Zvezda srušila Partizan u triler završnici i napravila korak ka plej-ofu ABA lige!

≫

U veoma bitnoj utakmici crveno-beli izborili važnu pobedu 92:86

Košarkaši Crvene zvezde  pobedili su  Partizan sa 92:86 u meču 18 kola ABA lige.

Zvezdi pobeda znači korak bliže plej ofu jer je sada na pobedu ispred dirketnih rivala u borbi za prva četiri mesta.Trenutno su im konkurencija Primorska, Mornar i Cedevita Olimpija koji imaju isti skor 11 pobeda i 7 poraza dok zvezda ima 12-6.

Posle rezultatske klackalice tokom celog meča, gde su se ekipe smenjivale u vođstvu, na kraju je viđena prava drama.

Ključni momenti meča su bili na 45 sekundi pre kraja kada je Zvezda imala 88:86. Zatim u sledećem napadu Beron promašuje šut, ali i Pejdž na drugoj strani nije bio efikasan.

U sledećem napadu za Zvezdu fauliran je Jagodić Kuridža koji je imao dva bacanja na 37 sekundi pre kraja. Ubacuje oba za 90:86. Tajmaut Partizana.

Crno-beli su krenuli u napad, veoma bitan za njih na ovom meču. Partizan je krenuo u napad, izvrteli su odbranu Zvezde, Jaramaz je ostao sam i promašio trojku na 22 sekunde. Beron je opet uhvatio loptu i odmah je fauliran.

Ubacio dva bacanja za 92:86 na 22 sekunde pre kraja, a Partizan nije uspeo da realizuje napad i Zvezda je pobedila. Junak meča bio je Bili Beron sa 26 poena, dok je Branko Lazić dodao 12.

Ono što je bitno je da Partizan već u sledećem kolu čeka Budućnost dok Zvezda gostuje Mornaru direktnom rivalu za plej -of. Zbog toga je ovaj meč veoma bitan za obe ekipe.

KK Crvena zvezda - KK Partizan Foto: Marko Jovanović

Kako je Partizan imao bolji šut, dao više trojki i izgubio meč?

Sama utakmica je bila prava igra nerava za navijače oba kluba, jer je Zvezda imala u prvom poluvremenu čak 13 poena prednosti 42:29, ali je neverovatno slabom rakcijom u odbrani dozvolila seriju Partizana 13-2 i na poluvreme se otišlo sa egalom 44:42.

Razlog tome može da leži i u činjenici da je Beron, koji je dao 13 poena u prvoj četvrtini, drugu presedeo na klupi. Partizan je to iskoristio, kao i igranje Odža da preko njega napada Zvezdi i stigne rezultat.

U drugom poluvremenu viđena je druga slika. Partizan je sad bio u boljem položaju, imao je prednost 56:62 u 25 minutu, ali se Zvezda vratila na 67:66 i od tada su se ekipe smenjivale u vođstvu gde niko nije imao više od pet poena prednosti.

Treba istaći da je Partizan imao bolji šut za tri poena 44% naspram 36% Zvezde, a bio je bolji i u šutu za dva poena čak 57% ubačenih lopti, dok je Zvezda bila na 46,3%. međutim, problem je bio u slobodnim bacanjima Partizana koji je promaši čak 8 penala (21-29) dok je Zvezda promašila samo jedan 27-28 i tu je ključ pobede Zvezde, koja je imala i čak 14 ofanzivnih skokova ili 8 više od Partizana.

CRVENA ZVEZDA - PARTIZAN 92:86

(25:23, 19:19,23:24, 25:20)

HALA: Pionir:

GLEDALACA: 6.000

CRVENA ZVEZDA: Punter 3, Kuzmić 2, Braun 5,  davidovac 11, Lazić 12, Beron 26 ( 6-10 za dva , 2-5 za tri) Dobrić 1, Gist 7, Jagodić Kuridža 4, Dženkins 9, Odžo 6,  Štimac 6

PARTIZAN: Volden 12, Zagorac 9, Pejdž 13, Gordić 14, Mekadu 4, Jaramaz 13, Veličković 6, Birčević 2, Janković, Tomas 4, Trifunović, Mozli 9

IV ČETVRTINA:

40. MIN: 92:86 KRAJ

39. MIN: 88:86 Drama u završnici Beron promašuje koš, Partizan ima napad. Ekipe su u bonusu i igra se na ivici faula.

38. MIN: 86:82 Beron preuzima inicijativu, dva skoka u odbrani, i onda šut sa poludistance za četiri poena prednosti.

37. MIN: 80:80 Neverovatno neizvestan meč u Pioniru, nijedna ekipe ne može da stekne više od pet poena razlike, koju odmah izgubi.

35. MIN: 78:75 Ne dopušta Zvezda da se odlepe "komšije" već steže odbranu i ponovo vodi. Ulazi se u poslednje minute meča pa je i čvršća odbrana, dosta prekršaja, i manje poena i strpljiviji napadi.

34. MIN: 74:75 Ponovo preokret, ovoga puta u režiji Partizana, koji trojkom Zagorca, a zatim i lakim poenima Gordića preuzima vođstvo.

32. MIN: 72:68 Biće ovo uzbudljiva završnica meča, jer su ekipe u egalu na startu poslednjeg perioda. Međutim, Davidovac pogađa trojku da malo podigne prednost crveno-belih

III ČETVRTINA:

30. MIN: 67:66 Zvezda se vratila i ponovo vodi minimalno, veoma neizvesna utakmica rezultatski.

29. MIN: 63:64 Beron vezuje sedam poena i spasava Zvezdu ponora i veće razlike. Partizan i dalje napada preko Odža koji ne može da parira bržim i nižim igračima.

28.MIN: 56:62 Partizan održava prednost pre svega koristeći brzinu protiv sporog Odža u odbrani. Igraju pik en rol i onda iz mis meča imaju otvoren šut.

25. MIN: 52:57 Trojka Korija Voldena donosi plus 5 za Partizan. Teški momenti za Zvezdu koja ne može da pronađe pravi ritam.

24. MIN: 52:54 Uspela je Zvezda da vrati prednost i ode na četiri poena razlike, ali je odmah primila seriju Partizana od 6-0  uz tri promašena bacanja. Rasplamsala se borba u Pioniru, ekipe igraju brzo sa dosta šuteva, prodora, ekstra dodavanja.

22. MIN: 44:45 Skoro dva minuta bez poena obe ekipe, puno loših poteza, promašenih šuteva , a onda je Jaramaz sa pola terena na isteku napada dao trojku.

II ČETVRTINA: 19:19

20. MIN: 44:42 Serija Partizana se produžila na 13-2 kojom su totalno preokrenuli rezultat. Crno-beli uhvatili napadački ritam i sada stvarno "melju" Zvezdu koja je propustila odličnu priliku. Možda je i "poklon"Šakote da Berona ostavi na klupi celu drugu četvrtinu doprineo da Partizan lakše brani napade crveno-belih.

Beron je nanizao 13 poena za četvrtinu, a onda ostao na klupi, Štimac je u drugoj dao šest, a Odžo 4. Kod Partizana Gordić ima 12, Volden 7, a Pejdž 8 poena.

19. MIN:42:37 Vratio se Partizan. Uspeli su da odbrane nekoliko napada Zvezde, da se konsoliduju u odbrani, ali i da u napadu pronađu rešenja, pa su serijom 8-0 spustili razliku. Zvezda je odlično šutirala trojke 6-13, uz 10 asistencija, dok je Partizan imao 4-11., uz 4 asistencije i 7 izgubljenih lopti.

16. MIN: 42:29 Partizan je bio bez koša dva minuta, a Zvezda je došla do plus 13, posle zakucavanja Davidovca, nakon izgubljene lopte Partizana.

14. MIN: 38:27  Zvezda je stekla osetniju prednost posle odlične odbrane gde su zatvorili sve prilaze košu i šut, i uz dve trojke Lazića i Puntera uz nove poene Štimca koji je sa Dženkinsom "prodao" pik e n rol imaju plus 11.

12. MIN: 30:25 Birčević sa bacanja izjednačuje, ali Dženkins odmah trojkom vraća prednost.  Prvi put na parketu Štimac i Davidovac, koji nisu igrali u prvoj četvrtini. Centar Zvezde u prvom kontaktu preko Mozlija daje koš i primorava Trinkijerija na tajmaut.

I ČETVRTINA: 25:23

10.  MIN: 25:23 Beron ponovo ubacuje sa distance sa neverovatnih 13 poena u prvoj četvrtini. Dosta poena je palo u 10 minuta, ako se ovako nastavi videćemo NBA košarku u derbiju sa preko 100 poena.

9. MIN: 20:18. Timovi se smenjuju u vođstvu sve vreme. Bili Beron je veoma raspoložen za igru protiv Partizana, trenutno pravi problem crno-belima koji ne mogu da reše njegove šuteve i već je nanzao 11 poena.

7. MIN: 10:10 Zvezda je imala 7:3, ali je Partizan serijom 7-0 stigao do vođstva 7:10 da bi Beron trojkom izjednačio. Dosta brzo se igra, bez previše taktiziranja.

3. MIN: 7:6 Kuzmić rešava lagano pod košem zicer, ali uzvraća Veličković sa novom trojkom

2. MIN: 5:3 Gist pogađa trojku odmah na početku meča, njegova prva posle nekoliko utakmica  ABA, ali uzvraća Novica Veličković.  Zvezda je počela u sastavu Braun, ,Beron, Lazić, Gist Kuzmić, a u Partizanu Volden, Zagorac, Jaramaz, veličković i Janković.