Ispravka: Bombardovanje NATO 1999. nije se zvalo "Milosrdni anđeo"

 
S. T.
S. T.
 
 ≫ 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Danas se obeležava godišnjica od početka NATO bombardovanja SR Jugoslavije

Tog 24. marta 1999. godine pao je mrak na SR Jugoslaviju. NATO alijansa "zasula" je bombama našu zemlju, u akciji koja je odnela preko 2.500 života, među kojima je bilo i 79 dece.

Posledice ove protivpravne akcije bile su nesagledive. Načinjena šteta merila se milionima dolara, a ni 25 godina kasnije niko ne zaboravlja šta se dešavalo na proleće te 1999. godine.

Mnoge poznate ličnosti iz naše zemlje, koje su bile priznate u svetu, pokušavale su da utiču na međunarodnu zajednicu da obustavi bombardovanje. Među njima je bio i sada pokojni Siniša Mihajlović.

Legendarni fudbaler i trener je tada tražio od Italijana na razne načine da prekinu sa akcijom u našoj zemlji.  Svojevremeno je radio sve što je bilo u njegovoj moći da utiče na javno mnjenje.

- Tokom tog bombardovanja mi smo pokušavali na neki svoj način da doprinesemo i da promenimo malo mišljenje tih ljudi koji su pričali loše o Jugoslaviji, Jugoslovenima i Srbima. Iskoristili smo tu našu popularnost, igrajući fudbal imali smo mogućnost da sazovemo konferencije za štampu i da idemo na televizije, da na neki način prikažemo pravu istinu - govorio je tada Miha.

Posebno se pamti utakmica Milana i Lacija, kada su svi igrači Lacija obukli majicu na kojoj je pisalo "Peace, no war" ("Mir, ne rat").

- Kada smo igrali prvu utakmicu protiv Milana svi igrači Lacija su obukli majicu 'Peace, no war'. Svi su bili uz nas, da tako kažem - rekao je Miha.

Između ostalog Mihajlović je tražio da ga lično prime i neki od najviših političkih zvaničnika Italije.

- Imao sam veliku potrebu da važnim ljudima u Italiji, odakle su poletali avioni da bombarduju Jugoslaviju, kažem da je to što čine neopravdano prema mom narodu. Lično sam zatražio prijem kod sekretara italijanske vlade Minotija i premijera D'Amate. Moja jedina molba njima upućena bila je 'Šta vlada Italije može da učini da se to bombardovanje smiri?' Ono što je sigurno, bio sam primljen odmah. Nisam bio iznenađen, jer znao sam kolika je moja popularnost u Italiji. Razgovarali smo sat vremena i dobio sam jedan iskren odgovor. Premijer D'Amata rekao mi je da su oni protiv bombardovanja, ali i da su nemoćni, jer Italija je članica NATO-a. Ono što mogu da tvrdim, jeste da je većina naroda u Italiji bila protiv bombardovanja naše zemlje - rekao je Mihajlović u velikom intervjuu za NIN daleke 2000. godine.

*Napomena: Telegraf je u ovom tekstu naveo da je NATO akcija nosila naziv "Milosrdni anđeo", iako ona nikada zvanično nije nosila to ime. Izvorni tekst je naknadno izmenjen u skladu sa novim informacijama i proverenim činjenicama u skladu sa recenzijom Raskrinkavanja.

(Telegraf.rs)

Video: Milojević: Mladi su osetili šta znači Marakana

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA