Partizan: Godina zaborava (drugi deo)

   ≫   
Čitanje: oko 8 min.
  • 3

Kada neko od pedantnih hroničara među navijačima Partizana bude pravio retrospektivu događaja u Humskoj, "odmeravao" dekade, godine, pa i mesece uspona i padova, ne obazirući se samo na puku sliku ostvarenih rezultata, jer to je relativna kategorija, već na globalno stanje kluba, minula 2024. godina će verovatno biti u najužoj konkurenciji za najtežu od osnivanja kluba. Takav rolerkoster u sportskom - stručnom, organizacionom, upravljačkom, rezultatskom pa i navijačkom smislu se ne pamti i ta tamna senka, iako je krajem godine došlo do određenih promena, i dalje je nadvijena nad velikanom kome će, jasno je to i laicima, biti potrebne godine da se oporavi i vrati na ono što je nekada bio. A, bio je cenjen, poštovan i uticajan u evropskim okvirima, dok sada to nije ni na lokalnom nivou.

Pisali smo juče turbulentnih prvih šest meseci 2024. godine, u kojima je Partizan sa novom ekipom, predvođenom Igorom Duljajem, od vodećeg tima na tabeli, punog entuzijazma, energije, isprva bio hit prvenstva, da bi potom je sredinom proleća upao u "vir" iz koga se do kraja takmičenja nije iščupao. Menjajući trenere, odnosno spasavajući čak i drugu poziciju na tabeli u poslednjim kolima takmičenja.

Leto je trebalo da donese preispitivanje, promene na svim nivoima, od škole do rukovodećeg kadra, kakvu-takvu stabilizaciju. No, bilo je jednako traumatično kao proleće, ako ne i stresnije, a donelo je lažna obećanja, kozmetičke promene i još veću nervozu navijača, koji su počeli da organizuju i proteste po ulicama.

FK TSC - FK Partizan Foto: MN Press / MR

Kozmetičke promene početkom leta

No, krenimo redom, baš početkom leta se sve glasnije pričalo o promenama u Partizanu, tim pre što je i tadašnji novoizabrani trener Aleksandar Stanojević insistirao da klub započne proces reorganizacije. Svestan, kao i većina crno-bele javnosti da opšte stanje postaje neodrživo, da je klub obezvređen iznutra i spolja, bez prava glasa, uticaja i predstavnika u institucijama, polarizovan i da je samo pitanje kada će se sve raspasti u paramparčad.

Pružene su ruke, data obećanja, a sam Stanojević je u tom momentu delovao kao čovek koji može, makar rezultatski, da stabilizuje tim i vrati ga, za početak, u Evropu, a kasnije i u ozbiljniju trku u domaćem takmičenju. Već u Sloveniji na pripremama trener je mogao da spozna dve velike istine: da tim koji je nasledio nema kvalitet ni za domaće takmičenje, a kamoli za Evropu, a i da su priče o eventualnim promenama puka "reklama za pakao" na koju je naseo (u izlogu oskudno odevene devojke, u radnji trozubac u zadnjicu).

Pokušao je pritiskom da odreaguje i uspeo da "izboksuje" jedino angažovanje Miralema Sulejmanija u sportskom sektoru, ali i ponekog biznismena u pokušaju u Upravnom odboru, dok je sa druge strane, recimo, ispod žita toliko osporavani direktor omladinske škole Vanja Radinović produžio ugovor i to se saznalo dva meseca kasnije.

Na kartu upravo imenovanja Stanojevića, te zaokupljenosti javnosti prelaznim rokom i kvalifikacijama, bivša Uprava je "amortizovala" ideju o promenama. Mada, čule su se i tada spekulacije o "crvenom telefonu" Milorada Vučelića kojim je rešavao svoj i status saradnika na poziv, ali i priče da će, citiramo: "izaći iz kluba kad im bude dozvoljeno".

Aleksandar Stanojević Foto: FK Partizan

Na sve navedeno, Partizan je morao na letnji turnir u Moskvu, iniciran od čoveka koji zvanično nema nikakvu fukciju u Partizanu, ali zato decenijski ima jak uticaj na dešavanja u klubu, a potpisan mnogo pre leta. Sa ove tačke gledišta, odlazak u rusku prestonicu je bio fijasko - igrački, rezultatski, ali i zbog činjenice da je žreb u kvalifikacijama za Ligu šampiona doneo ukrajinski Dinamo iz Kijeva, što je crno-bele stavilo u negativno središte rata dve zemlje sa kojim Srbija nema nikakve veze.

Prvi poraz u institucijama pred početak sezone

Upravo u Moskvi je Partizan doživeo prvi veliki institucionalni poraz u tekućoj sezoni i poruku da se i dalje ništa neće pitati u srpskom fudbalu. Na predlog najvećeg rivala Savez je odredio da se Supeliga Srbije igra sa dva bonus igrača, iako su crno-beli sa još nekolicinom timova bili protiv. Odluka je doneta kao pravni nonsens, pred sam početak takmičenja i sama po sebi ona ni za Crvenu zvezdu, kao najjaču ekipu u ligi, nije u osnovi bila previše značajna. Ali u odmeravanju "mišića" sa klubom iz Humske je značajno dobila na težini i posle prebacivanja loptice između Zajednice i FSS, saopštenja tri strane - veća riba je pojela manju.

Burna konferencija za medije Aleksandra Stanojevića tim povodom, prva u nizu, verovatno je samo probudila duhove bliske prošlosti, koji su mu u drugom mandatu pisali poruke, upućivali pretnje, lepili pogrdne fotografije po centru Beograda. A, pride je i donela spoznaju da trener u tom trenutku ne može da proceni stanje svog tima, niti formu koju je dosegao.

Aleksandar Stanojević, Druženje sa medijima Foto: Nikola Tomić

Tako je bilo pre početka. tako je, čini se, ostalo do trenerovog odlaska. Sezonu je počeo pobedom nad Napretkom, ali je onda došao pomenuti Dinamo iz Kijeva i sa lakoćom razbio Partizan u dva meča kvalifikacija za Ligu šampiona, postigavši čak devet golova u dva meča, a moglo je i više. Preostale su još dve šanse, u kvalifikacijama za Ligu Evrope i Ligu konferencije. No, i laicima je bilo jasno da postojeći tim Partizana jednostavno nema kvalitet, a Stanojević je, čini se, pogrešio što je posle susreta sa Ukrajincima to javno izrekao i verovatno napravio određeni jaz između sebe i fudbalera.

Lugano kao kapisla haosa

Nervoza, usled slabog rezultata, počela je da se širi kao virus, na tim, igrače, stručni štab, klub, navijače i iz toga jednostavno ništa dobro nije moglo da se izrodi. Tim je slavio protiv slabog Jedinstva sa Uba i Železničara u prvenstvu, ali je propustio najveću priliku da se domogne grupne faze u Evropi, jer je posle beogradskog minimalnog poraza od Lugana (0:1), u revanšu uspeo da nadoknadi minus i preokrene rezultat, ali je eliminisan golom u produžetku.

Ivica Kralj Foto: Marko Jovanović

U tom trenutku počelo je da ključa na svim nivoima. Stanojević se prvo zahvalio saradniku u stručnom Radomiru Kokoviću, sa kojim se nije slagao u pogledu postavke igre još od turnira u Moskvi. Potom je insistirao na pojačanjima, a tražio je i da se u klub vrati Ivica Iliev, smatrajući da u Ivici Kralju i Dejanu Rusmiru nema adekvatne saradnike u prelaznom roku. Što je, ruku na srce, bila istina. Usledila je tada i burna konferencija za medije na kojoj je trener crno-belih izrekao neke stvari koje su do tada nisu izgovarane naglas, što je verovatno uzelo danak u nekim događajima koji su usledili.

Još ranije, od početka priprema, postaojao je belodan problem sa Mateusom Saldanjom, koji glavom više nije bio u Partizanu, a incident se dogodio i Aldom Kaluluom posle zamene Francuza na meču u Švajcarskoj, posle čega je on gađao stručni štab flašicom vode, te je izbačen iz tima.

Utakmica sa Gentom, poslednji pokušaj da se Partizan domogne Evrope (u prvenstvu su već počeli da se događaju kiksevi), bio je zapravo poslednji pokušaj da crno-beli, posle godine pauze u evropskim takmičenjima, koliko toliko spasu sezonu, finansije, da već tada ne dođe do promene stručnog štaba, a i da se Uprava spasi. Jer, i onaj "crveni telefon" Milorada Vučelića je u tom periodu, usled sve većeg nezadovoljstva navijača na mečevima, protesta po ulici, Apela za spas bivših igrača - počeo dobrano da krči u slušalici.

Milorad Vučelić Foto: Marko Jovanović

Atmosfera je bila takva da Partizan ni protiv verovatno najslabije ekipe belgijskog Genta u istoriji nije dobacio dalje od dva minimalna poraza i definitivnog oproštaja od Evrope, ali i prilike da u kakvom-takvom miru preživi jesen. Možda javnosti nije poznato, ali Stanojević je posle ispadanja od Belgijanaca, na sopstveno insistiranje, aneksirao smanjenje plate na polovinu, a kasnije, po odlasku iz kluba se odrekao svih zarada.

Umesto toga, tenzija i pritisak su se mogli "seći nožem", Kralj je već u tom trenutku bio bivši, Vučelić i Miloš Vazura su na meti konstantnih kritika i počela je polarizacija u cilju preživljavanja na funkciji. Ipak, kako je kokoška ipak starija od jajeta, razmišljanje tadašnjeg predsednika u smislu: ako tonem ja, tonemo svi, prevagnulo je u krajnjem ishodu.

Neslavan derbi i incident koji nije smeo da se desi

Kovitlac neuspeha u Evropi je dobrano počeo da uzima danak u prvenstvu, usledili su neuspesi sa Vojvodinom, OFK Beogradom, povrh svega i Crvenom zvezdom koja je posle godina posta u Humskoj razbila Partizan sa 4:0. Taj meč sa najvećim rivalom ostaće upamćen po velikoj sramoti u novijoj istoriji kluba iz Humske, ne zbog rezultata i poraza, jer u sportu se pobeđuje i gubi, već zbog pokušaja napada na trenera Partizana od strane sopstvenih navijača.

Po okončanju duela sa Zvezdom, Stanojević je u trenerskoj svlačionici čekao konferenciju za medije, a onda se grupa nazovi navijača zaletela na prozor, polupala stakla i tom prilikom je srča isekla treneru lice. Obezbeđenja, policije, gle čuda, u tom trenutku nije bilo nigde, pojavili su se laganim korakom kada je incident već okončan.

Aleksandar Stanojević Foto: Telegraf
Aleksandar Stanojević Foto: Telegraf

Izašao je Stanojević i takav pred novinare i ceo svet je video šta su "navijači" u stanju da urade čoveku koji je odrastao kao igrač u Partizanu, kao dete kluba, a kao trener pre 15-tak godina doneo neke od najvećih uspeva osvajajući titule i donoseći Ligu šampiona u Humsku.

Bio je to i jasan znak za njega da se povuče sa mesta trenera već isto veče. Takođe i jasan znak čelnicima kluba da ih je ona ruka, koja ih je godinama milovala i negovala u Humskoj, na uštrb svih nezadovoljstava, protesta navijača, kartona jaja, vandalskih činova - pustila niz vodu i da je vreme da se postave novi "igrači". Sa fleksibilnim kičmenim stubom i viškom gela na kosi, ali i tome u sutrašnjem, poslednjem, nastavku...

(Telegraf.rs)

Video: Mijatović otkrio koliki je dug Partizana i do detalja objasnio kome sve crno-beli duguju novac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Roki

    1. januar 2025 | 16:03

    Pa partizan je propao zato sto je uvjek bio slab klub, Zvezda je uvjek za njega bila velesila.

  • Igor Obrenovac

    1. januar 2025 | 15:29

    Vreme smrti, drugi deo. Ma i pegavi tifus je mala maca za ovo šta je Partizan preživeo u poslednjih 13 godina. Zna se zašto je Partizan propao, da ne tupimo olovke ovde. Srećna nova godina, puno zdravlja i sreće svima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA