"Pešić je sastavio jednu od najimpresivnijih postava ikad": FIBA analizirala Srbiju pred Olimpijske igre

 
S. J.
S. J.
 
 
Čitanje: oko 4 min.
  • 3

Ističe se da su njih trojica danas superzvezde

Svetska košarkaška federacija (FIBA) je u analizi srpskog tima za Olimpijske igre istakla da Srbija u Pariz šalje "supertim", ali ističe da ogroman pritisak na ekipu može da bude kontraproduktivan u želji da se osvoji olimpijska medalja.

- Pošto je propustila mesto među 12 timova na Letnjim olimpijskim igrama 2020(2021), Srbija se vratila na veliku scenu. Govoreći o povratnicima, ovog puta imaju trostrukog NBA MVP-a Nikolu Jokića koji će im mnogo pomoći. Jokić se vratio u tim, zajedno sa Vasilijem Mićićem, čime su omogućili selektoru Svetislavu Pešiću da sastavi jednu od najimpresivnijih postava ikad, čak i po neverovatno visokim standardima "zemlje košarke". Srbija će u Parizu igrati u grupi C sa Sjedinjenim Američkim Državama, Južnim Sudanom i Portorikom - ističe se na sajtu FIBA.

- Šta ako vam kažemo da su Srbi stigli do finala Svetskog prvenstva 2023, a da su još jači 2024? Ideja je postojala od početka, većina tima dolazi iz generacija rođenih 1994. i 1995. godine, što ih čini doživotnim saigračima, još od dana u raznim omladinskim selekcijama. Sad su tu još dva momka iz tih generacija, jer se vraćaju Vasilije Mićić (1994) i Nikola Jokić (1995). To znači da će trener Pešić imati luksuz da igra sa Jokićem, Micićem i Bogdanom Bogdanovićem zajedno, udružujući njih trojicu po prvi put od Svetskog prvenstva 2019 - nastavlja se u tekstu.

Košarkaška reprezentacija Srbije Srbija - Francuska Nikola Jokić i  Viktor Vembanjama Foto: MOURAD ALLILI / Sipa Press / Profimedia

Ističe se da su njih trojica danas superzvezde.

- Jokić je trostruki MVP NBA lige, Vasilije Micić je dvostruki šampion Evrolige i dva puta MVP Fajnal-fora, dok Bogdanović uvek postane superheroj kad na grudima vidi ispisano SRBIJA. Zvezdana moć je tu, a to nije ni pola priče. Pešić voli da uparuje svoje Nikole velikane, stavljajući Milutinova uz Jokića, dok momci poput Alekse Avramovića, Marka Gudurića i Ognjena Dobrića daju vetar u leđa kad god je potrebno - ističe se dalje.

Dodaje se da u skladu sa srpskim načinom razmišljanja o košarci uvek postoji par momaka koji predstavljaju sledeću generaciju, spremnih da preuzmu odgovornost u budućnosti.

- Nikola Jović i Aleksej Pokuševski su sada najmlađi, nadajući se da bi mogli da budu na istom putu kao i dvojica mladih iz tima 2016. Ta dvojica su bili Jokić i Bogdanović. Ispali su više nego dobro, složili biste se - podvlači se u tekstu FIBA.

Slede zatim pitanja koja FIBA javno postavlja.

- Da li da pričamo o Evrobasketu 2022? Srbija je tad igrala izvanrednu košarku sa donekle sličnim sastavom, ali bez Bogdana Bogdanovića, da bi se potpuno raspala u osmini finala protiv Italije. Da li su ti duhovi sad "stavljeni u krevet"? Ili je Srbija samo bolja kad su očekivanja nešto manja, kao na primer na Svetskom prvenstvu na prošle godine? - pitaju se iz FIBA.

Košarkaška reprezentacija Srbije Srbija - Francuska Nikola Milutinov Foto: MOURAD ALLILI / Sipa Press / Profimedia

Zatim se u analizi FIBA ističe da je uživanje gledati Srbiju kad igra košarku "njenog brenda", kad niko nije statičan, a lopta se kreće brzo.

- Naravno, to je još očiglednije kad igra Jokić, a čini se da je u odličnoj formi. Čak i bolji nego na Evrobasketu 2022, kada je prosečno beležio 21,7 poena, 10,0 skokova, 4,3 asistencije i 1,8 ukradenih lopti za samo 25 minuta po utakmici. Sa trostrukim NBA MVP-om na listi, naravno da postoji nada da bi Srbi mogli da osvoje još jednu olimpijsku medalju. Sve to, a o odbrani nismo ni počeli da pričamo. Pritisak koji Srbija vrši na protivničke bekove je nepodnošljiv - dodaje se u tekstu.

Na kraju se priča o pritisku jer su očekivanja navijača ogromna.

- Pritisak ponekad postaje prevelik za Srbiju. Bili su jedni od favorita za osvajanje Svetskog prvenstva 2019. godine, a završili su kao peti. Oni su očigledno bili favoriti na domaćem terena za pobedu Olimpijskom kvalifikacionom turniru 2020, a izgubili su od Italije u finalu i nisu igrali u Tokiju. Oni su verovatno bili najdublji tim FIBA Evrobasketa 2022, a nisu se plasirali u četvrtfinale. Strah je da kad god postoje velika očekivanja, ona vam slome srce - zaključuje se u tekstu uz dodatak o poslednjim učincima Srbije na velikim takmičenjima.

Učinak Srbije na poslednjih 10 velikih takmičenja: SP 2023: srebro; EP 2022: deveto mesto; OI 2021: nije se kvalifikovala; SP 2019: peto mesto; EP 2017: srebro, OI 2016: srebro; EP 2015: četvrto mesto; SP 2014: srebro; EP 2013: sedmo mesto; OI 2012: nije se kvalifikovala.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Potpuna hiserija nastala kada su igrači Srbije ušli u halu: Kao sav normalan svet seli među navijače

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lucifer

    16. jul 2024 | 18:17

    Bez Bogdana i Jokica nema igre, petrusev zaluto...

  • .....👀

    16. jul 2024 | 17:55

    Najlepse je bilo SP u spaniji kad nas nisu videli da cemo grupu proci svi videli spance i amere u finalu tuces spance na njihovom terenu ko domacine SP i odlazis u finale sa amerima isto prosla godina....borbena ekipa ....sada su ocekivanja veca i dobro je da smo sa amerima u grupi do polufinala finala ne mozemo sa njima posle grupe se sresti to je super

  • Nezni

    17. jul 2024 | 11:24

    Ako ce sa osvoje nesto samo besna odbrana i duboka rotacija puna skakaca atleta koji mogu da izguraju i udave neki napad.U napadu manjak dobrih sutera je veliki problem jer to ne iskoriscava Jokica kome je prostor skuceniji u FIBA kosarci.3 and D krila su nam tanki .Plejevi su sporiji ali barem kreativni Stevan Jovic fali

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA