Pojavio se grafikon koji pokazuje šokantnu evoluciju NBA lige u poslednjih 20 godina!

 ≫ 
  • 0

Najjača košarkaška liga na svetu menja se iz godine u godinu, evoluira, i ono što vidimo danas je nešto potpuno drugačije od onoga što smo gledali pre dvadeset godina. Najplastičnije rečeno, NBA košarka s početka dvehiljaditih i ova koju gledamo danas su, narodski rečeno, "nebo i zemlja".

Kao dokaz za to sada imamo i sjajan grafički prikaz za koji je zaslužan jedan od najboljih analitičara u NBA Kirk Goldsberi, potpredsednik za strateška pitanja San Antonija Sparsa, vodeći analitičar reprezentacije SAD i istraživač na Harvardu na smeru Socijalnih nauka.

Ovo što vidite iznad je dosad najbolji prikaz dva "univerzuma" košarke, kako se nekada igralo i kakve su tendencije poslednjih godina u NBA kada je reč o stilu igre i pre svega selekciji šuta.

Najočigledniji primer je šut za tri poena, koji je danas udarna napadačka opcija gotovo svake ekipe, ali pre dvadeset godina nije bilo tako. Šutiralo se gotovo trostruko manje u proseku po utakmici za tri poena, taktički se više vodilo pažnje na unutrašnjoj igri, a i šutevi sa poludistance su bili jedna od osnovnih odlika svakog tima.

Danas, pomenuta kategorija šuteva je "u izumiranju", što se najbolje i vidi na pomenutom grafikonu na kojem su "vruće" pozicije za šut grupisane isključivo van linije za tri poena i striktno u reketu, dok su ostale pozicije praktično zanamarene.

Za ovakav trend koji je naročito u zamahu poslednjih nekoliko godina "kriva" je pojava "spleš braće" Stefa Karija i Kleja Tompsona čiji je stil igre postao novi standard. Kako je Golden Stejt započeo dominaciju, tako su i ostali klubovi, u nameri da pariraju Voriorsima, polako počeli da usvajaju igru koju su "patentirali" bivši šampioni.

Danas, zbog njih, postoji čitav niz timova koji tokom meča ispale i do 40 trojki, u čemu Hjuston najviše prednjači predvođen Džejmsom Hardenom.

Kolika je razlika između ondašnje i sadašnje igre svedoči i podatak da je, recimo, nekada najbubojitiji Trojkaš Rej Alen u svoje vreme imao 3.3 ubačene trojke po meču, a pomenuti Harden danas 5.3.

Trend koji je danas u ligi ne mimolilazi ni centre, koji takođe moraju da se prilagođavaju, pa tako imamo plejadu visokih igrača koji neretko ubace po koju trojku. Nedavno se desilo i nešto što je do juče bilo nezamislivo: bivši najbolji centar lige, nekada neprikosnoveni gospodar reketa Dvajt Hauard bacio je u delirijum navijače Lejkersa pošto je ubacio šut za tri.

Boban Marjanović, Bruk Lopez odavno, kao i Džoel Embid takođe, su samo neki od centara koji se izvlače na šuetve za tri poena, i to ne zato što su to iznuđene situacije, već kreirane akcije baš za njih.

(Telegraf.rs)

Video: Da li je Mega oštećena u završnici meča sa Partizanom, svi pričaju o potezu Vašingtona

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA