Ovaj čovek "čuva" igrače Partizana već 20 godina, a u Kataru je pazio i na Orlove: Upoznajte doktora Rosića
Fudbalske timove u njihovoj veličini ne čine samo igrači na terenu, niti čovek koji stoji kraj aut linije u odelu dok ih usmerava. Čitav mehanizam se nalazi u sastavu jednog fudbalskog kluba kako bi on bio to što jeste. Ako je neko kvalitetan čovek, on godinama i opstaje, a to je slučaj i sa doktorom Ilijom Rosićem.
Doktor Rosić je medicinski čuvar "nacionalnog blaga", njegov posao jeste da se brine o čitavoj reprezentaciji Orlova, dok radi i u Teleoptiku. On je u crno-belom ostao duže od 20 godina, što samo govori o njegovim kvalitetima.
Zbog toga, on je obavio i intervju o svojoj karijeri za "Žurnal".
Na početku, on je pričao o verovatno i najtežem periodu, periodu korona virusa.
- Za trajanja pandemije urađeno je preko 2.000 testova samo u A reprezentaciji: ekipa i stručni štab se po okupljanju testiraju po četiri puta, rezultat je validan 48 sati. UEFA je objavila osam verzija protokola: navedeno je ko je za šta odgovoran i kako se izvode procedure testiranja i obezbeđuje zona na stadionu. Prva verzija počela je da se primenjuje 5. avgusta 2020, poslednja 5. septembra 2022. U početku je bilo naporno, testirao sam skoro sve selekcije u FSS, posle su se uključile i kolege – ima razloga za ponos dr Ilija Rosić.
Takođe, doktor Rosić je bio i deo čete koja je putovala u Katar na Svetsko prvenstvo.
- Katar je u svakom smislu zaslužio desetku! Medicinski tim Srbije imao je sve na raspolaganju, većinu pitanja vezanih za igrače sam je rešavao, za dijagnostiku je bila zadužena bolnica Aspetar, jedna od najprestižnijih u tom delu sveta. Svaki medicinski tim imao je tablet na utakmicama na kome je mogao da vidi da li je došlo do povreda glave i da pored pet izmena traži dodatnu zbog eventualnog potresa mozga.
Govorio je Rosić i o tome koliko je medicinski tim poštovan u reprezentaciji.
- Medicinski tim je privilegovan što može da sarađuje s Draganom Stojkovićem: imamo veliko poštovanje prema Misteru i stručnom štabu, uz obostrano uvažavanje. U stalnoj smo komunikaciji sa našim igračima u inostranstvu i sve funkcioniše odlično.
On je preko 23 godine u Partizanu takođe, gde je stigao čim je završio studije.
- U Partizanu sam, zapravo, od 2000, otkad sam završio studije. Vodio sam brigu o svim omladinskim selekcijama i do 2011. medicinski pokrio oko 750 utakmica uključujući i turnire u Italiji, Španiji, Francuskoj, Danskoj, Austriji, Nemačkoj i regionu Balkana. Na klupi prvog tima sedeo sam od 2011. do 2019. i računajući prvenstvene, kup, međunarodne i prijateljske okršaje zabeležio 520 mečeva. Radio sam sa 11 šefova stručnog štaba, osvojili smo pet titula i četiri kupa. Dve duple krune! Od 2019. sam u Teleoptiku i omladinskoj školi. U tom periodu medicinski sam pokrio 120 utakmica sa pet trenera. Pritom, za kadetsku reprezentaciju Srbije, kod selektora Saše Ilića, 2019. i 2020. imao sam šest utakmica. U A timu Srbije deo sam medicinske službe od 2020 - na 34 meča Lige nacija, kvalifikacija za SP, Mondijala u Kataru i kvalifikacija za EP u Nemačkoj. Još malo pa 1.500 utakmica...
U svojoj bogatoj karijeri je morao da se suoči i sa nekim veoma teškim povredama.
- Bilo je nezgodno kad se povredio Radiša Ilić 2011. protiv Šamroka u Beogradu: branio je i produžetke s prelomom jagodične kosti. Sećam se i pokidanih ukrštenih ligamenta Eduarda u Subotici i Marka Šćepovića na pripremama u Izraelu, Gregora Balažica u Bilbau, Vulićevića na derbiju, teže povrede lumbalne kičme Nikole Drinčića, kolena Zorana Tošića, pa prelom ključne kosti Vladimira Stojkovića protiv Javora u Humskoj... čulo se i na klupi. Teška je bila i situacija sa Fofanom - doživeo je nespecifično zapaljenje pluća i ležao na VMA ceo mesec. Najteže mi je bilo na pripremama u Turskoj zbog doživljenog šoka igrača Liteksa – imao sam samo jedan set injekcija, srećom, bilo je dovoljno.
Pored praktičnog rada, bio je zadužen i za teorijski.
- Da, od 2019. ordinaciji je promenjen izgled. Potpuno je renovirana uz pomoć kluba i prijatelja i ima sve što je potrebno za lečenje i rehabilitaciju igrača iz škole i Teleoptika - oko 500 fudbalera različitog uzrasta. Edukacije su održavane u SC: doping u sportu, kovid i sport, polno prenosive bolesti, duvanski dim snus i nargile i psihoaktivne supstance...
Uspeo je čak da stigne i da se usavršava.
- Dr Branislav Milojević i ja prisustvovali smo UEFA medikal simpozijumu u Frankfurtu. Učestvovao sam i na dvodnevnom kursu BLS i ALS od strane Evropskog restitucionog saveta, u Kući fudbala u Staroj Pazovi održana je edukacija lekara na temu traume i hitnih stanja. Na HISPA kongresu u Beogradu razgovaralo se o iznenadnom srčanom udaru u sportu. Što se tiče noviteta u Teleoptiku, po uzoru na reprezentaciju Srbije uveli smo u upotrebu Scribe-pro aplikaciju za medicinsko praćenje celog tima na lap-topu i telefonu. Sproveli smo, pride, SKAT5 test - vezano za potres mozga, u saradnji sa Harvard univerzitetom iz SAD započeto je skupljanje podataka za izradu velike studije vezane za fudbalere, pored Partizana – u programu učestvuju i Real Madrid i selekcije FS Nemačke – otkriva dr Ilija Rosić, vlasnik i prestižne FIFA diplome.
Na kraju, on je otkrio i ko je bio najbolji košarkaš među fudbalerima.
- Što se Partizana tiče, to su bili Andrija Delibašić i Saša Ilić, pa Džin Ranković. Od trenera, bez premca je Dražen Bolić, možda i najbolji protiv kog sam igrao. Tu je i moj prijatelj Zoki iz agencije Partizan travel, inače, najbolji basketaš. U reprezentaciji su najbolji šuteri Vlahović i Milenković, Vanja Milinković Savić je, takođe, odličan, „amerikanca” igraju dobro i Jović i Mitrović.
(Telegraf.rs)
Video: Reakcija Igora Duljaja posle poslednje utakmice Partizana u Superligi Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
baba smilja iz darosave
da da da sećamo se njegovih sposobnosti pa zar piksi nije rekao da je polovina reprezentativaca igrala povređeno
Podelite komentar
Boske100
Možda ih je čuvao od komaraca, od povreda sigurno ne.
Podelite komentar