ANALIZA TELEGRAFA: Tri najbitnija faktora da Novak pokori Melburn sedmi put u karijeri (FOTO)
Australijen Open je, po mnogo čemu, omiljeni Grend Slem turnir Novaka Đokovića, a ove godine bi njegovi uspesi mogli da dobiju i novu dimenziju u istoriji svetskog tenisa. Osvajanjem trofeja „Normana Bruksa“, nazvanog po australijskoj teniskoj legendi i prvom igraču van Britanije koji je osvojio Vimbldon, Đoković bi postao prvi igrač koji je to ostvario sedam puta, i time prestigao Rodžera Federera (6, u Open eri) i Roja Emersona (6 od njegovih impresivnih 28 Grend Slem titula u singlu i dublu, ali ostvarenih pre Open ere). Nažalost, ovaj uspeh bi do sada sigurno bio ostvaren i prevaziđen da nije došlo do „pauze“ u Novakovom trijumfalnom pohodu na svetsku tenisku srebrninu od Vimbldona 2016. do 2018. godine, a verovatno teško i ugrožen do moguće pojave neke nove zvezde iz narednih generacija.
Ovako i ove godine – Federer bi takođe mogao da se nađe na toj zavidnoj istorijskoj poziciji (osvojio 5. i 6. trofej u Australiji upravo 2017. i 2018.) – i, po svemu sudeći će predstavljati najveći izazov našem asu da ostvari ovaj jedinstveni cilj. No, do mogućeg meča sa Federerom na Rod Lejver Areni 27. januara, Đokovića će čekati i ostali izazovi, a sam turnir bi mogao da „pođe“ u smeru koji bi ukazao na to da je nova generacija asova napokon dokazala svoju vrednosti time što bi, posle (pre)dug(ačk)og niza godina - igrač van „velike četvorke tenisa“ plus Vavrinke, Del Potra i Čilića osvojio jedan od najvećih trofeja teniske sezone.
Djokovic quarter. Possible R2 vs Tsonga. #AusOpen pic.twitter.com/j43sWSXYuC— Ben Rothenberg (@BenRothenberg) January 10, 2019
Uspeh bez presedana za srpski muški tenis, čak sedmorica igrača u glavnom žrebu jednog Grend Slema, nažalost će biti sveden na ne više od petorice od trećeg kola nadalje, s obzirom na to da će, u slučaju da su trijumfalni, o prolazu u dalji tok takmičenja odlučivati u direktnim mečevima Đere i Krajinović – odnosno Tipsarević i Lajović. Osim Novaka, dobre šanse za prolazak u drugo kolo imaju i „zagrejani“ Troicki (ubedljiv u kvalifikacijama, sa starim trenerom Riderom uz njega) i Đere (dobar u periodu pripremnih turnira za AO19).
Kecmanović je učinio veliku stvar za svoju karijeru ulaskom u glavni žreb turnira kroz kvalifikacije, a inspiracija koju nosi meč protiv odličnog ali i često nestabilnog veterana Verdaska bi mogla da podstakne u njemu kvalitete po kojima je viđen kao prvi sledeći naslednik Novaka Đokovića sa srpske teniske scene. Za 48-rangiranog Lajovića – meč protiv 89-tog Kuevasa predstavlja test njegove teniske zrelosti, susret u kome bi on mogao da se nađe u poziciji da odlučuje o njegovom ishodu (podloga bi trebala da mu više odgovara) – ali je iskusniji Kuevas (finalista pripremnog turnira u Ouklandu) spreman da „zagorča život“ na Grend Slemovima i mnogo ostvarenijim igračima od našeg igrača.
