Evo kako Mađari brinu o svom najtrofejnijem sportu: Vaterpolo centar nasred Dunava koji Srbija dobro pamti
Mađarska je tokom prethodnih desetak dana bila centar atletskih dešavanja u svetu. Najbolje od najboljih gledali smo na novoizgrađenon Nacionalnom centru, uživali u nekim neverovatnim potezima i rezultatima, ponekoj bizarnoj situaciji, ali nivo koncentracije organizatora se niti u jednom trenutku nije dovodio u pitanje.
Razlog našeg dolaska u Budimpeštu bio je upravo najveći sportski događaj ove vrste na svetu u ovoj godini, međutim vremena je bilo i za obilazak znamenitosti koje krase glavni grad Mađarske.
Osim onih najčuvenijih koje se mogu naći u svim turističkim vodičima i preporukama, posebno zadovoljstvo je bilo otkriti lepote koje se "ne forsiraju" toliko koliko bi možda bilo poželjno, makar prema ličnom utisku.
Ostrvo Margitsiget nalazi se na razmeđi Budima i Pešte, na samom Dunavu i pruža pogled na oba kraja grada. Mostovima Arpad i Margit ovo mesto je povezano sa ostatkom Budimpešte i vrlo lako se dolazi do njega s obzirom da je gradski prevoz aktivan i poprilično čest.
Odmah nakon prolaska Angeline Topić u finale skoka uvis usledio je obilazak ostrva i definitivno se nisam pokajao.
Kako bi se videlo sve ono najzanimljivije što Margitsiget nudi bilo je potrebno oko dva i po sata. Nijedan kutak nije ostao neopažen, od Japanske bašte u blizini mosta Arpad, preko kapela i brojnih spomenika koji krase parkove, sve do platana starih i po više hiljada godina.
Ostrvo je poprilično aktivno i turistički i u ponudi je velikog broja agencija zbog smeštajnih kapaciteta u hotelima koji se tu nalaze. Određeni broj atletičara upravo je tu pronašao svoj mir. Posebno je to pogodovalo dugoprugašima i maratoncima zbog staze za trčanje koja se prostire celom dužinom.
Na obali koja posmatra Budim nalazi se Margitsiget atletski kompleks sa fudbalskim terenom i brojnim sadržajem u okolini, uključujući i dečija igrališta. Ono što je u sportskom smislu privuklo moju najveću pažnju jeste Alfred Hajoš nacionalni kompleks vodenih sportova, kao i sedište Vaterpolo saveza Mađarske.
Centar nosi naziv po čuvenom plivaču i sportskom arhitekti sa kraja 19. i početka 20. veka. Hajoš je bio učesnik prvih modernih Olimpijskih igara 1896. godine i osvajač zlatnih medalja u trkama na 100 i 1200 metara slobodnim stilom. Osim toga, učestovao u na istom takmičenju 1924. godine osvojivši srebro u umetnosti. Koliko je ustvari bio svestran dovoljno govori podatak da je bio i kapiten fudbalske reprezentacije u prvom internacionalnom meču ikada za njih i porazu od Austrije u Beču 5:0.
Elem, kompleks koji je posvećen upravo njemu on je i dizajnirao 1930. godine kada je sagrađen prvi bazen na zatvorenom. Danas se tu nalazi ukupno osam plivačkih jedinica, što uz Vaterpolo savez Mađarske i njihov nešto manji sportski centar čini poprilično veliku površinu posvećenu vodenim sportovima, u kojima naš sused briljira preko stotinu godina.
Tokom godina ovo mesto je bilo dom brojnih velikih turnira, uključujući Evropsko prvenstvo vodenih sportova 2006. i 2010. godine, kao i Evropsko prvenstvo u vaterpolu za žene i muškarce 2014. godine. I upravo je tu Srbija tada postala prvak Starog kontinenta porazivši domaćina 12:7.
Nismo imali pristup Alfred Hajoš centru pošto u okolini postoji i privatno kupalište koje mogu da obiđu turisti, međutim i pogledom spolja mogli smo da se uverimo na koji način se u Mađarskoj brinu o vodenim sportovima i vaterpolu.
Put Margitsigetom završio se u obližnjem restoranu gde sam probao pivo kuće i govedinu u njokama, što bih preporučio svima kao dodatan razlog da obiđu ostrvo ukoliko se nađu u Budimpešti.
(Telegraf.rs)
Video: Vaterpolisti NBGD u sjajnom ambijentu otvorenog "11. aprila" pobedili Špandau
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dr
Otresli smo mi njih mnogo puta za ovih 20 godina.
Podelite komentar