Ovako će izgledati fudbalska Superliga: Znači li ovo da će UEFA takmičenja otići u zaborav pod nogama bogatih?

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Gotov je najveći spor koji se dogodio u fudbalu, FIFA i UEFA su izgubile svoj spor protiv Superlige, što znači da se ovo takmičenje konačno može osnovati bez ikakvih prepreka i da će to biti liga najbogatijih klubova, što je prvobitno stopirano od strane upravo dve većnapomenute organizacije.

Međutim, sud u Luksemburgu je doneo prevagu, a i obrazložio je svoju odluku.

- Pravila FIFA i UFA, koje nalažu da svaki projekat o novom fudbalskom takmičenju, kakva je i Superliga, mora da dobije njihovu autorizaciju, i koja pod pretnjom sankcija zabranjuju klubovima i igračima da u njima učestvuju, jesu nelegalne - navodi se u obrazloženju.

Sada, samim tim što je Superliga na pomolu kada je reč o osnivanju, pravo pitanje jeste i kako će to sve da funkcioniše.

Promenjen jeste sistem, a pronađeno je i neko rešenje za one malo siromašnije ekipe. Treba istaći i da se očekuje napor iz najvećih liga sveta, međutim, sve je to još na dalekom štapu.

Objašnjeno je sve i kako bi trebalo da izgleda u praksi, a to kreće od podele na tri lige - Liga zvezda, Zlatna liga i Plava liga.

Liga zvezda

Najviše liga jeste ona "Liga zvezda", gde bi se našlo 16 klubova, koji su podeljeni po osam timova, što donosi novih 14 utakmica za svakoga, a ne bi se kalendar se ne bi menjao, jer će i Liga šampiona imati sličan sistem, od garantovanih 10 utakmica, ali i kasnije kroz baraž. Grupa bi bila na programu od septembra do aprila, a u četvrtfinale bi išle po četiri najbolje ekipe.

Dva najgora tima bi ispala u Zlatnu ligu, što znači da bi moglo da se zanemari i potpuno domaće prvenstvo, jer im je dovoljno da budu u 14 najboljih kako bi ostali u eliti.

Zlatna liga

Drugi rang je jednostavan, isti sistem takmičenja kao i liga iznad. Imao bi 16 klubova, podeljenih u dve grupe, dva najbolja idu u Ligu zvezda, dok dva najgora idu u Plavu ligu.

Plava liga

Ovo je treći, ujedno i najslabiji rang ovog takmičenja. Tu bi se pronašla 32 kluba, podeljena u četiri grupe po osam klubova. U četvrtfinale bi umesto četiri ekipe, išlo po dve, a dva najbolja bi prošla u viši rang, odnosno u Zlatnu ligu.

Takođe, 16 njih bi sačuvalo status, dok bi 16 timova ispalo i bili bi zamenjeni klubovima iz domaćih prevenstava.

Izuzev toga, obećano je i da bi osam odsto prihoda išlo kao solidarnost bila isplećena klubovima koji ne igraju Evropska takmičenja, te bi, ta suma trebalo da bude oko 400.000.000 evra godišenje, što je više nego duplo.

Takođe, svi prenosi bi bili na novoj striming platformi "Junifaj".

(Telegraf.rs)

Video: Nedimović: Biće ozbiljnih kazni od strane UEFE i FIFE za ovaj vid diskriminacije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • baba smilja iz darosave

    21. decembar 2023 | 18:51

    mnogo bolje nego sada sistem koji je na snazi od uefa

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA