Kriza kolektivnog sporta u Srbiji: Vaterpolisti ošamareni, fudbal u kanalu, košarka se davi
Poslednjih meseci češće smo tugovali, nego se radovali rezultatima Srbije u timskim sportovima
Vaterpolisti Srbije poraženi su od Španije sa 10:9 (6:6) posle peteraca u meču četvrtfinala Evropskog prvenstva u Budimpešti i nisu uspeli da po peti put u nizu osvaje zlato, što bi bio svojevrstan rekord, a bio je cilj.
Ovaj poraz utoliko više boli navijače u Srbiji jer je pored košarkaša i 5. mesta na Svetskom prvenstvu, rukometaša, "tradicionalno" loših fudbalera, i odbojkaša koji nisu uspeli da se plasiraju na Olimpijske igre na turniru u Berlinu, označio i novi poraz srpskog kolektivnog sporta.
Decenijama unazad sinonim za Srbiju, kao pravnog naslednika Jugoslavije, bila je reč "tim". Bez obzira o kojem sportu je reč, važili smo za "strah i trepet" i težak zalogaj za najbolje selekcije sveta. Ipak, utisak je da se mnogo toga promenilo jer su poslednjih meseci nacionalne selekcije u najvažnijih kolektivnim sportovima proživljavale poraze kojima nema kraja.
Tako, novi "šamar" od Španaca, koji su podmlađene Delfine izbacili i sa Svetskog prvenstva krajem jula prošle godine, i te kako odzvanja i priziva pitanje: Jesmo li mi i dalje toliko dobri i najbolji? Odgovor je, koliko god to bilo teško da priznamo - više NE! A, razloga je mnogo.
Vaterpolo - "crvena lampica" upaljena
Kada je reč o vaterpolu, dovoljno je istaći da na prstima možemo prebrojati zatvorene bazene kojima kao država raspolažemo. Tokom godina, uspeli smo da se "ogrešimo" o najtrofejniji sport i svedemo ga, i pored legendarnih vaterpolista koji u inostranstvu još uvek "haraju" na poluamaterski nivo.
Sa mladima se ne radi planski, stručnjaci uglavnom odlaze " u pečalbu", a problemi hladnih bazena, nerešenog pitanja vlasništva, uslova, sredstava za odlazak na utakmicu, koji se u mnogim država ne postavljaju kao pitanje, nama su glavni problem.
Video: Filipović: Nije ovo tragično, imajte strpljenja za nas, bićemo opet oni zlatni delfini
O klubovima ne vredi ni pričati jer smo od nekada jakih Partizana, Bečeja, Crvene zvezde, Radničkog iz Kragujevca, Vojvodine, Šapca, spali na međusobna prepucavanja i borbu "za goli život". O mladima koji će naslediti Pjetlovića, Prlainovića, Filipovića, malo ko brine. A trebalo bi.
Za to vreme, nekada inforiorne zemlje sistemskim radom uspele su da "uhvate korak" i dođu u situaciju da podele po koju lekciju velikanima. Jedan or primera je i velesila Mađarska koja ima svoju vaterpolo Dunav Arenu, koja je dom njihovog nacionalnog sporta i koja je za uslove Taša i Banjice bukvalno "svemirski brod".
Naravno, dok je "crveni alarm" za budućnost upaljen, reprezentativcima koji su toliko puta obradovali naciju nema šta, i ne bi bilo primereno, da se zameri. Obezbeđen je plasman na Olimpijske igre na kojima bi dobar rezultat potpuno bacio u drugi plan aktuelnu eliminaciju.
Košarkaši - posle SP u Kini, Tokio kao spas?
Dve utakmice, protiv Španije i onda Argentine, na Svetskom prvenstvu u Kini septembra prošle godine srušile su "mit" o nepobedivosti možda i najjačeg okupljenog košarkaškog tima Srbije posle zlata u Indijanapolisu 2002. godine. Sale Đorđević, sada već bivši selektor, imao je na raspolaganju najbolje od najboljih, ali su povrede Teodosića i Milosavljevića, te nepozivanje Kalinića i Nedovića, kao i smrt majke Vase Micića uticali na tek 5. mesto na Mundobasketu.
Pobeda nad "okrnjenim" Drim timom, samo je ublažila bol košarkaški orijentisanih navijača i dala nadu da nešto može da se promeni.
Video: Đorđević: Svi smo krivi za neuspeh a ja prvi!
Šok, otrežnjenje, realnost ili nešto treće, tek, činjenica je da je prekinut kontinuitet medalja započet 2014. godine na Svetskom prvenstvu u Španiji. Angažovan je Kokoškov sa samo jednim ciljem - da odvede Orlove do Olimpijskih igara ove godine, i to, preko Beograda koji je, zahvaljujući garancijama države, dobio domaćinstvo. Velika olakšavajuća okolnost.
Ipak, to je samo trenutno odlaganje brojnih problema, na koje je, između ostalih stručnjaka, ukazao i trofejni trener Svetislav Pešić u intervjuu Žurnalu.
- Kokoškov je bez dileme odličan izbor. Ali, kada govorimo o Srbiji, mene uvek zanima šta posle. Naš cilj je da uvek igramo na Olimpijskim igrama, još ako može da se osvoji neka medalja. Ipak, šta dalje.
Video: Miško Ražnatović o imenovanju Kokoškova za selektora
- Ko određuje politiku struke, ko pravi model srpskog igrača, ko pravi model i filozofiju igre, napada, odbrane, selekcije. Ko određuje kako se vrši selekcija i kako se radi sa tim igračima, ak onemamo trenere profesionalce. Ni za seniore, a kamli za mlađe selekcije. Angažuju se treneri, sa različitim filozofijama, svaki ima svoj sistem rada i priprema. Ko utvrđuje da li je to dobro? Ljudi koji su za to zaduženi moraju o tome da razmišljaju. Brzo će proći Olimpijske igre. A šta posle toga? Da svake godine menjamo trenere .
Upravo u njegovoj izjavi leži suština problema, koja je utoliko veća, ako se uzme u obzir i "krah" mlađih košarkaških selekcija i izostanak rezultata na svim prvenstvima odigranim prošle godine. O medaljama je izlišno i govoriti jer smo tokom prošlog leta gubili od nekošarkaških zemalja poput Velike Britanije.
Sjaj i beda srpskog fudbala
Odlazak na Svetsko prvenstvo u Rusiji te 2018. godine i gol koji je u prvom kolu, iz slobodnog udarca, postigao Aleksandar Kolarov u trenutku je raspalio sve najnerealnije navijačke strasti koje su brzo ugašene.
Tako su izjave poput "Dajte Brazil da se igramo", "Možemo barem do osmine finala, a posle se nikad ne zna" i "Izbušićemo Švajcarce kao sir", zamenjene pravdanjima za meč sa Sajdžijama, a nekoliko meseci kasnije usledio je debakl Krstajića protiv Ukrajine, njegova smena, nove afere kojima se ne nazire kraj...
Kada se uzme u obzir da ni mlađe kategorije nisu briljirale, nije teško zaključiti da i u ovom kolektivnom sportu i te kako škripi. Trenutni i kratkoročni "spas" vidi se u Ligi nacija i baražu sa Norveškom i kasnije Škotskom (ako prođemo Norvešku), koji je jedini put Srbije na prvo Evropsko prvenstvo posle 2000. godine.
Video: Krstajić utučen kao nikada pre, jedva pričao posle Ukrajine
Rukomet dotakao dno
- Mi se prelako odričemo mnogih, a samo se u Savezu ništa ne menja. Uvek struka plaća cenu neuspeha, a niko nije odgovoran kada je u pitanju vrh same organizacije. U Srbiji je rukomet na 5. ili 6. mestu - rekao je u nedavnom intervjuu za Telegraf nekadašnji selektor Veselin Vuković koji je 2012. godine osvojio srebro na Evropskom prvenstvu u Beograd i tako odveo Srbiju na Olimpijske igre u London.
Tako je i rukomet, na klupskom nivou spao na grane poluamaterizma, sa jedva dva ozbiljna kluba, Vojvodinom i Metaloplastikom koji igraju SEHA Ligu, i ostalima koji jedva sastavljaju kraj sa krajem. Sa mlađim kategorijama se ne radi planski, a i interesovanje je sve manje.
Iz godine u godinu, kao posledica, izostaju rezultati na velikim takmičenjima, a za velesilama, koje smo koliko 2012. godine pobeđivali, sve više se ozbiljno zaostaje. Tako ćemo na sledeće veliko takmičenje morati iz pretkvalifikacija.
Video: Veselin Vuković o tome da li su Orlovima odsečena krila i slučaj Petra Nenadića
Odbojka - evropski prvaci i preskakanje Olimpijskih igara
Uzimajući u obzir sve kolektivne sportove, poslednjih meseci "obraz je osvetlala" u najvećoj meri odbojkaška reprezentacija, kako u muškoj tako u ženskoj konkurenciji. Izabranici selektora Bobe Kovača, kao i dame Zorana Terzića, popeli su se na krov Evrope, što je, uzimajući u obzir teške uslove u domaćim prvenstvima, ravno čudu. Ipak, kvalitetno vođenje i veliki broj vrhunskih igrača uticali su na neverovatan uspeh.
Ipak, početak godine, obeležio je kvalifikacioni turnir u Berlinu za odlazak muških selekcija na Olimpijske igre, posle kojeg je samo Francuska uspela da se plasira u Tokio. Nedostatak koncentracije u presudnim momentima, kao i surov sistem takmičenja, u kojem samo jedna selekcija ide dalje, uticali su da ostanemo bez još jedne reprezentacije na najmasovnijem sportskom takmičenju sveta.
Video: Odbojkaši Srbije novi šampioni Evrope!
Šta dalje?
Srpski kolektivni sport je u velikoj rezultatskoj krizi, a vremena da se stvari stabilizuju i ponovo vrate "u kolosek" je malo. Nedovoljna ulaganja, kaskanje za najboljima , zapostavljanje "srpske škole" i temeljnog rada sa mladima, određivanje jasnog puta kojim se ide u određenom sportu od mlađih selekcija pa do seniora, prelazak na "moderne" tokove koji ne daju rezultat, loši odnosi u savezima, diskutabilna struka, nepozivanje najboljih, samo su neki od razloga "šamara" koje su sa ne mnogo krivice trpeli sportisti, i uz njih navijači.
Utisak je da bi pre svega kod najmlađih moralo da se podigne interesovanje za sport, obezbede, i iskoriste tamo gde ih već ima, uslovi, kod aktuelnih sportista "proguta" sva sujeta i postavi jasan cilj i plan rada, kako bismo ostali "zemlja kolektivnog sporta" i kako ne bismo spali samo na ogromne uspehe "individualaca" Novaka Đokovića, Ivanu Španović, Milicu Mandić, Tijanu Bogdanović i još nekoliko vrhunskih pojedinaca. Ipak smo mi Srbija.
Video: Atanasijević oteo mikrofon Nikoli Rokviću
(S.G.)
Video: Luis Ibanjez posle Barselone priznao: "Nedostaje mi ova atmosfera"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bojan SD
Za vaterpolo se znalo da ce doci do ovoga posto odlicno znamo u kom klubu su ponikli svi ovi vaterpolisti sto se kitimo njihovim uspesima a za uzvrat im vracamo sto neko svesno gasi taj njihov klub koji je od njih napravio to sto jesu a koji je je osvojio sve sto se osvojiti moze u tom sportu i cije su prostorije male da mogu stati sva osvojena odlicja. Sve Drzave sveta se ponose takvim klubovima a eto na zalost kod nas uh gase oduzimaju bazen, teraju da deca treniraju u hladnoj vodi dok se u raspali fudbalski klub ulazu milioni, pa samim tim i ovi momci nemaju vise nikakvu motivaciju ni ti volje i zelje da daju svoj maksimum. Odvojte sport od politike i uspesi ce biti u svim sportovima.
Podelite komentar
veteran
Nesto se sve ovo poklapa sa pocetkom organizovanog unistavanja sportskog drustva Partizan.Sve se moze nekako i oprostiti ali vaterpolo klub Partizan sto unistise to je vec zlocin.Sve zarad jedne komsijske titule i kompleksa.Vise nikad ni Partizana ni vaterpolo reprezentacije Srbije koji su bili najtrofejnije ekipe.
Podelite komentar
ххх
Гашењем јсд партизан гаси се и репрезентативни спорт.
Podelite komentar