Ogromna promena jednog pravila oduševila navijače: NBA ukida ono što nervira svakoga
Poslednjih nekoliko godina košarka dostiže neke svoje vrhunce i limite, koje igrači svaki da pokušavaju da pređu, pa se služe raznim načinima.
Vremenom, pogotovo u NBA ligi, napad postaje sve zaštićeniji, a ruke odbrane istovremeno sve više vezane da čuvaju protivnika. Primer u NBA je da se ruke ne smeju koristiti, već se odbrana igra grudima, kao i brojna druga pravila koja otežavaju posao pri defanzivi.
Ipak, igrači i treneri su se dosetili da u tim situacijama mogu nadmudriti protivnika i iskoristiti dekocentraciju sudija u svoju korist. Naravno govorimo o flopingu.
Šta je floping? Kada napadački igrač ima loptu u rukama i krene u prodor ka košu, a pritom odbrana na svaki minimalni kontakt odglumi kao da je bilo mnogo žešće, pa padne i za to dobije faul u napadu - to je floping. Takođe, floping može biti i u napadu, za šta su brojni navijači prozivali Džejmsa Hardena, koji već godinama jednim potezom uspeva da izvuče ogroman broj slobodnih bacanja.
Međutim, za to se postavlja jasno pitanje - kako se rešiti toga? Postalo je sve teže gledati mečeve NBA lige, pošto tih situacija ima sve više, pa su se čelni ljudi i sudijska organizacija dogovorili da to kažnjavaju po novim principima.
"We don't work on flopping."
LeBron echoes Darvin Ham's comments about gamesmanship pic.twitter.com/HPx0DQAj9H— Warriors on NBCS (@NBCSWarriors) May 11, 2023
Za razliku od Evrolige, gde za takvu radnju dobijete tehničku grešku, koja vam kasnije može napraviti problem u slučaju da dobijete još jednu, jer to znači isključenje sa utakmice, NBA se dosetio da to uradi na drugačiji način.
Tehnička za floping neće doprineti isključenju igrača, a treneri neće moći da ospore odluke trenerskim čeledžom. Propuštene odluke sudija mogu rezultirati retroaktivnim kaznama koje počinju od 2.000 dolara.
Liga veruje da će momentalne kazne, kao što su slobodna bacanja, odvratiti igrače od simuliranja faula, pozivajući se na uspeh nedavnih promena pravila u smanjenju prekršaja tokom tranzicije.
Tu se sada postavlja pitanje drugog tipa, da li je ovo još jedan način da se zaštiti napad i da li će liga raditi na tome da popravi određene segmente pravilnika koji služe da ubrzaju igru. Popularizacija Evrolige je počela i u SAD, pa se sve češće mogu videti komentari zadovoljnih gledalaca koji postaju simpatizeri najboljeg evropskog takmičenja, upravo zbog pravila koja čine igru tako različitom.
(Telegraf.rs)
Video: Partizan - Mega: Drama pred poslednjih 10 minuta, crno-beli potpuno nadigrani!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.