Hrvatski košarkaš uzima Draženov broj u Portlandu: Hoću da uradim ono što on nije uspeo!
Mario Hezonja je predstavljen u Portland Treilbelejzerisma, a imao je samo jednu želju
Krilni igrač hrvatske košarkaške reprezentacije Mario Hezonja, je odlučio da u Portland Trejlblejzersima nosi broj 44, koji je pripadao tragično stradalom košarkaškom velikanu Draženu Petroviću.
Taj broj Petroviću nije doeno neku sreću u Portlandu jer je uglavnom sedeo na klupi, a stigao je u NBA kao najbolji evropski igrač ikada. U uigranoj starnoj postavi Portlanda u kojoj su bili Klajd Dreksler i Teri Porter, najbolji evropski igrač je bio prinuđen da igra prosečno 12 minuta po utakmici, što mu je omogućilo da postiže 7,4 poena po utakmici.
- Mislim da bi to uradio i svaki drugi Hrvat. Nosiću njegov broj i narukvice kako bih mu odao počast za sve što je uradio. Želim da uradim sve ono što on nije mogao - rekao je Hezonja na predstavljanju.
Inače, početak sezone 1990-1991 je doveo Petrovićevo nezadovoljstvo do vrhunca, pošto je njegova minutaža pala na 7,4 minuta po utakmici. Na njegov zahtev, posle 38 utakmica u sezoni (od kojih u 20 nije ni igrao), u razmeni tri tima je prešao u Nju Džerzi Netse.
Tamo je odmah odgovorio na povećanu minutažu (20,5 minuta po utakmici), postižući prosečno 12,6 poena u 43 utakmice za Netse. Odmah je uzeo broj 3 kako bi sklonio maleriozni 44 iz vida.
Prva kompletna sezona sa Netsima je bila neverovatna: Nije propustio nijednu utakmicu, postizao je prosečno 20,6 poena za 39,9 minuta na parketu i bio je prvi među bekovima po uspešnosti šuta iz igre (51%), dokazao se kao vođa tima i proglašen je za najkorisnijeg timskog igrača.
Video: Legendarni košarkaš Zvezde: Draženu Petroviću sam predvideo 1990. šta će mu se desiti
Još važnije, njegovi uspesi su se preneli na uspeh tima, pošto su Netsi zabeležili 14 pobeda više nego prethodne sezone i stigli su do plej-ofa. Sledeće sezone 1992-1993 Petrović je poboljšao svoj prosečni učinak (22,3) i ponovio je odličan procenat šuta za tri poena od prošle sezone (45%), a opet je bio najbolji među bekovima po uspešnosti šuta iz igre (52%).
Američki mediji su ga izabrali u treću NBA postavu za tu sezonu. Međutim, neuspeh da se izbori poziv za Ol-Star utakmicu 1993. je došao kao veliko razočarenje za Petrovića; on je bio jedini među prvih 15 strelaca te sezone koji nisu dobili pozivnicu.
Iste godine dok se sa selekcijom Hrvatske spremao za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj poginuo je u saobraćajnoj nesreći 7. juna
(Telegraf.rs)
Video: Stojković: Znali smo da će poslednje dve utakmice biti odlučujuće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aco vasiljevic
Da zivis jos 200 godina neces se ni pribliziti Drazenu.
Podelite komentar
JS
Poleteo decko. Ne zna da Drazena bas ne mogu tako lako dostici. Bio je jedinstven. A za ovoga, sta reci...
Podelite komentar
Jogogo
Pa Drazen je bio Srbin,a i nećeš ga dostići tri života da živiš!
Podelite komentar