Četiri oktobarska dana: Kako je na neverovatan način skinuto jedno od najdugovečnijih “prokletstava” u sportu

   
Čitanje: oko 8 min.
  • 12

U svetu sporta postoji nenabrojivo mnogo neverovatnih priča malo poznatih široj javnosti. Naročito ako ta javnost nije upućena u određeni sport koji je popularan u svega nekoliko zemalja sveta.

Jedan od tih sportova je bejzbol, koji je neverovatno popularan prvenstveno u svojoj zemlji porekla, odnosno SAD, kao i u Japanu. Iz tog, našoj javnosti slabo poznatog i izuzetno komplikovanog sporta, potiče jedna od, slobodno se može konstatovati, najneverovatnijih i najromantičnijih sportskih priča ikada.

Ali, za početak, nekoliko objašnjenja:

1. Drugi najomiljeniji sport u SAD, iza američkog fudbala, jeste bejzbol.

2. Postojalo je nešto što se zvalo "prokletstvo Bejb Ruta", poznatog i kao Bambino, a u SAD postoji izraz "Curse of the Bambino" ("Prokletstvo Bambina").

3. Jedno od najvećih rivalstava u bejzbolu je ono između Boston Red Soksa i Njujork Jenkisa.

Ovo je priča o tome kako je skinuto prokletstvo iz tačke 2. A ta priča je toliko neverovatna da je o njoj snimljen i jedan fenomenalan dokumentarac, po nazivu "Four Days In October" ("Četiri oktobarska dana"). Dokumentarac koji je premijerno emitovan 5. oktobra 2010 godine je bio 24. epizoda u serijalu "30 for 30" koji je emitovan na ESPN-u, ali potom i na drugim televizijama, ne samo sportskim.

Ali, da počnemo od - početka...

Neverovatna ljubav Amera prema bejzbolu

Najjednostavnije rečeno, Amerikanci obožavaju bejzbol. Dovoljno je samo konstatovati da je u 2023. godini ukupna poseta utakmicama Major League Baseball-a (MLB) iznosila malo manje od 66,2 miliona gledalaca. Da, dobro ste pročitali – 66,2 miliona.

Sasvim dovoljno za objašnjenje tačke 1.

Nastanak "prokletstva Bambina"

Boston Red Soksi Bejb Rut Foto: Pictorial Press Ltd / Alamy / Alamy / Profimedia

Što se tačke 2 tiče, tu je situacija malo komplikovanija...

Mnogi primeri tzv. "kletve ugovora" mogu se pronaći u drevnim hrišćanskim i hebrejskim tekstovima, gde su oni koji krše zakletvu ili savez prokleti. Jedan primer ove ideje je Esarhadon, kralj Neo-asirskog carstva, koji je pretio onima koji ga izdaju, rekavši: "Neka ti dani budu mračni, godine sumorne" i "Neka strani neprijatelj podeli tvoj plen", navodi se na zvaničnom sajtu MLB-a, te se u nastavku objašnjava da se nešto slično desilo i u bejzbolu...

Dana 26. decembra 1919. godine, Boston Red Soksi su doneli kontroverznu i veoma nepromišljenu odluku da prodaju Bejb Ruta, jednog od najvećih sportskih heroja u američkoj popularnoj kulturi, poznatog po nadimku Bambino. I to Njujork Jenkisima, svojim omraženim rivalima iz tačke 3.

Posle te odluke usledilo su brojne sumorne godine za bostonski tim, koji u najvažnijim utakmicana nije uspevao da pobedi ne samo Njujorčane, već ni druge timove.

Pre prodaje Bambina, Red Soksi su osvojili pet od prvih 15 titula u istoriji MLB, a Rut je bio član tih pobedničkih timova.

Kao fantastičan igrač i povremeni udarač, Rut je bio zaslužan za pobede u dve od šest utakmica Svetske serije 1918. godine, što mu je toliko podiglo samopouzdanje da je zakasnio na prolećni trening naredne sezone i uz to tražio veću platu od vlasnika tima, Herija Frejzija.

Boston Red Soksi Bejb Rut Foto: Hum Historical / Alamy / Alamy / Profimedia

Rut je ispregovarao 27.000 dolara za trogodišnji ugovor, ali Red Soksi su sezonu 1919. završili na dalekom šestom mestu. Ipak, i pored toga, Rut je svestan svoje popularnosti želeo da ponovo pregovara o svom ugovoru. Tražio je duplo veću platu.

Frejzi je već bio u dugovima zbog kupovine tima 1916. godine i trebao mu je novac za finansiranje predstave nazvane "My Lady Friends", s obzirom na to da je bio i pozorišni producent. Pod finansijskim pritiscima pristao je da proda prava na Ruta Jenkisima za tada ogromnu sumu od 100.000 dolara.

Potom su se sudbine ova dva tima dramatično promenile.

Dok su Jenkisi osvojili četiri titule sa Rutom, Red Soksi su upali u višedecenijski ambis frustrirajućih - čak i zastrašujućih - završetaka utakmica.

U neverovatne 84 sezone posle prodaje Ruta, Red Soksi su samo četiri puta došli do finala (1946, '67, '75, '86), gubeći svaki put u poslednjoj, sedmoj utakmici.

Kada je lopta prošla kroz noge prve baze Bila Baknera i koštala ih ključne greške u šestoj utakmici finala 1986. protiv Metsa (da, još jedan njujorški tim), navodno "natprirodne posledice" prodaje Ruta su dobile zvaničan naziv "prokletstvo Bambina".

Navijači Red Soksa pokušali su da "ubiju" prokletstvo na mnoge načine, prskajući "Reverse Curve" putokaz na nadvožnjaku da bi promenili reči u "Reverse the Curse", pa i pokušavajući da pronađu klavir koji je navodno Rut bacio u jezero blizu Bostona posle haotične zabave 1918. godine, te čak i organizujući egzorcizam ispred svog domaćeg stadiona, čuvenog Fenvej Parka.

Boston Red Soksi Foto: Jed Jacobsohn / Getty images / Profimedia

Očekivanje novog debakla

Ali, samo rezultati na terenu mogli su prekinuti kletvu, i to se napokon desilo 2004. godine, kada su Red Soksi ponovo ušli u finale, i to baš protiv Njujork Jenkisa.

Početak, doduše, ne da nije obećavao, nego je delovalo kao da će se "prokletstvo Bambina" nastaviti.

Boston je finalnu seriju počeo očajno, izgubivši prve tri utakmice. Njujork ih je dobio lagano, sa 10:7, 3:1 i 19:8. Takoreći, rutinski. Trebala im je još samo jedna pobeda.

Čak su i najokoreliji navijači Bostona očekivali su da će biti "pečeni", a samo oni sa mazohističnom crtom u karakteru bili su spremni da odgledaju četvrti meč u seriji.

"Samo da ne bude 'čišćenje'…"

Boston Red Soksi Iako su svi očekivali još jedan debakl, kafići u Bosotnu bili su puni navijača Red Soksa Foto: Chris Hondros / Getty images / Profimedia

I tada je počela da se dešava, kako bi to opisali zagriženi Bostonci, neverovatna magija...

Navijači Bostona su, što kod kuće, a što u kafićima, sedeli i čekali da se u toj utakmici okonča još jedna agonija. Priželjkivali su da uzmu barem jednu utakmicu, da ne završe "počišćeni" sa nulom. To je morala da bude ta utakmica.

I bila je.

Bio je 17. oktobar 2004. Na bostonovom Fenvej Parku nije bilo poena u prva dva ininga (bejzbol utakmica se sastoji od devet ininga, odnosno uslovno rečeno devetina, a ukoliko nijedan tim ne pobedi u tom "regulartnom delu" igraju se dodatni, sve dok jedan od timova ne osvoji ining, op.aut.). Prvi su poveli Njujorčani sa 0:2. Boston je preokrenuo na 3:2, pa je ponovo Njujork došao do 4:3. Uspeo je Boston da izjednači u poslednjem, devetom iningu.

A onda je počela drama...

"Da, to je to, mogli bismo da dobijemo ovu", verovatno se ponadao svaki fan Bostona.

Ali, morali su da se načekaju...

Dodatnog pojašnjenja radi, svaki ining se sastoji od dva dela. U prvom delu tim A napada, a tim B se brani, dok je u drugom delu suprotna situacija – tim B napada, a tim A se brani.

Usledila su dva ininga bez pobednika, da bi se došlo do 12.

Dejvid Ortiz, Boston Red Soksi Dejvid Ortiz Foto: Doug Pensinger / Getty images / Profimedia

I onda je na scenu stupio Dejvid Ortiz, koji je dva puta palicom lopticu lansirao van terena, postigavši dva houm-rana.

Boston Red Soksi su pobedom od 6:4 smanjili na 3:1 u finalnoj seriji.

"Ako ništa drugo, barem nećemo biti 'počišćeni'", verovatno je pomislio svaki navijač Red Soksa.

Buđenje nade

Peta utakmica, takođe na Fenvej Parku, odigrana je dan kasnije, 18. oktobra 2004. Počela je dobro po Boston, koji je poveo sa 2:0, ali je Njujork preokrenuo na 2:4, da bi domaćini u osmom iningu izjednačili.

Drama je trajala čak do 14. ininga. Tada je ponovo proradio Dejvid Ortiz, donevši Bostonu pobedu od 5:4. Tanku, ali slatku.

Boston Red Soksi Navijačica Red Soksa koja je verovala u čudo Foto: Ezra Shaw / Getty images / Profimedia

Njujork je vodio sa 4:2 u finalnoj seriji, ali nada je počela da se budi kod navijača Bostona.

"Možda, ipak…", verovatno je bojažljivo pomislio svaki fan Red Soksa.

Utakmica "krvave čarape"

Šesta utakmica, odigrana 19. oktobra, pripala je ponovo Bostonu, koji je pobedio da 4:2. Reklo bi se relativno lagano, ali istina je kudikamo drugačija.

Glavni "junak" TV prenosa bila je jedna krvava čarapa...

Ono što je svaki pravi fan Bostona znao, jeste da je njihov bacač Kurt Šiling igrao sa povredom skočnog zgloba. Kako je meč odmicao, on je bacao sve bolje izbacujući protivničke udarače, ali se i njegova povreda pogoršavala. Čak toliko da su i TV kamere više puta zumirale bolnu tačku koja je počela da krvari.

Do kraja utakmice Šilingova patika je bila puna krvi. Ali, to ga nije sprečilo da svom timu donese neverovatnu pobedu i izjednačenje od 3:3 u finalnoj seriji.

Postao je heroj Bostona, a krv svakog navijača Red Soksa proključala je od uzbuđenja.

"Da li je moguće? Da li je ovo stvarno? Samo još jedna pobeda nedostaje Red Soksima do titule!", sigurno je pomislio ne samo svaki fan Bostona, već bejzbola uopšte. Osim Njujorčana, naravno.

Ali, odlučujuća utakmica, sedma i poslednja u seriji, igrala se u Njujorku, na čuvenom Jenki stadionu.

Na terenu omraženih neprijatelja.

Sad ili nikad!

Boston Red Soksi "Zašto ne mi?": Navijačimi Red Soksa drhtali su od uzbuđenja iščekujući okončanje prokletstva Foto: Doug Pensinger / Getty images / Profimedia

Bilo je veče 20. oktobra. Veče predodređeno za istoriju. Samo je bilo pitanje na koju će stranu istorija poći – standardno i očekivano na stazu "prokletstva Bambina", ili pak u smeru istorijske pobede i konačnog skidanja te "crne magije".

Desilo se ono drugo, i to mnogo lakše nego što je očekivao i najzagriženiji fan Boston Red Soksa.

Na terenu "mrskih neprijatelja", tima kojem su prodali legendarnog Bejb Ruta, ikonu američe pop kulture, Boston je ostvario neverovatnu pobedu sa ubedljivih 10:3.

Prokletstvo je prekinuto.

Navijači Bostona mogli su da počnu sa slavljem i suzama radosnicama.

Prokletstvo je konačno prekinuto.

Boston Red Soksi Slavlje igrača Bostona posle neverovatne pobede u sedmoj utakmici filana 2004. godine protiv Njujork Jenkisa Foto: Al Bello / Getty images / Profimedia

Desilo se čudo, desilo se nezamislivo.

"Prokletstvo Bambina" je otišlo u istorijske čitanke, a Boston je, posle neverovatnog posta od 84 godine, ponovo bio prvak!

Štaviše, nakon toga su Red Soksi osvojili titule i 2007, 2013. i 2018. godine.

Bio je to dokaz da je "prokletstvu Bej Ruta" zaista došao kraj, a za to su bila potrebna četiri neverovatna dana u jednom oktobru, koje će fanovi Bostona pamtiti dok je sveta i veka.

(Telegraf.rs)

Video: Trener Partizana poljubio ikonu posle teške pobede

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA