Srbija favorit za organizaciju završnice Evrokupa i Evrolige: Udovičić o oživljavanju sporta

 ≫ 
  • 3

Ministar omladine i sporta, Vanja Udovičić, na gostovanju RTS-u opisao je nove mere u borbi protiv korona virusa.

Vlada je usvojila već mere koje će omogućiti klubovima da se vrate treninzima, a deo toga je Udovičić izneo. Usput, potvrdio je velike ambicije u organizaciji završnice Evrolige i Evrokupa u našoj zemlji.

- Očekujemo prvo da će fudbalski liga nastaviti, uz ovaj pad epidemije, krajem maja ili početkom juna nastavi. Naš Savez će odlučiti, naravno, u konsultaciji sa svim segmentima. Zbog dobre situacije smo kandidati za organizaciju Evrokupa i Evrolige, želimo da budemo spremni, da pokažemo da smo spremni. Bili smo domaćini  već završnice Evrolige, Evropskog prvenstva za žene. Prihvatili smo i grupu iz Kine na početku pandemije, trend smo uveli da je Srbija domaćin, a to je bio samo san. Sada želimo da nastavimo i pokažemo da je situacija u Srbiji daleko bolja.

Prve mere su već poznate.

- Sjajno je da se sport vraća, čekali smo ovaj period, da damo primer, kao što sport u svemu daje primer. Krećemo sa blagim načinom i specifičnim merama. Od danas ćemo krenuti, neki su krenuli u petak, ali sada kreće u punom kapacitetu po preporukama. Sledili smo primer stručnjaka, po prepourkama svetske orgnizacije i na primeru drugih zemalja, a sve je uskladu sa našim okolnostima. Maksimalno sme da bude 10 igrača sa trenerom na terenu, mora postojati distanca fizički, od dva metra. Drugačije od onog na šta ćemo navikli.

Bilo je reči i o ostalim sportovima, Udovičić je naveo da se u narednih sedam dana očekuju nove mere, u skladu sa razvojem situacije.

- Zdravlje svih je na prvom mestu, ma koliko se uželeli sporta. Pojedinačna odgovornost mora da postoji, pokušavamo da smanjimo kontakt igrača sa drugima. Mora igrač da dođe spreman, da što manje bude u zatvorenim prostorijama, sve aktivnosti moraju da budu na otvorenom, igrač odlazi kući odmah posle treninga i tako vodimo računa o sportistima i zdravlju.

Posebno je osetljiva situacija u kontaktnim sportovima.

- Radimo sa strukom, pišemo protokol i gledamo iskustva drugih evropskih zemalja, kada da se vrate zatvoreni treninzi. Ispaštaju sportovi na vodi, ali mnogi dvoranski mogu da se presele na otvoreno. Izaći ćemo i sa merama za zatvorene sportske objekte.

Kao bivši vaterpolista, Udovičić smatra da su tri nedelje minimum rada za povratak u pun sportski ritam.

- Možda je to individualno i zavisi od sporta, ali minimum su 3 nedelje posle pauze od mesec i po. Sve ispod vrlo je rizično i hazarderski. Apelujem na saveze, zdravlje je na prvom metu. Bez obzira na finansijske poteškoće, pomoći ćemo kao država, tu smo da pomognemo sport i da naši šampioni nastave u dobrom ritmu.

Udovičić je izneo i podatak da je čak 90 posto federacija na globalnom nivou otkazao brojna takmičenja jer nema Olimpijskih igara, biće samo 10 posto dešavanja u poslednjem kvartalu godine, a italijanska studija je otkrila da su najbezbedniji atletika, golf, tenis i slični sportovi.

- Borilački sportovi su najopasniji, kao i kolektivni gde ima kontakta, pa čak i odbojka je takva jer imamo blizak kontakt na mreži. Ali moramo da vodimo računa o zdravlju svih, da ne pravimo razlike.

Video: Selektor Crne Gore iz karantina u Francuskoj: Planiramo put na Mars, a virus nas blokirao

(Telegraf.rs)

Video: Pešić: Pobeda je važna za mlade igrače i naš timski identitet

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA