali 2009 je medijima saopštio da više nema toliko vremena za čitanje romana, jer mu tenis postaje celodnevna okupacija.
Inače njegove internet profile na društvenim mrežama prati veliki broj ljudi, jer Janko važi za jednog od tenisera koji ne štede kada je humor u pitanju.
Tako se pojavila i jedna slika na njegovom profilu u jednoj društvenoj mreži 2011. godine, na kojoj je on stajao sa pištoljem u ruci usmerenim ka Đokoviću sa komentarom ispod: "Die Hard" i "Koliko bi Nadal platio za ovo" naravno u šali..
Naravno da Nadal ponudi i sav novac ovog sveta sigurni smo u to da bi Janko odbio, a i ne samo to već ne bi došao ni na ideju da ovako nešto sprovede u delo.
Ipak, nekoliko dana kasnije, Janko je obrisao sliku sa profila, jer je smatrao da je neprikladna, a posebno jer se tada desio masakr u Norveškoj. Američki mediji su poludeli i spominjali su suspenziju, jer smatraju da ni jedan ki sportista iz Amerike tako nešto ne bi uradip. Ipak, na tome se sve završilo.
Bio je drugi junior sveta
Janko je rođen u Beogradu 22. juna 1984. Prvi put je u svojim rukama držao teniski reket sa šest godina, a već sa osam počeo je trenira u novobeogradskom teniskom klubu, iako je imao mogućnosti da to čini u daleko poznatijim teniskim školama u Barseloni i Majamiju.
Njegovu juniorsku karijeru obeležio je osvojen Australian Open 2001, četvrtfinale Rolan Garosa i drugo mesto na rang listi za juniore.
Već 2000. godine zaigrao je za Dejvis kup reprezentaciju Srbije (sa samo 16 godina!) i svojim pobedama obezbedio našoj reprezentaciji plasman u viši rang. Takođe, tim nastupima postao je najmladji srpski teniser svih vremena koji je zaigrao za reprezentaciju..
Prvi turnir osvojio je 2002. u Meksiku
Te 2002. godine osvojio je svoje prve fjučerse u Meksiku, dok godinu dana kasnije osvaja svoj prvi čelendzer turnir i prvi put pobeđuje top 100 igrača (Dimitrija Tursunova).
Kanije u 2004. godini svi su očekivali da Janko napravi i prve izuzetne rezultate na jačim turnirima, ali je posle lošeg skora sa nekoliko turnira u 11 mečeva (2-9, pobede- porazi) ispao i iz prvih 200 na ATP rang listi. Pred kraj godine uspeva da to sve popravi osvajanjem još dva čelendzera i ulaskom reprezentacije Srbije u drugi rang takmičenja Dejvis kupa.
Sa 19 godina kreće u profesionalne turnire, gde je najavio ozbiljne domete
Već 2005. oprobao se na nekoliko ATP turnira. Najveći uspesi na tim turnirima su mu bili svakako treće kolo Vimbldona i time ulazak medju najboljih 100 na muškoj svetskoj rang listi. Ipak, pri kraju godine je bio u padu forme i to se porazima odrazilo i na njegov plasman na ATP listi. Tu godinu završio je na 140 mestu.
U 2006. vratio se čelendzer turnirima i osvojio četiri takva turnira, što ga je na kraju godine dovelo na 65. mesto rang liste i učinilo drugim najboljim Srbinom u tom trenutku(samo je Novak Djoković bio ispred njega).
Sledeća, 2007, protekla je slično kao 2006. Janko Tipsarević je svojio čelendžer u Zagrebu i probio se prvi put medju top 50 ATP liste. Ali svakako veći uspeh od ovog napravio je na Vimbldonu.
On je u prva tri kola igrao mečeve koji su svaki put išli u peti set. U prvom kolu je pobedio Aleksandra Peju, zatim u drugom Florenta Seru, dok je u trećem morao dosta da se namuči protiv tada šestog igrača sveta Fernanda Gonzalesa. Te tri pobede u pet setova su ga svrstale u jedne od retkih tenisera koji su uspeli tako nešto, a zadnji put je to uspelo 1974. godine Janu Kodesu.
Ipak je u četvrtoj rundi Vimbldona bio zaustavljen od Huana Carlosa Ferera reklo bi se više umorom sopstevnim, jer tri meča u pet setova su svakako mnogo više snage koštala našeg tenisera nego španskog, koji je mnogo lakše stigao do tog duela. Te godine je Janko ostvario i svoje prvo polufinale jednog ATP turnira i to u Moskvi gde ga je u meču za finale pobedio Nikolaj Davidenko rezultatom 7:6, 6:1.
Početkom 2008. privukao je veliku pažnju medija na otvorenom prvenstvu Australije. Stigao je do trećeg kola i odigrao meč protiv Rodžera Federera u pet setova, namučivši jednog od najboljih tenisera svih vremena (10:8 u petom setu).
Usledili su solidni nastupi na ostalim turnirima te godine od kojih bismo izdvojili četvrtfinale u Majamiju i 4. kolo Vimbledona. Tu sezonu je prvi put završio u top 50 ATP rang liste.
Počeo je sezonu 2009 malo lošije i pao na 79. mesto rang liste. Zbog tih poraza odlučio je da povrati samopouzdanje na jednom čelendžeru u Monsu koji je osvojio bez izgubljenog seta iako je konkrencija za jedan čelendžer bila jaka (Alehandro Fala, Ksavijer Melise i Sergej Stahovski).
Prvo finale u karijeri u Moskvi
Dve nedelje nakon toga, Janko Tipsarević je stigao do svog prvog ATP finala u Moskvi gde u finalu biva poražen od Mihaila Južnog (igrali par puta zajedno u dublu) rezultatom 7:6, 0:6, 4:6. U Valensiji na turniru je stigao do polufinala i tim uspehom sebe ponovo vratio u 50 najboljih na svetu.
U oktobru te godine osvojio je sa reprezentacijom Srbije Svetski kup u Dizeldorfu. Pored Vikotora Troickog i Nenada Zimonjića odigrao je svoje mečeve na visokom nivou i ostavio Stanislava Vovka, Frančeska Pikarija i Filipa Kolšrajbera bez osvojenog seta.
2010. godine odlazi na dosta ATP turnira prisutan ali ne beleži velike rezultate. Najveći Jankov uspeh je bio finale protiv Sergeja Stahovskog u Hertogenbošu koje je izgubio rezultatom 7:6, 3:6, 4:6. Bljesak je takodje bio na US Openu kada je u drugoj rundi pobedio Endija Rodika, ali je i to bilo sve od njega na ovom turniru.
Ali svakako najbolja stvar ove sezone mu se desila sa reprezentacijom Srbije. Janko Tipsarević je bio čovek odluke u polufinalnom duelu protiv reprezentacije Češke kada je savladao Tomaša Berdiha i Radeka Stepanka i tako obezbedio Srbiji prvi put u istoriji plasman u finale Dejvis kupa.
Kasnije u finalu te godine desila se njegova najveća titula u karijeri i to Dejvis kup titula posle pobede na reprezentacijom Francuske od 3:2 u Beogradu! Za taj meč organizatori su rekli da ne bi bilo dovoljno ni 100.000 karata da ih je bilo u prodaji- toliko je veliko interesovanje bilo za ovaj duel!
Titulom Dejvis kupa (2010) biva kao preporođen i beleži izuzetne rezultate u 2011. Zabeležio je finala u Istbornu (zbog povrede predao u trećem setu meč Andreasu Sepiju) i na ATP u Delreju (poražen u finalu od Del Potra 6:4, 6:4).
Usledilo je četvrtfinale Masters turnira u Majamiju i polufinale u Montrealu gde gubi od Mardija Fiša 3:6, 4:6. Tim pobedama i uspesima Janko je dogurao do 13. mesta na ATP rang listi čime je dostigao najviši svoj plasman i uz Viktora Troickog i Novaka Djokovića postao treći Srbin medju 20 u tom trenutku.
Ovo ga je inspirisalo da napokon dođe i do svoje prve ATP titule na turniru u Kuala Lumpuru u Maleziji. Finalni meč je odigrao 2. oktobra protiv Markosa Bagdatisa i rešio ga u svoju korist rezultatom 6:4, 7:5.
Nedugo zatim usledilo je novo finale, gde je 23. oktobra u finalu Moskve pobedio Viktora Troickog 6:4, 6:2 i doneo sebi drugu ATP titulu. Za samo mesec dana je uspeo da osvoji skoro i treću titulu što mu nije bilo polazilo za rukom godinama. Janko Tipsarević je odigrao finale turnira u Sankt Petersburgu ali bolji rival u ovom meču bio je Marin Čilić i pobedio rezultatom 6:3, 3:6, 6:2.
Za Janka Tipsarevića 2012. godina je bila izuzetno naporna, ali i uspešna. Janko je takmičenje u ovoj sezoni počeo na turniru u Čenaju gde je odmah stigao do finala. U okršaju za titulu bolji od našeg tenisera bio je Kanađanin Miloš Raonić rezultatom 2:1, po setovima 7-6, 6-7, 6-7.
U nastavku sezone Srbin je igrao na Otvorenom prvenstvu Australije, gde je u prvom kolu bio bolji od Tursunova, u drugom od Džejmsa Dakvorta, da bi u trećem kolu bio poražen od Rišara Gaskea iz Francuske, rezultatom 3-6, 3-6, 1-6.
Na sledećem turniru Janko je stigao do četvrfinala Mastersa u Majamiju, što mu je donelo i pomak na ATP listi, te je tako došao do mesta broj 8. Tipsarević je predstavljao Srbiju i u četvrfinalu Dejvis kupa sa Češkom, u meču koji se igrao na šljaci u Pragu. Janko je pobedio Radeka Štepaneka prvog dana rezultatom 3:2, u jednom sjajnom meču, a rezutat po setovima bio je 5-7, 6-4, 6-4, 4-6, 9-7. U ovom meču je naše teniser spasao i tri meč lopte. Janko ipak nije uspeo trećeg dana da savlada Tomaša Berdiha, pošto je Čeh bio bolji rezultatom 3:0, po setovima 6-7, 6 -7, 6-7. Konačan rezultat ovog duela bio je 3:1 za Češku.
Na prvom Mastersu na šljaci u Monte Karlu, Tipsarević je savladao Alberta Montanjesa, a potom je poražen od domaćeg takmičara Žila Simona. Na Mastersu u Madridu, Tipsarević je prvo savladao Federika Delbonisa 7-6, 6-7, 6-3, da bi potom bio bolji i od Žila Simona, i to prvi put posle pet susreta. U četvrfinalu je savladao svetskog broja 1, Novaka Đokovića, rezultatom 2:0, po setovima 7-6, 6-3, I tako došao do polufinala Mastersa. U borbi za finale sastao se sa Rodžerom Federerom, tadašnjim 3. tenisera sveta . Naš teniser je ovaj meč izgubio rezultatom 2:0, po setovima 2-6, 3-6.
Na narednom Mastersu u Rimu, Janko je poražen u prvom kolu od Stanisalsa Vavrinke, rezultatom 3-6, 1-6. Usledilo je otvoreno prvenstvo Francuske, na kome je Janko dobrim partijama stigao do četvrtog kola, ali ga je tu čekao Španac Nikolas Almagro i savladao.
Na Vimbldonu 2012., Janko Tipsarević je stigao do treće runde gde je od njega bio bolji Rus Mihail Južnji 3-6, 4-6, 6-3, 3-6. Naš teniser je sjajno igrao na Mercedes kupu u Štutartu.
Do četvrfinala je stigao pobedom nad Belgijancem Darsisom , a u četvrfinalnom meču je spasio ček četiri meč lopte i pobedio Bjorna Paua rezultatom 6-7, 7-6, 6-4. U polufinalu je savladao Tomaša Belučija rezultatom 2:1, dok je u meču za titulu bio bolji od Huana Monaka, po setovima 6-4, 5-7, 6-3, za svoju prvu titulu u 2012, a treću u karijeri.
Već na sledećem turniru u Gštadu Janko je nastavio sa dobrim partijama, stigao opet do finala, ali je ovoga puta bio poražen od Tomaša Belučija 7-6, 4-6, 2-6. Na Rodžers kupu u Kanadi je pobedio Južnog, Čilića i Granoljersa, da bi u novom polufinalu Mastersa bio poražen od Novaka Đokovića, rezultatom 2:0, po setovima 4-6, 1-6.
Na Otvorenom prvenstvu Sjedinjenih Američkih Država, naš teniser je branio veliki broj bodova iz predhodne sezone i uspeo je u tome došavši do četvrfinala, po drugi put u karijeri. Bolji od njega u meču za polufinale bio je Španac David Ferer.Na poslednjem Masters 1000 turniru u Parizu, Tipsarević je predao meč Janovicu iz Poljske u polufinalu.
Na završnom Mastersu u Londonu se našao u grupi sa Rodžerom Federerom, Huanom Martinom del Potrom i Davidom Fererom, ali je zbog isrpljujuće sezone bio u jako teškom stanju, te je sva tri puta poražen.
Osvojio egzbicioni turnir “Sudar kontinenata” kao perdstavnik Evrope.
Janko Tipsarević odlično je započeo 2013. godinu i na prvom turniru u Čenaju uspeo da osvoji titulu savladavši u finalu Roberta Bautistu-Aguta rezultatom 2:1, po setovima 3-6, 6-1, 6-3 i tako najavio dobru sezonu, ali mu je povreda sve planove poremetila.
Na Australijan Openu Janko je savladao Lejtona Hjuita, Lukaša Lacka, te Frabcuza Benetoa I plasirao se u četvrto kolo prvog Grend slema sezone. Međutim u meču četvrtog kola morao je da preda meč Nikolasu Almagru u drugom setu, zbog povrede pete, a ta povreda u mnogome je odredila nastavka sezone za Janka.
Posle Australije Srbin je igrao u Monpeljeu, Marseju, Dubaiju i na Mastersu u Indijan Velsu, a na svim tim turnirima Janko je eliminisan u svom prvom meču. Sledeći njegov turnir bio je Masters u Majamiju, a posle pobeda nad Dudi Selom i Kevinom Andersonom Tipsarević je poražen od Žila Simona rezultatom 2:1.
Kada je počela sezona na šljaci, kao priprema za Roland Garos, Srbin je na Mastersu u Monte Karlu poražen u prvom meču protiv Grigora Dimitrova, a potom je na dva turnira ispadao u drugom kolu, u Bukureštu i Minhenu. Na Mastersu u Madridu bolji od njega, opet u prvom meču, bio je Huan Monako iz Argentine, a u Dizeldorfu ga je eliminisao Gaudio Palja.
Na drugom Grend Slemu sezone Janko Tipsarević je savladao Maua, Verdaska, a onda je u trećem kolu eliminisan od Mihaila Južnog iz Rusije rezultatom 3:0.
Posle Rolan Garosa Janko nije igrao turnire sve do Vimbldona, a tamo je u prvom kolu bolji od njega bio Viktor Troicki rezultatom 3:0.
Posle ovoga Janko je učestvovao na turniru u Bogoti i bio poražen u drugom kolu od Alehandra Falje, a onda je u Gaštadu i na Mastersu u Montrealu eliminisan u prvom meču. Na sledećem Mastrsu u Sinsinatiju Janko je počeo pobedom nad Kverijem, ali je već u sledećem kolu poražen od Raonića.