Iako naizgled izuzetno težan i komplikovan, ishod meča povratnika na ATP turneju Janka Tipsarevića protiv 20-tog nosioca Dimitrova bi mogao da bude jedan od najvećih iznenađenja prvog kola turnira. „Komšija“ iz Bugarske je daleko od željene forme i idealnog stanja fizičke pripremljenosti, a Janko ima velike motive (i, na kraju krajeva, imperativ) za početak pravljenja (niza) dobrih rezultata na turneji, u sjajnoj karijeri koja je već sada obogaćena uspešnim radom njegove Akademije i menadžerskim aktivnostima. Osim Janku, najteže će verovatno biti Filipu Krajinoviću protiv Čekinata, igrača u usponu na svim podlogama od Rolan Garosa 2017. i epohalne pobede nad Đokovićem; ali, ako je Filip u fizički dobrom stanju i uspeo da sprovede dobar režim treninga po dolasku u Australiju, možda je i moguće preokrenuti nepovoljne indikacije koje po njega okolnosti pred ovaj meč nose.
Kod dama, Aleksandra Krunić bi u konkurenciji singla mogla da sebe nagradi i finim rezultatom u Melburnu posle osvajanja dubla u Sidneju – ako bude ušla u dobar ritam i izbegla nepotrebne greške u mečevima prvih kola. Ako bude imala i malo sportske sreće, mogla bi da zaigra u 4. kolu protiv osvajačice Ju Es Opena Naomi Osake, a to bi mogao da bude lep podstrek za „Aleks“ u sezoni u kojoj će biti perjanica srpskog ženskog tenisa.
Nije veliki broj mečeva u prvom kolu muškog singla koji bi mogli da imaju iznenađujući ishod, ali i u takvoj situaciji, i oni koji bi se tako završili bi mogli da „zakomplikuju“ dalji tok žreba. Ko bi poverovao prošle sezone da bi najveći potencijal za mega-zvezdu svetskog tenisa, Nik Kirijos, već u prvom kolu Australijen Opena 2019 mogao da bude žreban protiv (šesnaestog nosioca) Miloša Raonića? Meč koji je mogao da bude u programu polufinala Grend Slema ili finala nekog Mastersa, ove godine će biti zasigurno najinteresantniji susret prvog kola, pre svega zahvaljujući „ludoj glavi“ domaćeg igrača, lošim rezultatima i izostankom sa velikog broja turnira prošle godine usled povreda. Ishod – potpuno neizvestan, sa blagom prednosti za crnogorskog Kanađanina.
Osim ovog, neizvesni bi mogli da budu mečevi Conga – Kližan (važan po tome što će odrediti protivnika Đokoviću u drugom kolu), Fonjini – Munar (mladi španski as lepo napreduje u svetu tenisa), Vavrinka – Gulbis (uvek nepredvidiv protivnik), Monfis-Džumhur, Nori – Fric i Edmund – Berdih (povratnik na turneju, finalista iz Dohe), dok će se sa posebnom pažnjom posmatrati meč domaćeg igrača Dakvorta protiv Rafaela Nadala – kako bi se utvrdilo fizičko stanje španskog asa posle povrede iz prethodne sezone, poraza od Andersona u Abu Dabiju i povlačenja sa turnira u Brizbejnu. Ako Rafa nije zalečio povredu butnog mišića, i ne bude mogao da brzo reši meč prvog kola, veoma je moguće da bi već protiv (najverovatnije) nemca Štrufa španac okončao takmičenje na prvom Grend Slemu sezone – koja će mu, po svemu sudeći, biti veoma izazovna.
'It's quite a shocker for me'Novak Djokovic on his long-time rival and friend Andy Murray's impending retirement: pic.twitter.com/kqYsuJIEuA— Sport360° (@Sport360) January 12, 2019
Kod dama, očekuje se da će u singlu dominirati Halep, Kerber, Voznjaki, Serena Vilijams, Osaka, Pliškova, Svitolina i Kvitova, a lepe mečeve bi mogle da prirede i Šarapova, Medison Kiz, Sevastova. Najviše šansi će imati igračice kojima Australija „leži“, a to bi verovatno bile prve četiri sa ovog spiska.
Pobednici u muškom dublu bi trebali da budu odlučivani isključivo između Top 8 rangiranih parova u ovom formatu. Najveći favoriti bi bili i najbolje rangirani Marah – Pavić i Kabal – Fara, ali bi dugogodišni trijumfalni parovi Marej – Soareš, svefrancuski dubl Erber – Mau i ponovo ujedinjena Braća Brajan mogli da iznenade „favorite na papiru“ od četvrtfinala pa nadalje.
Ipak, ne postoji sumnja u to da bi Austrelijen Open 2019 mogao biti upamćen u istoriji tenisa po ishodu turnira u muškom singlu, a da bi se naš Novak Đoković ostvario kao glavni junak u toj priči, trebalo bi voditi računa o sledeća 3 aspekta:
1. Nimalo lak žreb u prvoj fazi turnira: Iako se ova ocena ne podudara sa brojnim drugim izrečenim u medijma posledniih dana, teško je osporiti da bi mogući mečevi protiv „mladih lavova“ kao što su Šapovalov u trećem kolu (nikada pre nisu igrali) i Medvedeva u četvrtom (2-0 za Novaka, bez mečeva od 2017.) mogli da budu veoma izazovni za našeg asa. Pokazalo se da nova generacija igrača i njihovih trenera „ne zaziru“ previše od prekaljenih asova, i da umeju – kroz kombinaciju izrazito kvalitetnih udaraca, velikih servisa, stabilnog dvoručnog bekhenda i fizičke pripremljenosti – da im se snažno suprotstave i često ih pobede, što je upravo kod Novaka bio najčešći slučaj (Kirijos, Zverev, Cicipas, Kačanov, Tim, Čung u poslednje 2 godine). Takođe, verovatno bi se jedan od ova dva meča igrao u dnevnom programu, a na očekivanim temperaturama od oko 35 celzijusa (uvek dodajte barem 5 stepeni na vrelom asfaltu Rod Lejver, Margaret Kort ili Melburn Arene) bi faktor fizičkog izazova za Novaka bio još veći. Iako se Novak Đoković po igri, stavu na terenu i spremnosti nalazi u skoro identičnom stanju kao iz svojih najboljih dana (sezone 2013, 2015), drugi igrači su bitno napredovali – a mladi izazivači imaju svu stručnu podršku i presedane koji bi mogli da se pokažu kao izuzetno korisni u smislu ugrožavanja Novaka u periodu turnira koji mu je, i u sezonama kada je bio neprikosnoven, bio problematičan i izazovan.
2. Dva izuzetno jaka protivnika do Finala, iako ima (izuzetno) pozitivan skor protiv Nišikorija (15-2) i Tima (5-2), a nerešen skor protiv Aleksandra Zvereva (2-2), ni jedan od ove trojice mogućih protivnika u četvrtfinalu i polufinalu u Melburnu neće biti ispod vrhunca svojih mogućnosti u tim mečevima. Istini za volju, Zverev i Tim se ne mogu podičiti naročitim uspesima u Australiji (dok je Nišikori bio četvrtfinalista 2016, pre pada na rang listi usled odsustva zbog povrede), ali su obojica u svojim skorijim mečevima protiv Novaka pokazali da imaju znanje, istrajnosti, snagu i udarce da našem asu mogu da nanesu veliku štetu i poraz. Ako je konačni Novakov cilj u Melburnu osvajanje sedme rekordne titule, a ne samo povećanje prednosti na mestu broj jedan eventualnim ulaskom u četvrtfinale i polufinale – onda bi ubedljive pobede u mečevima protiv ovakvih protivnika mogle da se ispostave kao presudne u smislu samopouzdanja, uspostavljanja pobedničkog ritma – ali i fizičkog stanja – potrebnog da se podigne trofej Normana Bruksa.
3. Stanje svih aspekata Novakove igre, a naročito servisa i riterna, tokom poslednjih nekoliko sezona, a naročito u mečevima protiv velikih servera (među kojima se nalazi i nekoliko aktuelnih u budućih glavnih Novakovih rivala mlađe generacije) postalo je jasno da je koeficijent uspešnosti igrača pri servisu i riternu jedan od najvažnijih po konačni uspeh. U tom smislu, od Novaka će se očekivati da bude konsistentan u oba aspekta, a najbolji – kada to bude bilo najpotrebnije. Podjednako važno će biti to da ne dozvoli da protivnici čija se igra odlikuje velikim servisima čine brejkove u važnim delovima meča, jer bi onda mogao da mu se ponovi poraz od Kačanova u Parizu i Zvereva u Londonu. Đoković bi stabilnom igrom morao sistematski da umara, destabilizuje i podriva koncentraciju i igru svojih protivnika tog profila – kako bi se kumulativno umanjio uticaj njihovih najjačih udaraca (a pre svega, servisa) tokom poena i razmena. Doduše, protiv igrača kao što je Bautista Agut (poraz u polufinalu Dohe) ono što će biti presudno je kombinacija kondicije, kreativnosti, izostanaka grešaka i mogućnost prekraćivanja poena vinerima iz terena – ali su to situacije sa kojima se bilo koji igrač, pa i Novak, znatno lakše nose.
Naravno, ultimativni zadatak za osvajanje titule u Melburnu će biti taj da se postigne optimalno stanje pred finalni meč, u kome bi, po brojnim prognozama, publika u Rod Lejver Areni mogla da prisustvuje još jednom teniskom klasiku koji bi odlučio o tome koji od njegovih učesnika će doći do istorijskog ostvarenja i sedme titule Australijen Opena, meču Đoković – Federer. Ako bi do tog meča i došlo, očekivanja su da bi Novak bio veliki favorit – ali bi preveliko uvažavanje takvih ocena moglo da bude velika opasnost po našeg asa. I pored toga što je odlično iskoristio pauzu između sezona i osvojih Hopman Kup, i sam Federer je svestan izazova koje će mu na tom putu činiti (pre ostalih) Cicipas, Čilić i Anderson (ili Nadal) – igrači koji bi svakako mogli da se nađu u samoj završnici turnira umesto njega, i koji su svojom igrom i rezultatima pokazali da bi mogli da se, umesto njega i Novaka, nađu na trofejnom podijumu krajem januara. Ipak, Novak ima znatno bolji odnos pobeda i poraza sa svim spomenutim mogućim izazivačima iz drugog dela žreba – a samim time i bitnu psihološku prednost – a činjenica da je uz njega opet njegov stari stručni tim puno znači u pripremama za mečeve sa takvim protivnicima.
Po poslednjim informacijama iz Melburna – Novak Đoković se oseća odlično, treninzi su veoma kvalitetni, uslovi za rad – idealni, i po svemu se čini da su indikacije za uspeh na uvodnom Grend Slemu sezone 2019. izuzetno pozitivne. Posle dugo vremena (po njegovim kriterijumima), naš as ulazi u jedan Grend Slem kao izraziti favorit – a to je stanje koje, i pored svojih prednosti, nosi i potrebu za oprezom. Zato smo mišljenja da će biti izuzetno važno za ostvarenje velikog uspeha u Melburnu da Novak što stabilnije i ubedljivije dođe do pobeda tokom prve nedelje trajanja turnira. A kako će izgledati početak nove kampanje našeg asa ka još jednom istorijskom podvigu, videćemo već u utorak ujutru po našem vremenu! Srećno Novaku i svim našim teniskim majstorima!
(Specijalni izveštač Telegrafa iz Melburna Vuk Brajović)
Video: Ludnica ispred Arene kad se Željko Obradović pojavio pred navijačima Partizana
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihailović
Otkud finale sa Federerom...Federer u zadnje vreme izgubi meč pred susret sa Đokovićem i bude sretan...sigurno ne želi da poveća skor u porazima od Novaka...100%
Podelite komentar