ABA liga preplavljena stranim košarkašima: Domaće snage imaju sve manju ulogu, čemu to vodi?
Nekoliko ekipa ima gotovo čitavu startnu petorku "sastavljenu" od stranaca, ali ima i onih svetlijih primera
Hteli to da priznamo ili ne, sve je manje prostora za domaće košarkaše u ABA ligi. Da li je reč o manjku kvaliteta, njihovoj ceni ili je posredi nešto potpuno drugo, debata ostaje otvorena. Međutim, iz dana u dan postaje jasno da u Jadranu glavnu reč počinju da vode uglavnom strani igrači i da su oni ti koji rešavaju utakmice i stavljaju „tačku na i“.
Ne govorimo ovde samo o Partizanu i Crvenoj zvezdi. Zapravo, rosteri svih klubova izuzev hrvatskog Splita i našeg FMP-a preplavljeni su igračima koji dolaze van ovih prostora. A ništa bolja situacija nije ni u ABA 2 ligi, koja je pri osnivanju naglašavala da će se kroz nju razvijati mladi talenti iz regiona. Ruku na srce, oni tamo imaju solidnu minutažu, ali su neretko u svojim ekipama u nekoj drugoj ili trećoj ulozi.
Pogledamo li rezultate i statistiku samo juče odigranih utakmica, sve će postati daleko jasnije. Na dve od tri utakmice, titulu najefikasnijeg poneo je jedan od igrača koji nije rođen na teritoriji nekadašnje Jugoslavije. Samo je Blaž Mesiček iz redova Splita „spasio“ da u ovoj kategoriji ne upišemo „tri od tri“.
To je najvidljivije na primeru meča između Cedevita Olimpije i Mornara. Osim odličnog Jake Blažiča, u redovima dve ekipe „od naših“ nije imao ko da zablista. Ređali su se tu Pulen, Peri, Braun, Vajthed, Nidam, Džons, Gabrijel, Hopkins i tek onda dolaze Vranješ, Jeremić, Murić, Rupnik, Luković, razume se, sa znatno manjom minutažom i brojem postignutih poena.
Onda možda nije ni čudo što smo prošlog leta na prvenstvima mlađih kategorija imali toliko loše rezultate. Podsetimo, na Evropskom prvenstvu za igrače do 20 godina, Srbija je zauzela pretposlednje mesto i preselila se u „B diviziju“ odakle će morati kako-tako da se „iskopa“. Ni ostale generacije nisu zablistale, pa je 2019. godina prošla bez medalja u mlađim selekcijama. Ove godine je napravljena pauza, zbog svih dešavanja vezanih za virus korona.
I dok je fudbalska Linglong Superliga odlučila da radi očuvanja kvaliteta u mlađim kategorijama obezbedi određen broj mesta za mlađe igrače na utakmicama prvenstva, deluje da bi bilo dobro da u regionalnoj ABA ligi vidimo isto pravilo.
Tek, kada podvučemo crtu, najviše stranaca nalazi se u ekipi Crvene zvezde, ukupno šest, a crveno-bele u stopu prate ekipe Partizana, Zadra i Mornara sa po pet stranaca u zvaničnom rosteru na sajtu ABA lige. Budućnost i Cedevita Olimpija imaju po četiri igrača koja ne dolaze sa ovih prostora, Igokea i Borac imaju po tri stranca, Mega još jednog manje, dok Cibona i Krka imaju samo po jednog. Kao što rekosmo, jedino su se FMP i Split odlučili da se oslone isključivo na „domaće“ snage, odnosno košarkaše samo sa teritorije nekadašnje Jugoslavije.
Pomenuli smo da ništa bolje nije ni u ABA 2 ligi. Trenutno prvoplasirana ekipa Studentskog centra iz Podgorice u svojim redovima ima Flečera Megija i Tajlera Hagedorna, a ne bi bilo na odmet reći da su oni verovatno i ključni igrači u čitavom sastavu. Odmah iza je skopski MZT, koji ima još jednog stranca više, a situacija je identična kao kod Studentskog centra kada je minutaža i uloga u pitanju. Hasani Gravet, Olufemi Oludžobi i Todrik Gočer su imena koja smo uglavnom „čuli“ pri postizanju poena na minulom turniru na Zlatiboru.
