Gde su i šta rade igrači kojih se Željko odrekao tokom leta: Svima je zajednička jedna stvar
Košarkaški klub Partizan odlučio se na jedan potez koji verovatno nikada nije urađen, da pred početak sezone promene ceo tim zbog isteka ugovora i loših rezultata. Željko Obradović je verovatno jedini trener u Evropi koji takav potez može sebi da priušti, a ono što mnoge interesuje je kako igraju ti igrači posle Partizana.
Neki postavljaju pitanja na temu kvaliteta tih igrača koji su napustili tim, pa kad pogledamo njihove naredne timove možemo videti da većina njih nije u Evroligi, a izuzetak tome su samo: Zek Ledej, Kevin Panter, Alen Samilagić, Ognjen Jaramaz i Pi Džej Doužer koji je u NBA ligi.
Nisu svi uspeli da nađu svoje mesto u nekom drugom timu uprkos iznimnom kvalitetu koji poseduju, a tu govorimo o Džejmsu Naneliju i Frenku Kaminskom koji nisu ostavili dobar utisak prethodne godine u Partizanu, svako na svoj način.
Ko je napredovao?
Možda i najveći skok u odnosu na prethodnu sezonu zabeležio je izvanredni Džejlin Smit, koji je prethodne godine bio na proseku od 6.5 poena, 2.2 skoka i 1.1 asistencije za 18.8 minuta na terenu, da bi ove godine doživeo dastičan porast kod Dejana Radonjića.
U proseku u Bahčešehiru na terenu provodi 28.2 minuta, a prosečno kao prvi bek beleži 13.4 poena, 3 skoka i 5.2 asistencije.
Kod Radonjića nije samo Smit, već i Mateuš Ponitka, koji je kod Željka beležio 6.2 poena, 3.1 skok i 2 asistencije za 17.1 minut na terenu. Sada u Bahčešehiru daje 9.5 poena, 3 skoka i 4.7 asistencija za samo 4.1 minut više u proseku.
Značajan skok u statistici doživeo je i Zek Ledej, koji za samo 1.9 minuta koliko u proseku više beleži na terenu, daje 13 poena, 5.3 skoka i 2.2 asistencije, u odnosu na prošlogodišnjih 10.9 poena, 3.6 skokova i jedne asistencije po meču.
Izvanredne partije beleži i Alen Smailagić, koji za gotovo isto vreme na terenu ubacuje 8 poena, 3.6 skokova i jednu asistenciju, naspram prošlogodišnjih 5.3 poena, 2.1 skoka i 0.9 asistencije, pa se može reći da se fino pronašao kod Andree Trinkijerija.
Ostali igrači koji su poboljšali statistiku:
Aleksa Avramović
Partizan: 11.3 poena, 2.2 skoka, 3.2 asistencije - 18.8 minuta
CSKA Moskva: 14.4 poena, 3.2 skoka, 4.3 asistencije - 21.1 minut
Ognjen Jaramaz
Partizan: 4 poena, 1.5 skokova, 3 asistencije - 16.8 minuta
Baskonija: 6.1 poen, 1.3 skoka, 1.5 asistencija - 15.4 minuta
Danilo Anđušić
Partizan: 10 poena, 1.5 skokova, 1.2 asistencije - 17.6 minuta
Dubai: 10.9 poena, 2.1 skokova, 1.3 asistencije - 20.6 minuta
Kevin Panter
Partizan: 15 poena, 2.6 skokova, 2.6 asistencija - 29 minuta
Barselona: 16.7 poena, 1.9 skokova, 2.8 asistencija - 25.6 minuta
Uroš Trifunović
Partizan: 6.1 poen, 2.9 skokova, 1 asistencija - 20 minuta
Tofaš: 9 poena, 0.7 skokova, 0.9 asistencija - 17.3 minuta
Bruno Kaboklo
Partizan: 8.3 poena, 4 skoka, 0.4 asistencije - 14.4 minuta
Hapoel Tel Aviv: 12.2 poena, 4.3 skoka, 0.3 asistencije - 21.5 minuta
Ko je nazadovao?
Jedini igrač koji ima klub, a beleži daleko manje brojke u proseku nego kod Željka Obradovića je Pi Džej Doužer, koji je u Minesota Timbervulvsina i nema značajnu ulogu. U Partizanu je u proseku igrao 17.5 minuta i za to vreme ubacivao 8.2 poena, 2.7 skokova i 3.4 asistencije. U NBA ligi igra tek 3.8 minuta i to često u "gerbidž tajmu", gde prosečno beleži 1 poen, 0.8 skokova i 0.5 asistencija.
Ostali su Džejms Naneli i Frenk Kaminski koji se uprkos izvanrednoj ulozi i izvanrednim brojkama u Partizana ozbiljno muče da nađu novu sredinu i nastave da igraju košarku profesionalno. U ovu grupu spada i Tristan Vukčević, koji ove sezone još uvek nije zaigrao u Razvojnoj NBA ligi, pa nemamo na osnovu čega da donosimo zaključke.
Neko ko je odigrao svega tri utakmice za Željka, a onda odlučio da ode u Ameriku je Savo Drezgić, koji nastupa za Džordža Buldogse i u tri meča je prosečno igrao četiri minuta, a ubacuje 1.7 poena, jedan skok i 0.7 asistencija.
Kako bi sve bilo jasnije, koristili smo statistiku iz domaćih takmičenja, kako bi izbegli diskusije o velikoj razlici u kvalitetu kontinentalnih takmičenja. Naravno, u obzir se mora uzeti i činjenica da većina tih igrača u svojim novim klubovima ima manje ili više značajniju ulogu, pa samim tim imaju i više prostora da se razigraju.
Ipak, ono što se mora primetiti je činjenica da skoro svi igrači igraju bolje u novim klubovima nego u Partizanu, a o faktorima što je to tako može se opširno diskutovati.
(Telegraf.rs)
Video: Svađa Obradovića i novinarke: Šta treba sada da se predamo i da igramo revijalno? Ja to nikad neću!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Igor Grobar
Svi igraju najbolje od kada su otisli
Podelite komentar
Fgh
Ahaha...kako ste lepo prozvali Zelimira kad vec niko ne sme direktno😉
Podelite komentar
Semajlirane_pufne
Koga je briga sta rade bivsi igraci Hrvatskog Basketaskog kluba?!
Podelite komentar