Prizvali papu u pomoć, uzeli prvu titulu u 104 godine dugoj istoriji, pa krunisali fudbalera u kralja!
Ekipa iz Bjalistoka ima vrlo zanimljivu istoriju
Mnogo lepih priča je ispisano tokom još uvek aktuelne sezone u evropskom fudbalu. U ligama petice dobili smo svežinu na samom vrhu, druge zemlje su nam priredile zanimljive borbe za titulu, poput Grčke ili Danske, dok su nam Poljaci po navici podarili novog šampiona.
Fudbaleri Jagjelonije su godinama unazad bili u vrhu tamošnjeg fudbala, poslednjih sezona su malo kuburili sa rezultatima, ali su konačno dočekali da stanu na tron po prvi put u 104 godine dugoj istoriji kluba!
Pobedom protiv Varte iz Poznanja rezultatom 3:0 prethodnog vikenda uspeli su da se održe na liderskom mestu ispred Šljonska i tako otišli korak više u odnosu na 2017. i 2018. kada su završavali na drugom mestu.
Navijači u Poljskoj su na njima svojstven način dočekali ovaj istorijski momenat i treći pehar u istoriji, nakon Kupa i Superkupa Poljske iz 2010. godine. Uleteli su na teren, slavilo se u Bjalistoku i do zore te noći, a nekoliko dana kasnije usledilo je i interesantno fotografisanje klupske legende.
Legenda kluba Hesus Imas je postao rekorder po broju datih golova u Ekstraklasi za tim (67 na 155 mečeva) zbog čega je posle meča krunisan u kralja i to po ugledu na čuvenu dinastiju Jagelona, po kojoj klub nosi naziv. Obukao je kraljevsko odelo i pozirao je sa fudbalskom loptom.
Španac je tako samo široj javnosti u Evropi ukazao na poreklo imena koje je klub usvojio još 1932. godine, dvanaest godina nakon osnivanja. Jageloni su bili dinastija koja je najpre dobila ime po kadetskom ogranku litvanske dinastije Gediminids, koja je bila direktno povezana sa uspostavljanjem poljske krune i promocije Vladislava Drugog Jagjela u kralja 1386. godine.
Grad Bjalistok smešten na severoistoku Poljske je prepun istorijskog blaga i bogatstava i broji oko 300 hiljada stanovnika, a mnogi od njih bi vam rekli da im je u postizanju cilja ove godine pomogao i sam papa Franja, koji je uslikan sa dresom kluba, koji mu je uručio neko od ljudi prilikom posete Vatikanu.
Jagjelonija već ima iskustvo nastupa u Evropi, ali će sada konačno učestvovati u kvalifikacijama za Ligu šampiona. Tu ipak postoji jedan manji problem, koji bi trebalo prevazići, a mediji su pisali o tome prethodnih dana. Najbliži aerodrom je tek u Varšavi, udaljen od njih 210 kilometara, što je deset više od UEFA regulative, međutim to ne bi trebalo da ih odvoji od domaćeg terena. Ako iz Evropske kuće fudbala imaju imalo sluha i osećaja.
Dodaćemo i da je u osvajanju pehara učestvovao i jedan fudbaler sa srpskim i nemačkim pasošem, rodom iz Prijepolja. U pitanju je Zlatan Alomerović, čiji roditelji su 1999. otišli put Nemačke, gde je i odrastao i do 24. godine nastupao kao golman Borusije Dortmund. Karijera ga je kasnije vodila od Kajzerslauterna i Korone Kjelce do Lehije i najzad Jagjelonije.
Ukoliko vas put nekada nanese do Bjalistoka, po mogućustvu ovog leta, obavezno posetite stadion i nećete se pokajati. Atmosfera je uvek na zavidnom nivou.
(Telegraf.rs)
Video: Stojković: Svi igrači zdravi što je najvažnije, motivacija na izuzetno visokom nivou
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.