
Zašto mladi srpski košarkaši odlaze u Ameriku na koledž? Mogu dosta da zarade, otrkivamo šta su to NIL ugovori
Nije uopšte čudno što sve više mladih srpskih košarkaša donosi odluku da doživi "američki san" i otputuje preko Atlantskog okeana na svom karijernom putu. Uostalom, najbolji košarkaš Crvene zvezde ove sezone, Filip Petrušev bio je deo Gonzage u NCAA, a Uroš Plavšić je svoje ime pre nastupa za nacionalni tim Srbije gradio takođe na Tenesiju.
I ove sezone bilo je srpskih košarkaša na američkim koledžima, doduše ne toliko koliko ranijih godina, pa smo tako između ostalog gledali Lazara Stefanovića na UCLA, Viktora Mikića na Floridi, Mihaila Boškovića na BYU... Ali taj trend bi mogao da se promeni u sezoni koja dolazi.
A može se reći da se to već i te kako vidi, jer mnogi univerziteti u Sjedinjenim Američkim Državama uveliko "kaparišu" igrače iz Evrope za narednu sezonu, koja će biti prva u kojoj će biti omogućeni takozvani NIL ugovori. To uprošćeno znači da u koledž košarci više neće nastupati samo "puki" amateri, kao što je to bio slučaj do sada, već će igračima biti omogućeno da zarade sasvim ozbiljne svote novca.
Zapravo, daleko veće od onih koji bi im se, u tim godinama, nudile u evropskoj košarci.

Šta su to NIL ugovori?
Pre svega treba znati da je NIL skraćenica od tri engleske reči - Name, Image, Likeness (ime, slika, dopadljivost) i ugovor predstavlja način kroz koji koledž sportisti u Sjedinjenim Američkim Državama mogu da dobiju finansijsku kompenzaciju, a na osnovu marketinga i drugih promotivnih aktivnosti.
U prevodu, košarkaši koji ubuduće budu nastupali u NCAA na osnovu NIL ugovora imaju pravo na deo zarade od deljenja autograma, promovisanja proizvoda, objava na društvenim mrežama. Međutim, ovo i dalje ne znači da koledži direktno mogu da plaćaju igrače ili da nude neke vrste benefita.
Sve u svemu, NIL ugovori su osmišljeni na taj način da igrači i dalje budu predstavljeni kao amateri u NCAA, a da mogu da zarađuju kao profesionalci. Pravila još nisu toliko detaljno razrađena i variraju od savezne države do savezne države, mada prvo pominjanje ovih ugovora datira još iz prve decenije ovog veka, kada je potegnuto pitanje da li koledž igrači treba da budu plaćeni.
Trenutna pravila kažu da košarkaši sada mogu da budu uključeni u promotivne aktivnosti koja su u skladu sa zakonom savezne države u kojoj se koledž nalazi i da mogu da koriste posrednika u tom poslu. Znajući da je američko tržište ogromno i da je NCAA u poslednjih nekoliko godina postao čak i praćeniji od NBA lige, te da su dvorane krcate, posebno tokom Martovskog ludila, ne čudi što će igrači moći da dobiju i deo svog kolača.
Iako se na prvi pogled čini da će novac pripasti samo onima koji se nalaze na samom vrhu kolača i koji pretenduju da budu među prvim pikovima na draftu ili imaju drugi potencijal, istina je da će svima biti omogućeno da zarade i do nekoliko stotina hiljada dolara.

Koji su to srpski košarkaši već krenuli putem koledža kroz NIL?
Pre nekoliko sedmica, mladi košarkaš Partizana, koji je nastupao na pozajmici u Metalcu iz Valjeva, Aleksa Dimitrijević odlučio se da ode na turneju po Americi, kako bi pronašao koledž koji mu najviše odgovara. Nakon obilaska tri škole, odluka je pala na Krejton, gde će mu društvo praviti i crnogorski igrač, Fedor Žugić, nekadašnji košarkaš Budućnosti.
Tokom jučerašnjeg dana, objavljeno je kako je i jedan od najboljih košarkaša Mege, Mihailo Petrović dogovorio saradnju sa Ilinoisom, a tamo već imamo pravu malu balkansku koloniju, jer su u timu već Zvonimir i Tomislav Ivišić, hrvatski blizanci, kao i crnogorski košarkaš David Mirković, koji će do kraja ove sezone nastupati za SC Derbi.
Još par igrača Mege je krenulo NCAA koledž putem, pa je Andrija Jelavić završio u Kentakiju, dok je Timotej Malovec odlučio da se obaveže na vernost Majamiju.
(Telegraf.rs)
Video: Jokić gledao jedan od najboljih poteza koji ćete videti u skorije vreme
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.