Najbolji plasman u drugom delu sezone, posle titule u Čenaju i Australijan Opena Janko je ostvario na US Openu. Srbin je u prvom kolu savladao Kuevasa, potom Selu, pa i Amerikanca Soka, za plasman u četvrto kolo. Onda je Tipsarević odigrao sjajan meč protiv Davida Ferera i na žalost izgubio ga rezultatom 3:1, ali vrlo „tesno“, po setovima 6:7(2), 6:3, 5:7, 6:7(3).
Nakon US Opena Janko je pomogao Dejvis kup timu Srbije da se plasira u finale u meču protiv Kanade u Beogradu. Tipsarević je izgubio prvi susret od Miloša Raonića, ali je potom doneo pobedu savladavši Vašeka Pospišila i tako odveo Srbiju u veliko finale sa Češkom, koje je na žalost, zbog povrede morao da propusti i verovatno je to i najveći uzrok poraza Srbije u istom.
Do kraja sezone, koju je morao da završi zbog povrede pete, koja ga je pratila od četvrtog kola Australijan Opena, Janko Tipsarević je odigrao još pet turnira i to u Sankt Petersburgu, Tokiju, Mastersu u Šangaju, Moskvi i Valensiji, a samo je u u Tokiju prošao prvo kolo, savladao Viktora Haneskua, ali je u sledećem poražen od Aleksandra Dolgopolova.
Za Janka Tipsarevića teniska 2014. godina neće ostati u lepom sećanju. Srbin je imao velikih problema sa povredom pete, sve je počelo još povlačenjem sa turnira u Valensiji 2013. godine. Međutim, ono najpozitivnije u životu Janka Tipsarevića u ovoj godini bilo je svakako rođenje ćerkice, te je i on kao i Novak Đoković u 2014. godini postao tata.
Janko Tipsarevic nakon operacije pete
Janko se dosta dugo oporavljao, ali se stanje pete pogoršalo, te je polovinom godine morao da bude podvrgnut operaciji, koja ga je potpuno odvojila od terena, a potom je i druga operacija pokazala da Janka neće biti na terenima širom sveta do kraja godine.
Višemesečne terapije raznim laserima, fizikalne terapije, zračenja, injekcije kortikosteroida, homeopatske injekcije i razne aktivne terapije kojima je Tipsarević bio podvrgnut nisu urodile plodom, pa je u junu prvi put morao na operaciju, a onda se podmukla povreda pete ponovo aktivirala u vidu benignog tumora, pa je Janko opet morao „pod nož“.
Nakon oporavka Srbin je najavio povratak na teren u Čenaju početkom 2015. godine, ali je zbog novih neprijatnosti i upale pluća odložio povratak, otkazao i učešće na Australijan Openu:
- Nikada do sada nisam imao ozbiljniju povredu u karijeri, ovo je toliko loš osećaj. Ja više nemam cilj da se vratim u prvih deset ili nešto slično, ja samo želim da trčim, da udaram loptu i da me ništa ne boli. Uopšte ne razmišljam o povratku u vrh. Želim samo da se vratim na teren i da igram. Posle će sve biti lako - rekao je tada Tipsarević-
Posle 17 meseci pauze, Janko se 2015. vratio na ATP Tur izjavom: “Moj cilj i moj san je da se vratim u Top 10, i nemam puno vremena za gubljenje“.
Počeo je sezonu u martu, igrajući dubl sa Novakom Đokovićem u Majamiju, za koji je dobio vajldkard. Poraženi su već u prvom kolu od Lindšteda i Melcera.
U aprilu, Tipsarević dobija vajldkard za turnir u Hjustonu (šljaka), gde je spasio dve meč lopte i savladao kvalifikanta Giljerma Klezara u prvom kolu, da bi odmah potom izgubio od Santijaga Hiralda. U dublu, Tipsarević je zajedno sa Pečnerom poražen od braće Brajan. Kasnije tog meseca, Janko je učestvovao na Rumunija Openu, gde je dobio kvalifikanta Tomasa Fabiana. U drugom kolu je izgubio od prvog nosioca Žila Simona.
U maju, Janko dobija vajldkard za kvalifikacije za Madrid Open. U prvom kolu je savladao Vaseka Pospišila, ali ga je zatim zaustavio mladi Kokinakis.
Ponovo zahvaljujući vajldkardu, nastupio je na Ženeva Openu, gde ga je u prvom kolu pobedio Denis Istomin sa 2:0.
Tipsarević je uspeo da se nađe i u prvom kolu Vimbldona, ali je sa 3:0 poražen od Marsela Granoljersa. Bolji nastup imao je na US Openu, ali je u pet setova poražen od Garsije Lopeza na startu takmičenja..
Podsetimo, Tipsarević se u 2015. vratio na teren posle 17 meseci pauze. U deset mečeva ostario je učinak od tri pobede i sedam poraza. Krajem godine ponovo je morao da ide pod nož zbog problema sa kolenom, ali se uspešno oporavlja.
Janko Tipsarević je u 2016. godinu ušao sa promenljivom formom zbog brojnih povreda koje su ga pratile poslednjih godina, u 2016. je odigrao svega 19 mečeva. Prva tri meseca sezone je preskočio, a na teren se vratio tek u aprilu. Igrao je čelendžere, a prvi ATP turnir igrao je u maju u Ženevi. Zaustavljen je u prvoj rundi, kao i na Rolan Garosu nakon toga.
Na takmičenju u Londonu uspeo je da dođe do druge runde, a usledio je poraz u prvom kolu Vimbldona. U Dejvis kupu protiv Velike Britanije imao je učinak 1-1, a na US Openu je stao kod druge prepreke – Pabla Karenja Buste. U Sankt Petersburgu ga je u prvom kolu izbacio Dušan Lajović, a rezultat sezone Janko je ostvario u Šenženu. Igrao je polufinale, kao 224. igrač sveta, i zaustavljen je od tada 18. tenisera planete, Rišara Gaskea.
Do kraja sezone nastupio je na još tri turnira, u Tokiju i Šangaju igrao je drugo kolo, a na startu Moskve mu je, kao i u Sankt Petersburgu, ‘presudio’ Dušan Lajović.
Godina 2017. je u karijeri Janka Tipsarevića još jedna koju su pratile povrede. Srpski teniser je odigrao sveta 17 ATP mečeva, u kojima je zabeležio samo pet pobeda.
Na Australijan openu nije nastupio, na Rolan Garosu i Vimbldonu je poražen već na startu, a na US Openu je stigao do druge runde, posle čega je završio sezonu.
Trijumfovao je na dva čelendžera na Tajlandu i dva u Kini. Započeo je godinu kao 144. igrač planete, bio na korak od ulaska u TOP 50, a završio je na 105. mestu na svetu.
Tipsarević je 2018. godinu proveo van terena.
U martu je imao još jednu – sedmu operaciju na peti, posle koje je najavio pauzu od još nekoliko meseci. Do kraja godine nije uspeo da se vrati takmičenjima, a u avgustu, nakon US Opena, skinut je sa ATP rang liste, jer je zbog neigranja izgubio sve bodove.
Početkom 2019. najavio je kraj karijere i nastupao je na Gren slemovima za koje je dobio vajld kartu kao što su Australijan open, US open, Masters u Majamiju, turnire u Hjustonu i Ženevi itd Poslednji meč odigrao je u petak 18. novembra na turniru u Stokholmu porazom od Jučija Sugite...Ostao mu je još samo oproštaj na Dejvis Kupu.
Srećno Janko.
(Telegraf.rs/Tekst preuzet sa sajta tenisuzivo.com)
Video: Pokaza šta će uraditi Džokeru, pa završio u panou
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Мићко
Неке ствари нису за новине...Раније су спортисти били за пример.
Podelite komentar
🎾😍🇷🇸
Da je Tipsa imao uspehe kao Novak, voleli bi ga sto puta vise nego Novaka. Tipsa ljudina!!!
Podelite komentar