Da li je utakmica Partizana i Barselone morala biti zaustavljena zbog preminulog navijača?

S. P.
S. P.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 6

Tribina Partizana sinoć je ostala bez jednog člana zbog srčanog udara, a kasnije smrti navijača crno-belih Dragana Ćetkovića. Ovo je potreslo obe strane, pa su se oglasili i Partizan i Barselona, ali i brojni navijači i ljubitelji košarke. A postavlja se pitanje - da li je utakmica morala biti zaustavljena?

Za ovakvo pitanje postoji jasan odgovor, a to je protokol koji mora da se isprati kako bi se na pravila način sve strane ponašale u ovakvoj situaciji. Za slučaj da medicinske ili sigurnosne hitne situacije uključuju publiku, postoji lanac komunikacije koji zaista može dovesti do prekida utakmice, a on glasi ovako:

- Gledaoci moraju obavestiti najbližeg redara, člana osoblja, medicinara iz publike ili policajca

- Informacija dolazi do Menadžera bezbednosti, koji aktivira medicinske/sigurnosne službe

- On dalje stiže do Koordinatora arene i Delegata Evrolige, a oni odlučuju da li postoji osnova da se utakmica prekine.

Delegat dalje:

- Izveštava sudije da prekinu utakmicu

- Izveštava kancelariju delegata i domaći tim

- Dalje se obaveštava spiker da obavesti publiku šta se tačno desilo, a to bi trebalo da zvuči ovako: "Utakmica je prekinuta zbog medicinskog/bezbednosnog incidenta. Molimo vas da ostanete na svojim mestima dok ne dobijete dalja obaveštenja. Hvala vam".

Ukoliko se medicinski ili sigurnosni incident dogodi blizu terena ili na njemu, tako da ometa događaj onda sledi:

- Prekid utakmice

- Koordinator arene izveštava Menadžera za bezbednost i aktiviraju se medicinske, odnosno sigurnosne službe.

Delegat Evrolige po tome dalje radi:

- Izveštava kancelariju i domaći tim

- Spiker hitnom porukom dalje govori isto kao u prethodnoj situaciji.

KK Partizan - KK Barselona navijači Foto: Mileta Mirčetić

Prethodni događaj u Kaunasu, o kome je detaljno pisao "BasketNews", bio je sličan Partizanovom, ali bez letalnog ishoda, pa je navijač kasnije stabilizovan i vratio se kućnom lečenju.

Sve ovo je pokrenulo inicijativu Evrolige da obavesti sve klubove da je potrebno da se posebno obrati pažnja na te protokole.

Potrebno je da za hitne situacije postoje dva vozila hitne pomoći, koja će biti prisutna na dan utakmice. Jedno vozilo je namenjeno za gledaoce, a drugo za timove, a da oba imaju najmanje tri sertifikovana medicinska radnika.

U slučaju da jedno vozilo napusti scenu, drugo mora stići kao zamena i ostati na tom mestu sve do završetka događaja, dok igrači i navijači ne napuste halu u kojoj se utakmica odražala.

Evroliga nije preterano zadovoljna zbog nedostatka hitne pomoći tokom treninga timova, pošto je prema pravilima takmičenja potrebno da postoji jedno vozilo hitne pomoći, za slučaj da neki igrač kolabira, doživi povredu ili bilo šta slično.

Po svemu sudeći, utakmica Partizana i Barselone nije morala biti prekinuta jer se sve desilo na nivou 400, što je daleko od događaja, te ni na jedan način nije uticala na tok meča. Lekarska pomoć je odmah reagovala i prevezla Ćetkovića, a on je kasnije život izgubio u bolnici.

(Telegraf.rs)

Video: Partizanov debitant u Evroligi: "Obradović mi je dao ovo naređenje za Barselonu"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ccc

    14. novembar 2024 | 15:51

    Beskorisno je govoriti ljudima da je jedan život mnogo važniji od pomahnitalih navijača koji troše svoju energiju na još beskorisnije igrače koji nastoje da zadovolje svoj ego, ubacujući loptu u koš. Dajte samo narodu leba i igara,neka ih u tami svesti.

  • sloba delija

    14. novembar 2024 | 15:42

    da

  • нибрС

    14. novembar 2024 | 17:25

    Ништа и нико није вриједан једног јединог људског живота... Саучешће породици...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA