
Miško Ražnatović o promenama u Evroligi: "Najveći autogol u istoriji evropske košarke, pucanj u svoje noge"
Košarka u Evropi vrlo verovatno će proći kroz izvesne promene u godinama koje slede. Sve se više govori o ulasku NBA na tržište Starog kontinenta, a takođe se priča i o proširenju Evrolige, gde će od naredne sezone postojati i neka vrsta "seleri kepa".
Sve promene i ono što se dešava u Evropi, ali i na drugoj strani, preko Atlantskog okeana pomno prati i najuticajniji menadžer, Miško Ražnatović, koji je u razgovoru za Mozzart Sport istakao da mnogi klubovi i dalje ne znaju šta da rade kada je u pitanju novo pravilo u Evroligi.
- Ovo je velika novina. U razgovorima sa skoro svim timovima, apsolutno niko nema plan šta i kako dalje. Voleli bi da dovedu igrače ispod 23 godine, ali isto tako su svi svesni da ti igrači nisu spremni da igraju Evroligu, u najvećem delu slučajeva. To pokazuje i sadašnja Evroliga gde takvih igrača gotovo da i nema. Jednostavno, niko još nije našao perfektnu formulu i nije našao odgovor na pitanje šta će biti konkretno sa ovim delom - istakao je Ražnatović.
Igrači koji su starosti do 23 godine ne ulaze u "Base Reuneration Level", ali je jako veliki problem u Evropi što je takvih igrača malo i što je većina kvalitetnih već u NBA ligi. Miško Ražnatović podsetio je i na veliku promenu koja se tiče koledž košarke, gde će igrači od naredne sezone moći da potpisuju takozvane NIL ugovore i da na taj način zarađuju, pa će ovo biti poslednja sezona u NCAA gde su igrali puki amateri.
- Ti igrači, koji su ekstratalentovani, već su draftovani i nalaze se u NBA ligi. Ona druga kategorija ide u SAD za NIL ugovore koji su između milion i dva miliona za igrače koji nemaju kvalitet da igraju Evroligu. Oni koji imaju taj kvalitet, to je toliko velika razlika, da mislim da se ti igrači nikada neće ni naći u Evroligi. Jednostavno, pogodnost iz finansijskog fer-pleja neće apsolutno ništa doneti klubovima, jer niko neće moći da je iskoristi. Da bi se došlo do igrača koji ima do 23 godine, mora da bude neko za koga nisu zainteresovani ni NBA, ni koledži. Situacija je takva da će koledži pokupiti 100 do 200 igrača iz Evrope. Dakle, ostaje neka treća, četvrta, peta garnitura, koja nije spremna da igra verovatno ni ABA ligu, a kamoli Evroligu.
A samim tim će i mnogi ugovori koje će igrači potpisivati sa koledžima, sada biti daleko, daleko veći nego što bi eventualno zaradili da igraju u Evropi, a posebno u Evroligi.
- Igrači u Razvojnoj ligi nemaju veće plate, to su smešni ugovori, na oko 50.000 dolara bruto, uz plaćen stan, to nije to. E sad, igrači na koledžu da, apsolutno da. Mnogo igrača iz Evrope će ove godine na koledžu imati ugovore veće od milion, a kao što znate, mali broj igrača u evroligaškim timovima ima ugovore veće od te sume. Imaćete situaciju da će neki igrači koji su maksimalno na nivou ABA lige zarađivati više nego oni koji su u Evroligi i imaju dvocifren broj poena u proseku. Da ne navodim sada neke primere, ali u Evroligi je ugovor od 600.000-700.000 vrlo dobar ugovor. Kako stvari sada stoje, takav ugovor biće slab za neke igrače koji dolaze iz Evrope na koledž.

Uvodi se i porez na luksuz, što takođe može da bude jedna od stavki koje će klubovi pokušati da "zaobilaze" na razne načine, a Ražnatović je veliki njegov protivnik.
- Svi timovi sa kojim sam razgovarao su protiv ovoga. Potpuno mi je nejasno da su upravo oni to izglasali, a da su sada u situaciji da imaju strašne probleme da oforme tim... Niko ne želi da plati porez na luksuz, svima se to čini nepravednim. Šta i kako će raditi klubovi, da li će se snalaziti da to izbegnu, zaista ne mogu da tvrdim. Zavisiće prvenstveno od etike evroligaških klubova i ne postoje neki ozbiljniji problemi da se ova pravila izbegnu, da se ne uradi ništa što je nelegalno, a da se taj budžet fiktivno poveća, odnosno da igrači dobijaju novac iz drugih izvora. Uostalom, nešto slično već postoji u SAD, gde koledži nemaju pravo da plaćaju igrače, a svi oni opet igraju za ogroman novac. Verovatno isti model može da se napravi i u Evropi, da igrači ne budu plaćeni od strane klubova, nego od nekog drugog, za neke druge stvari. Generalno, ne znam hoće li klubovi to da koriste. Ta mogućnost postoji, kao i mnoge druge. Zato sam i najveći protivnik ovog pravila jer, ako donesete pravilo koje vrlo lako možete eskivirati, zaobići, onda ono nema neku specijalnu vrednost.
Ražnatović nagoveštava da bi mnoge zvezde evropske košarke, samim tim, mogle da odu u neka druga takmičenja u kojima bi imala veće mogućnosti zarade nego što je to sama Evroliga.
- Polako, ali sigurno dolazi do neke konkurencije. Imamo najavu NBA Evrope u kojoj finansijski fer-plej neće postojati i u kojoj se očekuju znatno viši budžeti klubova. To će automatski značiti veliku selidbu igrača jer oni u Evroligi neće moći da dobiju taj novac zbog finansijskog fer-pleja. Ima dosta govora i o novoj ligi, koja pretenduje da ima budžet od pet milijardi dolara i bila bi rival NBA ligi. Tu bi takođe bilo mesta za određenu količinu evropskih igrača, sa znatno većim budžetom i mogućnostima da se plate igrači koji su, da ponovim, limitirani u mogućnosti da dobiju određeni novac u Evropi koji zaslužuju zbog finansijskog fer-pleja. Lako je moguće da, možda ne u sezoni pred nama, već od takmičarske 2026/27, vidimo ogroman egzodus evroligaških zvezda u druga takmičenja. Što, imajući u vidu da Evroliga nema potporu od strane mladih igrača o čemu sam već pričao, jednostavno dovodi do toga da će kvalitet košarke biti znatno niži, neizvesnost verovatno još veća, utakmice dobre za gledanje, ali kvalitet će biti sve manji jer će faliti zvezda.
Ražnatović zaključuje da ovako nešto neće jednostavno biti održivo na duže staze.
- Ovo je jedan od najvećih autogolova u istoriji evropske košarke. Pucanj u sopstvene noge. Ovo pravilo, u ovakvom obliku, neće imati dugovečnost. Moraće stvari da se menjaju, da li će biti tri ‘anchor’ igrača umesto ili da se korijugu još neke druge stvari, tipa da se izbace troškovi koji ulaze u ovo – ne ulaze. Ovo je jako mali iznos, osam miliona evra u ovom trenutku, kada najveće evropske zvezde polako dostižu cenu od četiri miliona evra, nema nikakvog smisla. Ono što je najgore u celoj stvari, prilikom krojenja ovog pravila pokušalo se da se uradi nešto što ima u NBA, nešto što ima UEFA, zaboravljajući se da su to lige koje nemaju konkurenciju. NBA liga je ono najbolje u košarci, UEFA Liga šampiona u fudbalu - zaključio je on u razgovoru za Mozzart Sport.
(Telegraf.rs / Mozzart Sport)
Video: Kampaco oduševljen Delijama, jedan odgovor će se svideti zvezdašima!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Umar
Umar
Podelite komentar