Tek trećeplasirana Sloboda iz Užica nema nijednog stranca u ekipi, što je dokaz da se može igrati samo sa domaćim snagama. Ruku na srce, pokušali su i u gradu na Đetinji samo na kratko da angažuju stranca, došao je centar Džimbo Lal, ali je trener Oliver Popović video da tako ne ide i potpuno se posvetio svom mladom timu, kojem je prosek starosti tik iznad 20 godina. A rezultati dovoljno govore – Sloboda ima sedam vezanih pobeda u Košarkaškoj ligi Srbije, a prvi balon ABA 2 lige je završila sa skorom od tri pobede i jednog poraza, onog od Lovćena na samom startu.
Rezultat Slobode je tim veći ako pomenemo da ova ekipa zauzima prvo mesto u Roda Juniorskoj ligi Srbije sa skorom od devet pobeda i nijednim porazom. U timu igraju samo dečaci iz Užica i okoline, a baš takvi uspeli su u Beogradu da pre sedam dana savladaju Partizan i Crvenu zvezdu. Dakle, talenta ima i u manjim sredinama.
Uz užičku Slobodu u drugom rangu na Jadranu nijednog stranog igrača nemaju Zlatibor, Sutjeska i hrvatska Gorica. Ubedljivo najviše ih ima zemunska Mladost, ukupno pet – tu se ističu Trej Dreksel, možda i ponajbolji košarkaš Košarkaške lige Srbije, zatim Kvamejn Mičel i Stefan Gombol. Rekli smo već da MZT ima tri strana igrača, dok po dva imaju Borac iz Banjaluke, Lovćen, Rabotnički i Studentski centar, ostali imaju samo jednog.
I dok će svi po pravilu osuti „drvlje i kamenje“ ka Zvezdi i Partizanu i negodovati zbog činjenice da ne razvijaju mlade košarkaše kroz nastupe u najjačem rangu, očigledno je da prst treba uperiti i prema drugima. Uverili smo se ove sezone u ABA ligi da imamo dovoljno talentovanih igrača, sasvim dobri primeri za to su Filip Petrušev i Marko Simonović iz ekipe Mege, potom Marko Luković u Splitu i tako redom. Ranije su se Borac, Cibona, Zadar, Krka i ostali oslanjali samo na domaće igrače, ali danas je to potpuno druga priča.
Zato je možda baš sada pravo vreme da se zapitamo kuda sve ovo ide. Kakav će biti kvalitet lige kroz nekoliko sezona i da li će nedostatak mladih igrača uticati na to da u ABA ligi bude još veći broj stranaca? Koliko god želeli, da bi i reprezentacija bila dobra i mlađe kategorije moraju da budu dobre, a one teško da mogu da napreduju kroz ovakav sistem.
STRANCI U ABA LIGI
Crvena zvezda – 6
Partizan, Mornar, Zadar – 5
Cedevita Olimpija, Mornar - 4
Borac Čačak, Igokea – 3
Mega Soccerbet – 2
Cibona, Krka – 1
Split, FMP – 0
STRANCI U ABA 2 LIGI
Mladost Zemun – 5
MZT Skoplje – 3
Borac Banjaluka, Lovćen Cetinje, Rabotnički Skoplje, Studentski centar – 2
Helios Domžale, Podgorica, Široki Brijeg, Spars Realway – 1
Sloboda Užice, Zlatibor, Gorica, Sutjeska – 0
(Telegraf.rs)
Video: Zek Ledej iskreno posle pobede: Vratio bih se u Partizan, volim ovu zemlju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
dejan83
Vodi covicevom i ostojinom interesu ! Njima nije cilj SRPSKI igrači i SRPSKA košarka , nego svoj interes i sukob interesa . Oni ne plaćaju porez državi zato sto vode sportske klubove , a izračunaj godišnji porez njihovim firmama pa vidi koliko im je stalo do čega ! Još Čovićeva baba da preuzme neki klub i eto cele porodice da ne plaća porez ni na ime jedne firme! Još plus barataju državnim milionima ovog napaćenog naroda , tuga . Pozzzz
Podelite komentar
🔴🔵⚪
Postacemo njihova razvojna liga, kao NCAA...
Podelite komentar
Alex
ABA liga je politička liga. Totalni promašaj.
Podelite komentar