Tajrik i Nilikina su srce Partizana: Ovaj statistički podatak će šokirati Grobare!
Neki igrači Partizana već su osvojili srca navijača, ali toliko se novih stvari na terenu dešava da je nekada teško i za najiskusnije da isprate svaki detalj. Da nam pomogne u tome postoji statistika, a pojavio se jedan impresivan podatak vezano za učinak dvojice prvotimaca - Frenk Nilikina i Tajrik Džons.
Njih dvojica su u Partizan dovedeni sa jasnim planom i idejom da u odbrani donesu potrebnog kvaliteta, a malo je reći da su u tome uspeli, pa ako se pogleda statistika jasno možemo videti koliko crno-beli bolje igraju sa njima na terenu. Odnosno, koliko su rivali nemoćniji kada uparite ovaj dvojac.
Nekoliko statističkih parametara se posebno ističe, a uglavnom su vezani za odbranu, pa ćemo se tako pozabaviti njima.
Defanzivni rejting
Defanzivni rejting (Defensive Rating) meri se kao prosek poena koje tim dozvoljava protivničkom timu na 100 poseda. Ova statistika je korisna jer normalizuje broj poena na osnovu poseda, što omogućava preciznije poređenje između timova i igrača, bez obzira na to koliko su brzo ili sporo igrali.
Kada su ova dvojica na terenu defanzivni rejting Partizana je 103.2, dok bez njih on skače za skoro 30 poena, na 132.2 poena. Što je ovaj statistički podatak manji - to bolje.
"Net" rejting
"Net" rejting (Net Rating) meri se kao razlika između ofanzivnog i defanzivnog rejtinga tima ili igrača, izražena kao broj poena koji tim postiže više (ili manje) u odnosu na protivnika na 100 poseda. Ova statistika pruža ukupan uvid u timsku efikasnost, jer kombinuje i napadački i odbrambeni učinak.
Kada su obojica na terenu ekipa Partizana ima "Net" rejting od neverovatnih +21, što njihovim izlaskom pada na mizernih -15.4. Ovde se razlika više nego jasno vidi i može biti odličan pokazatelj Željku Obradoviću.
"OR%"
Team Offensive Rebound Percentage (OR%) meri se kao procenat dostupnih ofanzivnih skokova koje tim uhvati u odnosu na ukupni broj ofanzivnih i defanzivnih skokova, kada tim šutira.
Kada su obojica na terenu njihov "OR%" iznosi 28.6 posto, dok bez njih, odnosno kada nijedan nije na terenu pada na malih 14.9 procenata.
"eFG%"
Opponent eFG% (Effective Field Goal Percentage) meri se kao modifikovana verzija tradicionalnog procenta šuta, uzimajući u obzir činjenicu da šutevi za tri poena vrede više od šuteva za dva poena. Na ovaj način se tačnije meri efikasnost šuta protivničkog tima, jer uvažava dodatnu vrednost trojki.
Kada su na terenu i Nilikina i Džons ovaj podatak iznosi 46.7 posto, dok je protivnik daleko efikasniji bez njih, pa skače na neverovatnih 61 procenata.
"TOV%"
Opponent TOV% (Turnover Percentage) meri se kao procenat poseda protivničkog tima koji se završava izgubljenom loptom (turnoverom). To je ključni pokazatelj koliko često tim uspeva da natera protivnika na grešku, odnosno izgubljenu loptu.
Sa ovim dinamičnim duom na terenu procenat iznosi izvanrednih 23.7 posto čak i za standarde Evrolige, dok bez njih pada na svega 15.8 procenata.
Zaključak
Iako mnogi vole da kažu da je statistika kao bikini, da mnogo pokaže, ali ne i suštinu, vi na osnovu uve statistike možete jasno videti koliko ekipa drugačije igra sa njima i bez njih na terenu, a taj se podatak ne može slagati.
Naravno, sve ovo važi isključivo za Evroligu i to isključivo za četiri odigrana meča koja smo do sada imali prilike da pogledamo.
Ipak, opet deluje impresivno...
(Telegraf.rs)
Video: Željko Obradović govorio o praznom Pioniru pred Makabi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.