Tužan dan za srpski sport i rukomet: Preminuo zlatni olimpijac, ikona Metaloplastike Petar Fajfrić
Legendarni rukometni reprezentativac i zlatni minhenski olimpijac Petar Fajfrić (78) preminuo je danas u Šapcu od posledica korone, saopštio je Rukometni savez Srbije.
Rođen je 15.februara 1942. godine u Berkasovu kod Šida gde je završio i osnovnu školu, a još kao dvanaestogodišnji učenik počeo je da igra rukomet. 1957. godine upisuje Poljoprivrednu školu u Šapcu i nastavlja bavljenje sportom.
Sa uspehom se bavio i fudbalom (nastupao za FK Borac Šabac) i rukometom. Nakon srednje škole upisuje Poljoprivredni fakultet u Zemunu i postaje igrač ekipe RK Mladost.
Nakon Mladosti prelazi u Crvenu Zvezdu, pa Dinamo iz Pančeva. Potom postaje član istorijske ekipe Crvenke koja predvođena Vladom Štenclom 1969. godine osvaja titulu šampiona Jugoslavije.
U sezoni 1969/70 stigli su do polufinala Kupa evropskih šampiona gde ih je izbacio Dinamo iz Berlina rezultatom 20:19. 1973 godine prelazi u Metaloplastiku koja već u prvoj sezoni sa njim postaje član Prve savezne lige Jugoslavije i u najvišem rangu takmičenja je evo već neprekidno 47 sezona.
Za reprezentaciju Jugoslavije odigrao je 79 utakmica i osvojio zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine, kao i bronzane medalje na Svetskim prvenstvima 1970. u Francuskoj i 1974. godine u Istočnoj Nemačkoj.
Po završetku igračke karijere ostao je veran rukometu i kao trener i sportski radnik dao nemerljiv doprinos radu i aktivnostima Metaloplastike i Medicinara.
Smatra se da je bio prvi vrhunski igrač koji je došao u Metaloplastiku i svojim znanjem i iskustvom bitno doprineo stvaranju generacije "šabačkih vanzemaljaca" i osvajanju dve titule prvaka Evrope kao i mnoštvu drugih klupskih, ali i reprezentativnih uspeha.
Poslednje godine života posvetio je aktivnostima u RK Medicinar i pomogao im u osvajanju prve titule prvaka države, ali i opstanku kluba u teškim vremenima i okupljanju što većeg broja mladih sportista. Kao veliki čovek i humanista nesebično je pomagao i klubove i mlade igrače jer rukomet je za njega bio nešto više od života.
Kao igrač ostaće upamćen kao vrhunski profesionalac, veliki borac i svetski priznati majstor igre u odbrani, ali i inovator i čovek koji je u rukometnu igru uneo niz novih elemenata.
Kao trener, sportski radnik, a pre svega kao veliki čovek ostaće upamćen po blagoj naravi, svojoj skromnosti i spremnosti da uvek i na svakom mestu pruži pomoć i ruku podrške svakome. Biće upamćen kao neko ko je svoje bogato znanje i iskustvo nesebično delio sa drugima.
Van sporta, kao diplomirani inženjer agronomije, najveći deo svog radnog veka proveo je u poljoprivrednoj službi Opštine Šabac.
Dobitnik je niza najviših priznanja RSS i RSV, 2017. godine dobio je prizanje za životno delo Opštine Šabac, a 2020. godine priznanje "Ključ grada Šapca" i time postao počasni građanin. Nosilac je nacionalnog priznanja Republike Srbije.
Iza njega su ostali ćerka Sandra Kolaković i sin Zoran Fajfrić, koji su nastavili njegovu, ali i pokojne majke Milke, veliku strast prema rukometu.
Oboje su postali vrhunski sportisti i reprezentativci, a tim stopama je krenuo i unuk Aleksa aktuelni reprezentativac Srbije.
Mesto i vreme sahrane biće naknadno objavljeni.
(Telegraf.rs)
Video: Milojević posle ubedljive pobede: "Namučili su nas dosta, imaju svetlu budućnost"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
Iskreno saučešće porodici Fajfrić.
Podelite komentar
Mujo
Saucesce porodici. Nekidan sam ponovo gledao snimak finala rukometa na Olimpijadi u Minhenu. Strasno. Aromski rukomet I zlatna za Jugoslaviju. E, kakva je to generacija bila.
Podelite komentar