Hrvatski košarkaš uzima Draženov broj u Portlandu: Hoću da uradim ono što on nije uspeo!

 
 ≫ 
  • 4

Mario Hezonja je predstavljen u Portland Treilbelejzerisma, a imao je samo jednu želju

Dražen Petrović u dresu Portlanda Foto: Guliver: Ken Levine/Getty Images

Krilni igrač hrvatske košarkaške reprezentacije Mario Hezonja, je odlučio da u Portland Trejlblejzersima nosi broj 44, koji je pripadao tragično stradalom košarkaškom velikanu Draženu Petroviću.

Taj broj Petroviću nije doeno neku sreću u Portlandu jer je uglavnom sedeo na klupi, a stigao je u NBA kao najbolji evropski igrač ikada. U uigranoj starnoj postavi Portlanda u kojoj su bili Klajd Dreksler i Teri Porter, najbolji evropski igrač je bio prinuđen da igra prosečno 12 minuta po utakmici, što mu je omogućilo da postiže 7,4 poena po utakmici.

- Mislim da bi to uradio i svaki drugi Hrvat. Nosiću njegov broj i narukvice kako bih mu odao počast za sve što je uradio. Želim da uradim sve ono što on nije mogao - rekao je Hezonja na predstavljanju.

Inače, početak sezone 1990-1991 je doveo Petrovićevo nezadovoljstvo do vrhunca, pošto je njegova minutaža pala na 7,4 minuta po utakmici. Na njegov zahtev, posle 38 utakmica u sezoni (od kojih u 20 nije ni igrao), u razmeni tri tima je prešao u Nju Džerzi Netse.

mario hezonja Foto: youtube/printscreen/GD's Latest Highlights

Tamo je odmah odgovorio na povećanu minutažu (20,5 minuta po utakmici), postižući prosečno 12,6 poena u 43 utakmice za Netse. Odmah je uzeo broj 3 kako bi sklonio maleriozni 44 iz vida.

Prva kompletna sezona sa Netsima je bila neverovatna: Nije propustio nijednu utakmicu, postizao je prosečno 20,6 poena za 39,9 minuta na parketu i bio je prvi među bekovima po uspešnosti šuta iz igre (51%), dokazao se kao vođa tima i proglašen je za najkorisnijeg timskog igrača.

Video: Legendarni košarkaš Zvezde: Draženu Petroviću sam predvideo 1990. šta će mu se desiti

Još važnije, njegovi uspesi su se preneli na uspeh tima, pošto su Netsi zabeležili 14 pobeda više nego prethodne sezone i stigli su do plej-ofa. Sledeće sezone 1992-1993 Petrović je poboljšao svoj prosečni učinak (22,3) i ponovio je odličan procenat šuta za tri poena od prošle sezone (45%), a opet je bio najbolji među bekovima po uspešnosti šuta iz igre (52%).

Američki mediji su ga izabrali u treću NBA postavu za tu sezonu. Međutim, neuspeh da se izbori poziv za Ol-Star utakmicu 1993. je došao kao veliko razočarenje za Petrovića; on je bio jedini među prvih 15 strelaca te sezone koji nisu dobili pozivnicu.

Iste godine dok se sa selekcijom Hrvatske spremao za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj poginuo je u saobraćajnoj nesreći 7. juna

(Telegraf.rs)

Video: Stojković: Znali smo da će poslednje dve utakmice biti odlučujuće

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aco vasiljevic

    2. oktobar 2019 | 23:21

    Da zivis jos 200 godina neces se ni pribliziti Drazenu.

  • JS

    2. oktobar 2019 | 21:57

    Poleteo decko. Ne zna da Drazena bas ne mogu tako lako dostici. Bio je jedinstven. A za ovoga, sta reci...

  • Jogogo

    3. oktobar 2019 | 06:28

    Pa Drazen je bio Srbin,a i nećeš ga dostići tri života da živiš!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA