Oglasio se MOK posle skandala sa guranjem novinara u Pekingu
Holandski izveštač pojasnio je da je sve bilo po proceduri, a MOK kaže da je reč o izolovanom incidentu
Svet je juče ostao zbunjen kada je novinar holandske televizije "NOS" koji izveštava sa Olimpijskih igara u Pekingu odvučen od strane kineskih policajaca sa mesta sa kojeg se uključio uživo u program svoje televizije. Sjerdu den Dosu je potom isključena kamera, a njegova koleginica ostala je zabezeknuta i zabrinuta nakon svih dešavanja.
Dobre vesti su da ni Den Dos, ni njegov kolega koji je radio kao kamerman nisu povređeni u incidentu, koji je potrajao samo nekoliko sekundi i koji se brzo razrešio nakon što su kamere isključene. Nakon objašnjenja i dogovora sa tamošnjim policajcima, Holanđaninu je ponovo dopušteno da se uključi u program.
Zbog svega se oglasio i Međunarodni olimpijski komitet, koji je krivicu za čitavu situaciju prebacio na previše "revnosnog" člana obezbeđenja, koji nije smeo tako da odreaguje.
- Bio je to samo nesrećan slučaj. Ove stvari se dešavaju, ali ne tako često i mislimo da je ovo samo izuzetak - naglasili su iz MOK-a, istakavši da su kontaktirali televiziju "NOS" zbog incidenta, ali su oni to negirali, rekavši da nisu dobili nikakvu informaciju iz sedišta Komiteta.
Onze correspondent @sjoerddendaas werd om 12.00u live in het NOS Journaal door beveiligers voor de camera weggetrokken. Helaas is dit steeds vaker de dagelijkse realiteit voor journalisten in China. Hij is in orde en kon zijn verhaal gelukkig een paar minuten later afmaken pic.twitter.com/GLTZRlZV96— NOS (@NOS) February 4, 2022
Sami novinari u Pekingu rade u striktno zatvorenom sistemu i nemaju pravo da se kreću van ustaljenih trasa od hotela do mesta na kojima se održavaju sportski događaji. Čitava borilišta okružena su žicama, a na mestima ulaska i izlaska stoje stražari koji kontrolišu situaciju. Kineske vlasti mere pravdaju sprečavanjem širenja kovida.
Rano u subotu ujutru se na Tviteru oglasio i Den Dos, koji je dao svoju verziju onoga što se desilo u Pekingu.
- Nešto pre sedam sati, počeli smo sa snimanjem u blizini "Ptičijeg gnezda". Policija nas je uputila da snimamo van mesta koje je u tom momentu bilo ograđeno i poslušali smo naređenje. Potom nam je bilo potrebno malo vremena da ponovo postavimo opremu i da se uključimo. Međutim, samo nekoliko sekundi nakon što smo se uključili u program, jedan čovek me je silom izgurao iz kadra bez prethonog upozorenja. Nosio je odelo na kojem je pisalo "javni volonter i čuvar reda". Nije se identifikovao.
- Istovremeno, drugi čovek nam je oduzeo osvetljenje. Kada smo upitali, nisu umeli da nam objasne šta smo mi to loše uradili. Ali dali su nam da nastavimo sa uključenjem sa parkinga iza ugla - pojasnio je Den Dos.
Novinari u Kini moraju da poštuju brojne procedure i nije čudno da se sa vremena na vreme dese pojedini "incidenti", koji se mogu podvesti pod nepoznavanje situacije ili mesta sa kojeg treba izveštavati o događajima.
- U poslednjih par nedelja, mi smo kao i druge strane kolege, zaustavljani i po nekoliko puta od strane policije dok smo izveštavali o Igrama. Zato je teško pričati o onome što se desilo u petak kao izolovanom događaju, kako to inače MOK tvrdi da jeste. Međutim, sve se retko dešava iza kamera. Bez obzira, vratili smo se na posao - zaključio je Den Dos.
Video: Ignjatović i Vukićević: Da što bolje predstavimo Srbiju
(Telegraf.rs)
Video: Luis Ibanjez posle Barselone priznao: "Nedostaje mi ova atmosfera"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
RoBot
Mozda su mislili da su Ujguri, pa hteli da ih vode u logor
Podelite komentar