Mama, probudi me u 7 i ostavi par dolara: Neverovatna priča siromašnog dečaka koji je postao velika NBA zvezda!
Ovo zvuči kao početak filma "He got the game" čuvenog Spajka Lija, u kome je glavnu ulogu imao NBA igrač Rej Alen, dok mu oca koji je u zatvoru igra Denzel Vošington.
Ali nije, ovo je zapravo istinita priča sa ulica Los Anđelesa iz devedestih godina prošlog veka u kome je jedan od milion dečaka crne amerike pronašao svoj put kroz izazove droge i kriminala i došao do najvećih visina.
Reč je o plejmejkeru Hjustona Džejmsu Hardenu, momku koji je pokazao da je naporan rad dovoljan da dosegnete zvezde u sportu kojim se bavite.
Ulice u komšiluku u kom je odrastao a gde su odrasle i sestre Serena i Venus Vilijams, bile su pune bandi, droge, svakodnevnih opasnosti, kriminala. Da bi ga spasila od negativnog uticaja i zadržala porodicu na okupu, majka Mondža Vilis ga je grčevito usmeravala ka sportu, ka košarci. Delom jer je morao zbog obaveze prema majci, a delom jer je voleo, Džejms Harden je po ceo dan jurio za loptom.
U srednjoj školi je bio solidan šuter, ali je bio spor, fizički slabiji u odnosu na većinu vršnjaka, i nije bio među prvim opcijama u timu. Ipak, nije odustajao od svog sna. Da jednog dana zaigra u NBA.
MAMA, JEDNOG DANA BIĆU ZVEZDA
Jedne noći je napisao majci poruku na papiru „Probudi me u 7 ujutro i ostavi mi par dolara. Sačuvaj ovu poruku. Jednog dana biću zvezda“.
Bio je odlučan da popravi nedostatke i trenira više nego ikada. Od tada je krenuo i njegov ubrzani košarkaški razvoj. Sve više je ličio na svog uzora, čuvenog Argentinca Emanuela Đinobilija, prepoznatljivog po „Eurostepu“. To je potez kada u prodoru ka košu igrač sporo krene na jednu stranu, a onda brzo pređe na drugu i završi ga poenom. Usavršavao ga je iz godine u godinu.
Ubrzo je sa srednjom školom osvojio nacionalni šampionat, gde je bio među vodećim igračima i sebi je odškrinuo vrata ka koledž košarci. U dresu Arizone počeo je da beleži partije koje su ga sve više isticale u prvi plan. Ali, pored samopouzdanja, rasla je i njegova brada.
- Počeo sam da je puštam u drugoj godini fakulteta. Delovao sam starije, to je jedan od razloga što mi se taj imidž dopadao. Ali, u početku je to bila neka tinejdžerska lenjost. Posle je rasla i rasla, dok se jednog dana nisam pogledao u ogledalu i rekao sebi kako mi super stoji. I ostavio sam je.“
Izabran je za trećeg pika na draftu. Kačket na glavi na ceremoniji bio je sa logom kluba Oklahoma Siti Tander. San se pretvarao u stvarnost.
U prve dve seniorske sezone, trudio se da iskoristi svaki trenutak u igri, u koju je ulazio isključivo sa klupe. Sa Vestbrukom i Durentom činio je sjajne stvari na parketu, ali pored njih nije mogao da bude u prvoj petorci. Sve dok ga jednom trener nije pozvao i pitao da li želi da bude starter.
- Odgovorio sam da ne želim, jer tim ima dobru hemiju takav kakav jeste. Moja uloga je bila da ulazim sa klupe i pomažem momcima, i nisam želeo da narušavam odnose i ritam koji smo imali. - rekao je Harden.
Proglašen je za najboljeg šestog igrača u NBA i pomogao je ekipi da dođe do NBA finala.
Magija u Oklahomi je trajala dok ga vlasnici Tandera nisu trejdovali u Hjuston. Učinili su to tek tako, bez prethodne najave. Bio je to šok za Hardena, koji je imao planove da nastavi sa pobedničkim pohodima sa Vestbrukom i Durentom. Ipak, morao je da krene u novo poglavlje.
Od šestog čoveka, postao je prva zvezda franšize iz Teksasa. Raketa je bila lansirana 31. oktobra 2012. Čak 37 poena i 12 asistencija ostvario je na prvoj utakmici, a 45 poena ubacio je na drugoj.
„Tada sam znao da sam na pravom mestu, i da je prelazak u Hjuston bila dobra opcija.“
Počeo je nemilosrdno da „cepa mrežice“. Ali, baš kao i u Oklahomi, izdvajala ga je nesebičnost i želja da bude timski igrač, a ne solista. Uostalom, još od Nejta Arčibalda iz sezone 1972-73, ili legendarnog Oskara Robertsona, u NBA ligi se nije desilo da jedan košgeter, poput Hardena, bude u isto vreme i među najuspešnijim asistentima. U proseku zvezda Hjustona beležio je 11.2 dodavanja po utakmici, ali i 28.9 poena po meču.
Postao je All star igrač, ali i superstar van terena. Brada mu je pomogla da postane prepoznatljiv, da bude brend. Život mu se skroz promenio. Ljubitelji košarke širom sveta, ne samo u SAD, počeli su da ga obožavaju i prate na svakom koraku. Potpisao je i ugovor na 200 miliona dolara sa poznatom kompanijom za proizvodnju sportske opreme i postao jedan od najplaćenijih igrača planete.
- Izazov je da iz godine u godinu izlazim sve bolji i bolji na parket. To je moja obaveza prema klubu, saigračima, publici, prema sebi samom. Ali, borim se i verujem u sebe. Mnogo radim na određenim detaljima - kaže Harden.
Džejms Harden je izabran za MVP u NBA ligi prošle sezone, šest puta je učestvovao na All star mečevima, bio je četiri puta u idealnom timu lige, imao je najviše asistencija u NBA (2017), bio je prvi poenter (2018), dva puta je igrao za reprezentaciju SAD i u oba navrata je osvajao zlato - 2012. na Olimpijskim igrama u Londonu i 2014. na Svetskom prvenstvu.
U januaru 2017. u pobedi protiv Njujorka 129:122 Harden je postavio rekord u NBA ligi - postigao je 53 poena (5/13 za dva, 9/13 za tri, 16/18 sl. bacanja) i imao 17 asistencija i 16 skokova! Niko nikada nije napravio tripl-dabl učinak sa više od 50 postignutih poena i 15 i više skokova i asistencija, a „Brada“ se izjednačio i sa Viltom Čemberlenom kao košarkaš koji je postigao najviše poena u „pravljenju“ tripl-dabla (53).
Sve to ovih nedelja nedostaje Hjuston Rokitsima, koji bez Hardena u timu ne mogu da dođu do pobede, uz čak šest poraza na startu NBA sezone. Svi zato nestrpljivo čekaju povratak „Brade“, jer on donosi trijumfe. Rezultate. Radost navijača. Rekorde
(Telegraf.rs)
Video: Bolingi ušao na teren nakon više od godinu dana!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sin jedinac
Mama ostavi mi sto kinte da kupim hleb i paštetu, kad izađem na kladionici vratiću ti
Podelite komentar