Divac je 1990. oteo šahovnicu sinu Ustaše Dinka Šakića? Dara iz Jasenovca probudila duhove prošlosti

 ≫ 
  • 34

Finale Svetskog prvenstva u košarci, 1990. godine u Argentini, pamtiće se po pobedi Jugoslavije, najjačeg evropskog tima svih vremena, ali, nažalost, još više po incidentu koji je prekinuo prijateljstvo dve sportske legende, Vlada Divca i Dražena Petrovića.

Scena kada Vlade Divac otima ustašku šahovnicu iz ruke nepoznatog čoveka, što je kasnije dovelo i do prekida njegovih veza sa Draženom Petrovićem, ostaće zauvek tema o kojoj se priča – na jednoj strani kao o patriotskom, a na drugoj kao nedoličnom i uvredljivom aktu.

Onaj koji je igrao veliku, u stvari možemo reći glavnu ulogu, u svemu tome je Tomas Šakić, čovek koji je uneo hrvatsku zastavu na teren. Upravo je tu zastavu Divac trgao iz njegove ruke, zbog čega se Dražen i naljutio. Čak, to nije bila ni zvanična zastava republike Hrvatske, već zastava NDH, sa prvim belim šahovskim poljima, ista onakva pod kojom su činjeni strahoviti zločini nad srpskim narodom tokom Drugog svetskog rata.

- Zvali su me ljudi iz Australije, Južne Amerike... Videli su zastavu koju nisu smeli da pokažu od 1945. godine - rekao je pre nekoliko godina Šakić u razgovoru za argentinske medije.

Taj gospodin, koji je uneo veliku pometnju, rođen je u Rozariju od roditelja koji su hrvatski emigranti, a mnogi ga povezuju sa zloglasnim ustaškim oficirom iz Jasenovca, Dinkom Šakićem, za kojeg tvrde da mu je čak i otac!

Tomas to nikada nije potvrdio, iako na Vikipediji piše taj podatak. Kada u pretraživaču otkucate "deca Dinka Šakića", pojaviće se upravo njegovo ime.

- Bolje da o tome ne pričamo - rekao je nakon što mu je postavljeno to pitanje.

Evidentna je spojnica između njih dvojice, jer je Dinko Šakić emigrirao u Argentinu 1947. godine, gde je prvobitno bio u Rozariju, a upravo tu je 1949. godine rođen i Tomas Šakić. Kasnije, dok je igrano Svetsko prvenstvo u Argentini, Tomas je živeo u Santa Teresiti, malom mestaštecu blizu Buenos Ajresa, gde je kasnije živeo i Dinko Šakić, upravnik logora Jasenovac.

- Ja sam Argentinac, a ne Hrvat. Rođen sam u Rosariju, imam hrvatsko poreklo, ali sledeće godine ću na Mundijalu navijati za Argentinu. Ja sam čovek koji je nosio hrvatsku zastavu tog dana - kazao je Tomas pre četiri godine u jednom intervjuu naglasivši da je profesor u penziji, a da je nekada bio i novinar.

Prilično lepa sportska priča pretvorena je u svađu dva prijatelja i velika košarkaša kao što su Divac i Petrović, a za to je prevashodno kriv Tomas, dok se sada nalazi i veza sa svirepim ubicom za kojeg nikada nije ustanovljeno da li mu je otac, ali nikada nije ni negirano. Posle filma Dara iz Jasenovca, ponovo su probuđeni duhovi prošlosti o ovom slučaju, i samom poreklu Tomasa Šakića.

Alisa Radaković i Petar Đurđević  film  Dara iz Jasenovca Alisa Radaković i Petar Đurđević kao Dinko i Nada Šakić u filmu "Dara iz Jasenovca"; Printskrin: Youtube

Sam Dinko Šakić je, i pored toga što su bila poznata njegova dela, živeo prilično mirnim životom u Argentini do 1990. godine kada je dao prvi intervju za Feral Tribjun. Četiri godine nakon toga se susreo sa tadašnjim predsednikom Hrvatske, Franjom Tuđmanom, na recepciji jednog hotela u južnoameričkoj državi, a tom prilikom je dao još jedan intervju gde je rekao da bi voleo da je više Srba ubijeno u Jasenovcu i da bi ponovo uradio sve, kao i da spava kao beba i pored počinjenog.

Već 1998. godine, Šakić potvrđuje da je bio na čelu logora u Jasenovcu, ali poriče da je bilo ko tamo ubijen u razdoblju Drugog svetskog rata, te da su svi koji su nestali u stvari umrli od raznih bolesti.

Nakon te emisije koja je emitovana na nacionalnoj televiziji u Argentini, predsednik te zemlje Karlos Menem izdaje naređenje da se uhapsi bivši Ustaša koji nestaje do maja 1998. godine kada biva prebačen u Hrvatsku gde mu se sudilo za nedela.

Šakić je, i pored svega što je radio, bio je praktično zbrinut u zatvoru u Lepoglavi gde je imao televizor, kompjuter, a mogao je da posećuje svoju ženu u staračkom domu nekoliko puta mesečno. Preminuo je 2008. godine u bolnici, a njegova je želja bila da ga kremiraju u Ustaškoj uniformi, što je i učinjeno.

Okoreli Ustaša je imao troje dece, od kojih postoje evidentne poveznice da Tomas jeste jedno od njih, pogotovo ukazuje na to činjenica da je Dinko živeo u Santa Teresiti gde je živeo i čovek koji je izazvao incident nakon košarkaške utakmice.

Dinko Šakić, kojem je decu krstio niko drugi do Ante Pavelić, smejao se na presudi i priči o Jasenovcu, a to prilično boli, imajući u vidu aktuelizaciju te teme novim filmom "Dara iz Jasenovca".

Koliko su istorijske činjenice isprepletane, to vidimo i iz ovoga primera. Izgleda da Tomas nije bio samo običan navijač koji je tek tako dospeo do terena, već je svesno išao da provocira, a imao je i od koga i zlu nameru da nasledi.

Video: Aleksandar Vučić: Dara iz Jasenovca snimljena je na moju inicijativu

(Telegraf.rs)

Video: Dva igrača Partizana ostala posle treninga da vežbaju trojke pred derbi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gaja

    22. februar 2021 | 14:02

    Sva njihova istorija je mrznja prema Srbima i krvolocno ubijanje. Oni druge istorije nemaju i nikad nisu ratovali protiv neke vojske, vec protiv neduznih civila. Na granici sa njima treba da bude zid kakav je Tramp gradio.

  • KB

    22. februar 2021 | 13:40

    A,Drazen Petrovic bijase koje nacionalnosti pa da se ljuti.

  • Zeljko ex JSO

    22. februar 2021 | 14:13

    Sve ih je vatikan smestio,posle nemacke i hrvatske u najfasistickiju zemlju,argentinu!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA