Sportsko penjanje kao jedan od najbrže rastućih sportova: Možete i sami da se oprobate i bavite njime

S. I.
S. I.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Sportsko penjanje je mlad i dinamičan sport koji je u poslednjih 20 godina postao izuzetno popularan. Sa 39% penjača mlađih od 18 godina, ovaj sport je podjednako atraktivan za obe polovine i praktikuje se i na otvorenom i u urbanim zatvorenim prostorima. Danas postoji preko 25 miliona penjača u 150 zemalja sveta.

Prvo organizovano takmičenje u sportskom penjanju održano je 1985. godine u Bardonekiji, blizu Torina u Italiji. Nazvano “SportRoccia”, ovo takmičenje je postavilo temelje za buduće događaje, uključujući prvo takmičenje na veštačkom zidu 1986. godine u Vol-en-Velinu, blizu Liona u Francuskoj.

Pravila i formati takmičenja

Na Olimpijskim igrama, sportsko penjanje se sastoji od tri formata: boldering, brzinsko penjanje i vođeno penjanje. U bolderingu, takmičari penju zidove visine 4,5 metara bez užadi, pokušavajući da u ograničenom vremenu i sa što manje pokušaja dostignu vrh. Brzinsko penjanje je dinamična trka protiv vremena u eliminacionim rundama jedan na jedan, gde najbolji sportisti penju zid visine 15 metara za manje od šest sekundi (muškarci) i sedam sekundi (žene).

U vođenom penjanju, cilj je da se popne što je moguće više na zidu visokom preko 15 metara za šest minuta, bez prethodnog poznavanja rute. Tokom takmičenja, rute postaju sve složenije, zahtevajući maksimalne fizičke i mentalne sposobnosti sportista.

U Tokiju 2020, svaki sportista se takmičio u sve tri discipline, a konačni rezultat je bio zbir rezultata svih takmičenja. Prva olimpijska zlatna medalja u sportskom penjanju dodeljena je sportisti sa najnižim rezultatom.

Na Olimpijskim igrama u Parizu 2024, biće održana dva takmičenja u sportskom penjanju. Jedno će biti kombinovano takmičenje u bolderingu i vođenom penjanju, dok će drugo obuhvatiti samo brzinsko penjanje.

Olimpijska istorija

Sportsko penjanje je prvi put stupilo na olimpijsku scenu na Olimpijskim igrama mladih u Buenos Ajresu 2018. godine. Iako nije bilo mnogo reklamirano, publika je bila impresionirana spektaklom i napetošću ovog uzbudljivog sporta. Veliki uspeh na omladinskim događajima doveo je do debija sportskog penjanja na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020, gde je sport uvršten u olimpijski program kao nova disciplina.

Originalnost, vizuelna atraktivnost i uzbudljiva priroda sportskog penjanja čine ga veoma popularnim među mladima. Sport se može praktikovati u raznolikim okruženjima, urbanim ili prirodnim. Pored Pariza 2024, sportsko penjanje će biti deo programa i na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu 2028. godine, zajedno sa brejkdensom, surfovanjem i skejtbordingom.

U jedinom izdanju do sada Alberto Hines Lopez iz Španije i Janja Garnbret iz Slovenije osvojili su zlatne medalje.

Srbija u sportskom penjanju

Naša zemlja nije imala i neće imati predstavnika u ovom sportu ni na ovim OI, ali na svetskom nivou već nekoliko gidna ima vrhunski predstavnicu u vidu Nišlijke Staše Gejo. Ona je 2017. na EP u Minhenu došla do zlata u bolderu, dok je 2020. godine na EP u Moskvi došla do srebrne medalje u kombinovanoj disciplini. Na oba takmičenja uzela je i po jednu bronzu, baš kao i dva bude u bolderu na SP u Insbruku i Moskvi 2018. i 2021.

(Telegraf.rs)

Video: Ovu devojčicu nazivaju majmunom, a ona misli da je nindža

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA