Tužan dan za srpski sport i rukomet: Preminuo zlatni olimpijac, ikona Metaloplastike Petar Fajfrić

 
 ≫ 
  • 2

Fajfrić je bio i diplomirani inženjer agronomije, dobitnik je niza najviših priznanja RSS i RSV, kao i priznaja za životno delo Opštine Šabac, a 2020. godine i priznanja "Ključ grada Šapca" i time postao počasni građanin. Nosilac je nacionalnog priznanja Republike Srbije.

Legendarni rukometni reprezentativac i zlatni minhenski olimpijac Petar Fajfrić (78) preminuo je danas u Šapcu od posledica korone, saopštio je Rukometni savez Srbije.

Rođen je 15.februara 1942. godine u Berkasovu kod Šida gde je završio i osnovnu školu, a još kao dvanaestogodišnji učenik počeo je da igra rukomet. 1957. godine upisuje Poljoprivrednu školu u Šapcu i nastavlja bavljenje sportom.

Sa uspehom se bavio i fudbalom (nastupao za FK Borac Šabac) i rukometom. Nakon srednje škole upisuje Poljoprivredni fakultet u Zemunu i postaje igrač ekipe RK Mladost.

Nakon Mladosti prelazi u Crvenu Zvezdu, pa Dinamo iz Pančeva. Potom postaje član istorijske ekipe Crvenke koja predvođena Vladom Štenclom 1969. godine osvaja titulu šampiona Jugoslavije.

U sezoni 1969/70 stigli su do polufinala Kupa evropskih šampiona gde ih je izbacio Dinamo iz Berlina rezultatom 20:19. 1973 godine prelazi u Metaloplastiku koja već u prvoj sezoni sa njim postaje član Prve savezne lige Jugoslavije i u najvišem rangu takmičenja je evo već neprekidno 47 sezona.

Za reprezentaciju Jugoslavije odigrao je 79 utakmica i osvojio zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine, kao i bronzane medalje na Svetskim prvenstvima 1970. u Francuskoj i 1974. godine u Istočnoj Nemačkoj.

Po završetku igračke karijere ostao je veran rukometu i kao trener i sportski radnik dao nemerljiv doprinos radu i aktivnostima Metaloplastike i Medicinara.

Smatra se da je bio prvi vrhunski igrač koji je došao u Metaloplastiku i svojim znanjem i iskustvom bitno doprineo stvaranju generacije "šabačkih vanzemaljaca" i osvajanju dve titule prvaka Evrope kao i mnoštvu drugih klupskih, ali i reprezentativnih uspeha.

Poslednje godine života posvetio je aktivnostima u RK Medicinar i pomogao im u osvajanju prve titule prvaka države, ali i opstanku kluba u teškim vremenima i okupljanju što većeg broja mladih sportista. Kao veliki čovek i humanista nesebično je pomagao i klubove i mlade igrače jer rukomet je za njega bio nešto više od života.

Kao igrač ostaće upamćen kao vrhunski profesionalac, veliki borac i svetski priznati majstor igre u odbrani, ali i inovator i čovek koji je u rukometnu igru uneo niz novih elemenata.

Kao trener, sportski radnik, a pre svega kao veliki čovek ostaće upamćen po blagoj naravi, svojoj skromnosti i spremnosti da uvek i na svakom mestu pruži pomoć i ruku podrške svakome. Biće upamćen kao neko ko je svoje bogato znanje i iskustvo nesebično delio sa drugima.

Van sporta, kao diplomirani inženjer agronomije, najveći deo svog radnog veka proveo je u poljoprivrednoj službi Opštine Šabac.

Dobitnik je niza najviših priznanja RSS i RSV, 2017. godine dobio je prizanje za životno delo Opštine Šabac, a 2020. godine priznanje "Ključ grada Šapca" i time postao počasni građanin. Nosilac je nacionalnog priznanja Republike Srbije.

Iza njega su ostali ćerka Sandra Kolaković i sin Zoran Fajfrić, koji su nastavili njegovu, ali i pokojne majke Milke, veliku strast prema rukometu.

Oboje su postali vrhunski sportisti i reprezentativci, a tim stopama je krenuo i unuk Aleksa aktuelni reprezentativac Srbije.

Mesto i vreme sahrane biće naknadno objavljeni.

(Telegraf.rs)

Video: Fil De Fris posle obaranja srpskog čekića

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boža zemunac

    11. mart 2021 | 13:23

    Iskreno saučešće porodici Fajfrić.

  • Mujo

    11. mart 2021 | 14:10

    Saucesce porodici. Nekidan sam ponovo gledao snimak finala rukometa na Olimpijadi u Minhenu. Strasno. Aromski rukomet I zlatna za Jugoslaviju. E, kakva je to generacija bila.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA